Чакайте сега,при вас е на трудов договор и студентка редовно обучение? Еднократните помощи по пронцип си изплащата от НОИ,ако в Универитета в който учи,има такава политика да изплащат някакви допълнителни помощи е напълно възможно!Защото има предприятия,които изплащат такива помощи при раждане на дете!

не от НОИ, а от Социални грижи се изплаща еднократната помощ за студенти
Имам следния казус, които е доста объркан. Служителка във фирма е назначена по трудов договор. Тази година тя забременява и от м. 11 е и майка. Донесен е  болничен след раждане от 02.11. до тук всичко е нормално.Сега служителката иска да подава документи за еднократна помощ при раждане на дете, за детски надбавки и еднократна помощ като студентка/което сега разбираме че е студентка редовно обучение 1- ва год./ . Интересува ме има ли право на еднократната студентка помощ при тези обстоятелства?


Има право на еднократна помощ като студентка.
В документите, които подава, изискването да е студент редовна форма.

http://pomosti.oneinform.com/sp.html#MARK3
Аз затова питам дали ще има проблем.Всъщност не е прикрит трудов договор,защото лицето наистина идва най-много два пъти в месеца за по 1 час,колкото да си свърши работата и то само ако има такава,защото миналия месец дори не идвала служителката.Ето защо искаме да минем на граждански договор.Предложението е от самата служителка.

а трудов по чл.114?
Не виждам законова пречка
На последните страници на трудовата книжка отбелязвате колко време е ползвал обещетение по чл.222. от кога до кога.Това време се признава за ОС
 В правоъгълният печат от датата на започването до датата на прекратяване.
Не колко време, а каква сума е изплатена
А ако в решението пише, че е за постигнати резултати за период от-до?
Тогава какво като изплащането ще е еднократно? Ще трябва да се разпредели по съответните месеци
След като е неразпределена, тя не му е доход. Когато се разпредели /изплати/ тогава ще се включи в доходът
от 14.04.2011 до 01.11.2012 - Смятате колкото е стажа, абстрахирайки се от това, че е ползвало майчинство.
на отделен ред периодът по чл.222
Аз бих прекратила
Можете и автоматично да го превърнете в безсрочен по чл. 69 от КТ.

Аз бих прекратила срочния и бих пуснала ТД по чл.67, за да не стане каша в СУП-ата
Няма срок за "най-рано"
Може да пуснете уведомлението още днес и договорът да влезе в сила от 01.01.2013
А трябва ли от страна на фирмата и да подава някакви документи към НОИ във връзка с изчисляването на майчинсвото като деклерация по чл.50 - 51

Счетоводителят на фирмата ще й каже
Фирмата и има неплатено осигуровки към държавата за 6 7 месеца,има ли значение това към крайното изчислено майчинство и ако да...въпросните осигуровки се внесат ще се преизчисли обещетението .

Не, няма значение
Ние сме месец за месец,бюджета,ако дадем заплати на 28.11. на коя дата трябва да представим болничния според новия брой на ДВ? Дай ми мнение защото днес съм заспала... :lazy2:

Вие бюджета сте друга бира :)

 до 15-о число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението пред осигурителя;

Кой срок удължават?
В болничен си през м.Ноември, в същият месец представяш болничния при работодателя. Той трябва до 15 декември да го представи в НОИ. Ако не е платил заплати до тогава, няма да е подалал Д1
Няма да коментирам, това, че в ЗДДС има параграфи с изменения по КСО, ЗЗО..............
Това според мен трябва да коментират юристи

На мен друго ми стана интересно

„Срокове за представяне на документи за изплащане на обезщетение за временна неработоспособност или трудоустрояване
Чл. 40а. Документите за изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност или трудоустрояване се представят в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт в следните срокове:
1. от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси – до 15-о число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението пред осигурителя;
2. от самоосигуряващите се лица – до 15-о число на месеца, следващ този, през който е издаден документът за изплащане на обезщетението.“
5. Член 48б се изменя така:
„Срок за представяне на документи за изплащане на обезщетение за бременност и раждане
Чл. 48б. Осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси представят в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт документите за изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане в срока по чл. 40а, т. 1, а самоосигуряващите се лица – до 15-о число на месеца, следващ този, от който се иска изплащане на обезщетението.“
6. Член 52б се изменя така:
„Срок за представяне на документи за изплащане на обезщетение за отглеждане на малко дете
Чл. 52б. Осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси представят в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт документите за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на дете в срока по чл. 40а, т. 1, а самоосигуряващите се лица – до 15-о число на месеца, следващ този, от който се иска изплащане на обезщетението.“

На първо четене разбирам, че подаването на болничните няма да е обвързано с подаване на Д1

Вие как го разбирате?

Да, месечно облекчението е 660 лв., а годишното е 7920 лв.

р.р. Горният ми пост е за ГД. Заблудих се, че питането е за ГД
ЗДДФЛ
Чл. 43. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се - между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.
(2) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от стопанска дейност по чл. 29, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв.
Да, работодателят дължи 70% за първите три дни, независимо, че от НОИ няма да се изплаща болничният

Становище на МТСП от 25.02.2011
На основание разпоредбата на § 22о, т. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на КСО, която се прилага от 1 юли 2010г., за периода до 31 декември 2011 г. осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия, втория и третия работен ден от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
Тази разпоредба обаче не променя характера и предназначението на извършеното плащане – то продължава да има характер на парично обезщетение, независимо, че размерът му е брутното трудово възнаграждение.

Предвид гореизложеното в случай, че осигуреното за общо заболяване и майчинство лице няма необходимия осигурителен стаж, то няма право на парично обезщетение от средствата на ДОО, но осигурителя следва да му изплати за първия, втория и третия работен ден от временната неработоспособност, 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност.
Елена, след като съм написала какво бих направила аз, значи има вариант за освобождаване и от 01.12 ;)

да