Лежат трима... двама с инфаркт, един с инсулт. Завързва се разговор... единият с инфаркт пита другия:
- Вие, защо?
- Ами, какво да Ви кажа - склададжия съм, тъкмо свих едни стоки, идват данъчните и ето ти - инфаркт...
- А Вие, как? - пита на свой ред.
- Ами какво да кажа... аз началник - база, и аз така, приготвих един контейнер за прибиране... и дойдоха митничарите - и оп инфаркт.
Мълчание... поглеждат въпросително към онзи с инсулта и той обяснява:
- Аз съм гробар... преди седмица носят ковчег, ама лукс, вътре баровец, целите му ръце в златни пръстени, по врата - ланци и 32 златни зъба...
- Е, и какво?
- А бе, направо си загубих съня - толкоз злато нахалост! Един ден, втори ден... на третия се реших... разравям гроба, отварям капака и онзи отвътре ми се ухилва с 32 златни зъба и ми вика:
- Инспектор Филев, НАП! Контролно погребение!
 :wink1:
Ако няма да въвеждате СУПТО и сте регистрирани по ДДС - срокът да се въведат новите КА е 31.03., ако не сте регистрирани - 30.06. (по спомен). Ако ще въвеждате СУПТО - септември.
Доколкото разбрах: ако в този фактуриращ софтуер имате, например, база данни за фирмите, то НАП го считат за СУПТО, съответно трябва да е свързан с КА, и КБ трябва да се издават задължително чрез въвеждане на детайлите по продажбата в СУПТО-то, а не да се пуска КБ в КА.
Ако фактуриращият софтуер не пази никакви данни, то не е СУПТО и може да си го ползвате и да пускате КБ от КА.
Само да добавя, че при "очаквам проблеми от това лице" трябва да сте железни в сигурността, че лицето придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст :)
Пак малко офтопик: Далеч съм от мисълта, че държавата е супер-пупер, но много голяма част от "административните облекчения" идват на главите ни в резултат и на голямото количество тарикати. Ей го на, новото СУПТО - никой не може да ме убеди, че не е в резултат на критите обороти от кръчми, ресторанти и прочее бизнеси.
Идеята за подаване и за тези по ТД е, че следващата година, когато ФЛ подават ГДД, тя да се отваря готова, попълнена, на базата на подадените от работодателите справки 73.

И малко офтопик: понякога ми се иска НАП да направи една счетоводна програма и една ТРЗ-програма и да им изпращаме направо по един генериран файл. Ще спестим подаване на отчети, на декларации, на статистики и пр.
И ние имаме писмо, явно пращат масово на всички в мейлинг листа :)
Иначе, за трудовите договори - догодина.
Принципно може, но трябва да се внимава с междудневната почивка.
Чл. 6. (1) Не се считат командировани лицата, които:
3. пътуват като пласьори на материали, стоки, продукция и в други случаи по граждански договори без предварително определен маршрут и възнаграждението им се определя в процент върху реализирания приход-оборот.

Това е най-близо до търговския представител, но все пак е различно, и мисля, че не се отнася. А и (макар и неясно написано) изглежда става дума за ГД. Тоест има командировъчни. Но нека знаещите кажат.

Не знам отговора, но бих позвънял в НАП, или попитал на място, ако е наблизо.
Ако са за различни длъжности, в различно работно време и т.н. може, например по 110.
А ако ги третирате като аванс, макар и 100-процентов? Не знам дали може, не си спомням да съм срещал ограничение в размера, а тогава няма да има разлики за Д6.
Нали в медиите НАП казват, че ще има удължаване на срока за въвеждане на СУПТО-то до септември, затова така написах, но май още няма поправка в наредбата.
Ако правилно се ориентирам към момента - щом възнамерявате да използвате СУПТО+КА, срокът е септември.
Вие имате да му давате заплата, той има да ви дава обезщетение. Няма пречка, ако го напише на хартия, да компенсирате едното с другото, но трябва да имате подписан документ. Справка чл. 272. (1) - първите две думи :)

Също и трябва да имате някакво изявление от него, че иска да напуска. Без нищо може да имате проблем, ако на работника му хрумне нещо.
Няма законово положение. Изготвя ги този, на когото пише в ДлХ.
Ако го оставиш докога ще стои "така"?
Може би трябва да се закрие, а със сумите по липсващите фактури да се преобразува?
На 1 март пуснах Д6 за осигуровките с последна дата на месеца (31.03.) и е минала нормално.
Въпрос:
Цитат
„А“ ООД издава фактурите си със софтуер, който използва единствено за съставяне и отпечатване на същите като по този начин не се издават ръчно от кочан. Този софтуер не е част от счетоводството на дружеството, не е свързан по никакъв начин с него и информация, касаеща проследяване на услугите и/или плащанията им не се обработват с него.
Отговор:
Цитат
От описанието и характеристиките на използвания от дружеството софтуер, който е изложен във фактическата обстановка на запитването не може да бъде изразено категорично становище попада ли той в обхвата на § 1, т. 84 от ДР на ЗДДС и § 1, т. 19 от ДР на Наредба № Н-18/2006г., респективно представлява ли същият СУПТО.

Не знам защо при съвсем ясно и конкретно зададен въпрос, и ясно обяснение за възможностите му, НАП избягват да признаят в прав текст, че въпросният "софтуер" не е СУПТО и заобикалят отговора.
Ако:
- има чукната грешна сума
- и е пусната сторно бележка от кочан за и със съответния сгрешен КБ
- и е изваден дневен отчет, в който фигурира и грешната сума
- и в касовата книга е описан оборота от КА, включително и грешната сума
- и в касовата книга е описан оборота от КБ от кочан, тоест сторното
- и в касовата книга за деня е записан реалният оборот (сгрешеният минус строното)
не разбирам за какво е притеснението?

Моят (за сега стар) КА няма функция да прави сторно и работя по описания начин.