Аз обаче не приспадам ДДС на комисионната на оператора.Всеки път на семинарите на проф. Надя Костова всяка година тя набляга на това.Защото ваучерите са освободени от ДДС.

Велин Филипов и Калина Златанова пък на техен семинар казаха, "разбира се, че ползвате ДК, нали е разход, свързан с независимата икономическа дейност на предприятието".  :smile1:
Нали лицето е ваш служител и е командировано в другата държава, членка на ЕС? Разходооправдателният документ ви е заповед за командировка, а всички разходи по командировка се доказват със съпътстващите документи и съгласно наредбата. Мисля, че няма да имате проблем, че фактурата ще е на командированото лице. За ДДС така или иначе не можете да ползвате ДК по фактура за хотел от чужбина.
Случвало ми се е на практика. Подадох, когато се сетих - декларирах 0. Нито са ме глобили, нито има лихви в/у нула. До 15.11 декларирайте това, което изчислите и тогава внесете.
Няма. Работниците и служителите са по КТ и те се защитават от Инспекция по труда. Докато ДУК е по ТЗ.
С трудови книжки се доказва стажът до 31.05.2025. Стажът след 31/05/2025 ще бъде достъпен еднократно при назначавене чрез електронен трудов регистър. Как става на практика, все още не знам.
Не сте включили нито фактурите, нито КИ към тях. Правилно Ви разбрах, нали? В такъв случай пиша обяснителна записка, че не съм включила фактурите и съответно нямам основание да включа и кредитните известия. Допълвате, че документите не са ви предоставени от страна на доставчика. Постоянно имаме подобни казуси и ми е писнало да обяснявам все едно и също...
Да, аз всичко подавам по електронен път. Замислих се, че фирмата много вероятно ще поиска възстановяване на ДДС след около 3 месеца. Тогава сигрно няма да ни се размине. А глобата все още ли е 50 лева за първо провинение?   
От няколко дни имам чувството, че нещо пропускам и тази сутрин ми "просветна". За едно самоосигуряващо лице съм подала започване на дейност на 29.04 и трябваше до 25.05 да му подам Д1 за 2-та дни. Обаче пропуснах... Сега се чудя кое ще е по-благоприятно. Да подам Д1 от май и за тези два дни да си трая? Ако подам сега Д1 за април предполагам, че ще имам глоба. Моля за съвет, ако имате подобен казус с данъчните. Предварително благодаря!
Може ли да ми кажете къде се намира тази справка? Всичко прерових в елктронните услуги и не излиза нищо.
1. Подобен бонус противоречи на КТ и на законното право служителят да ползва заслужена почивка, пък било то и поради болест. 2. Искат да не се облага, но отново законодателството казва друго. Въобще работодател за чудо и приказ.
От две години всичките ми отчети са подписани с електронен подпис, когато всички подписващи разполагат с такъв. Дори и отчетите, подлежащи на задължителен одит. Нямало е проблем в ТР.

Допълвам, че май не разбрах точно въпроса.
Всички страни подписват по един и същ начин - или всички с ел. подпис или всички на хартия. Смесен вариант не е ок, защото вече не е електронен документ.
Аз посетих семинар на Тeодора Дичева. Нищо кой знае какво не каза. Но пък се успокоих, че и нищо кой знае какво не се променя всъщност. На някои от възникналите въпроси не можа да отговори по простата причина, че все още не са уредени и в нормативната база. Тепърва ще се изчистват някои спорни моменти, като се понатрупа практика, както и всеки път става.
Благодаря ви. Теоретично знам отговорите. По-скоро търся потвърждение от опит. Не съм пенсионирала човек с граждански договор и не знам какви особености има. По-скоро от страна на НОИ какво ще прегледат при евентуално пенсиониране - би трябвало персоналния регистър да е достатъчен, осигурителните книжки нали отпаднаха.
Здравейте, ще съм благодарна за малко разяснения по гражданските договори.

1. Ако цял живот съм осигурена само по граждански договор ще имам ли право на пенсия? Нали се дължат осигуровки за фонд пенсия, би трябвало да? Но вътрешното ми обеждение е, че лицата по граждански договори са в малко по-неизгодно положение спрямо тези с трудов договор.

2. Лице се осигурява по трудов договор и изработва нещо по граждански договор в една и съща фирма. Ако ползва болничен лист по трудовия договор, то по гражданския трябва ли нещо да се отрази? Може ли да продължи да получава хонорара си, който ще е над МРЗ, т.е. осигуровки се дължат?

Благодаря ви. Преди да пиша, изчетох КСО, включително новия текст в сила от 01/07/2025 и според мен лицето ще може да ползва отпуска и в същото време да се самоосигурява на ниския процент. Имам известни притеснения все пак, но ще видим. Не успявам да открия мотивите за промяната на чл. 53 ж, ал. 2, но си мисля, че при положение че самоосигуряващото лице има право на избор за кои рискове да се осигурява, то текстът "Упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство, не би трябвало да се тълкува толкова ограничително. А пък и той е в сила от юли, когато отпускът вече ще е приключил.
Колеги, моля да ми потвърдите, че имам колебания.
Лице, назначено по трудов договор във фирма А ползва отпуск по бащинство до 8 години на детето. По време на този отпуск започва самоосигуряване във фирма Б - собственото си ЕООД на ниския процент, т.е.  само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Трябва ли да си прекъсне отпуска и полага ли му се обезщетение след започване на самоосигуряване?
В първия момент се сетих точно за удостоверението за местно лице. Но писмото от клиента завършваше, че ако не представя удостоверение, ще ми начислят немски размер на ДДС. Т.е. нещо по ЗДДС е. В правилника има приложение 5, което е точно удостоверение за регистрация по ДДС. Разочаровах се, че може да се подаде искане само на място в НАП.
Ще пробвам. Писали са ми, че искат документ, заверен от данъчната служба. За пръв път ми го искат. Звъннях в НАП и казаха, че могат да издадат такова удостоверение, но искане се подава само на място, нямат го като услуга в електронните услуги, което ми се стори доста тъпо.
Разбирам, че става с Искане за издаване на документ (Обр. №Окд-51), но такъв документи не откривам в електронните услуги. Някой по-запознат?