Логично е да поискате уведомлението от НОИ преди да пристъпите освобождаването - нали трябва да сте сигурни, че човекът е пенсионер, преди да почнете процедурата по този член.
Бланката - свободен текст.
Също така за продажбите онлайн май трябваше някаква регистрация на онлайн-магазина в НАП.
Ааа, "Ч"-то било "чуждестранно"...
Някои въвеждат девятки, но е трябвало да впишете и ЕГН-то, така е непълна, все едно фактура на фирма без БУЛСТАТ.
Ако клиентът не иска да си дава ЕГН-то - няма фактура, така казва законът.
Трябва да помислите дали работата, която ще върши човекът е подходяща за ГД. Така като чета - по-скоро не - има работно време, сигурно ще има и работно място и т.н.?
Още ми е сравнително рано... ама не много, но си мисля (без да съм търсили и чел подробности), че държавното осигуряване е по-сигурно от частното. Може да греша, но ми се струва, че при евентуален генерален проблем (инфлация и т.п.) под натиска на обществото държавата все ще намери някакви начини за действие и компенсация, докато частните може да кажат "пАри нема", нищо че имало натрупване във фондовете. Не говоря за 20 лева повече или по-малко при едните или другите.
Наистина, начислените ДОО и тн са върху цялата сума, но не знаем дали не е сумарно за текущия месец и за предишните. Едва ли има програма да изчислява ДОО на суми над МаксОД?!?
На първо четене ми изглежда да е сумата от първите три реда, ако приемем, че доплащанията за мес. 1 - 4 ще бъдат отнесени в съответните месеци. Но най-добре е да приложите съвета на Делфинчето.
Това е писмо от община към нейните училища. Нормативът трябва да е наредбата. Макар и малко обтикаемо написана, все пак процентите се отнасят за "възнаграждението". От друга страна базата е "годишния размер на средствата за работни заплати" и ако приемем, че в нея (базата) не се включват осигуровките значи става въпрос само за възнаграждението. Ако пък приемем, че в СРЗ се включват и осигуровките тогава базата ще е по-голяма, резултатът ще е по-голям, но ще е ДТВ+осигуровки. Което е все едно по отношение на номиналния размер на ДТВ-то.
Диференцирано заплащане
От днес за днес ми се вижда много бързо, за да стане :)
Съвсем-съвсем теоретично срочният договор за 1 ден лесно може да прерасне в безсрочен, така че всички необходими реквизити не са излишни. Освен това отпуските и предизвестията и т.н. са задължителни елементи и няма какво да му мислите дали е адекватно или не.

За неработния ден и извънредния труд - мисля че в случая не би трябвало да е извънреден труд - нали има договори за работа през определени дни от месеца.
Също така това "изведнъж решаваме да го продаваме" как се разбира документално? Може пък да да сте го решили преди това и да сте си доставили "стока" вместо "ДМА" :)
Бели кахъри. Нали има и дата на заповедта... пък и е нормално ежегодно заповедите да почват от №1, тъй че това, че се повтаряли едни и същи номера през различни години няма какво да ви тревожи.
Освен ако не сте бюджет или някоя особена организация, която я проверяват за такива неща, аз бих продължил нататък. Най много на дублираните, които са при мен, да сложа индекси 31а, 31б... :) Не ми е известно да има някакъв регистър (в НОИ, например), в който да проверяват и засичат номерацията.
Малко е рисковано да се допусне някой до работа без да има ТД, още повече в производствено предприятие, в което може да се случи всичко. А дали може ТД без заплащане... Може би трябва да погледнете членовете в КТ за стажуване.
Дори и да не е точно "за реклама", за мен е нормален признат разход. Как иначе бихте могли да "изложите" стоките си? :)
10-дневно предизвестие законно ли е? Или без предизвестие?