Ясно, нали до 15-ти на следващия месец е последния срок, но можело и по-ранно подаване. Затова е този пример, който съм дала.
Вярно, dalila. Права си. Вчера по телевизиите се тиражираше подобен пример и затова се замислих какво ще правим, ако е така. Че едва ли не има опция служителят да си получи болничния преди заплата, преди края на месеца и за това е отговорен работодателя.
Благодаря, Катя :)

А някой да е гледал новините снощи? Пак ще обвиняват работодателите за тези болнични!

Когато някой служител си предаде болничния на работодателя, ще очаква работодателят веднага да го подаде в НОИ, за да може служителят да си получи парите до 15 дни. Примерно: болничен от 1-ви до 8-ми, на 9-ти го връчва на работодателя и ще очаква парите до 26-ти по банковата сметка. Това разбира се, няма как да стане за някои фирми, особено такива с повече персонал. За всеки болничен - разходка до НОИ в София е нерентабилно. Затова ще фиксираме един ден след края на месеца за подаване на болнични в НОИ безплатно и ще уведомим клиентите, за да няма недоразумения.
http://www.noi.bg/images/bg/legislation/ukazania/91-01-270-06-12-12.pdf
 
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ДИРЕКЦИЯ  „ОСИГУРЯВАНЕ И КРАТКОСРОЧНИ ПЛАЩАНИЯ”
Изх. № 91-01-270
Дата 06.12.2012 г.
 
ДО
РАЙОННО /СТОЛИЧНО/
УПРАВЛЕНИЕ “СОЦИАЛНО
ОСИГУРЯВАНЕ”
ГР. ........................ ........................ .
УКАЗАНИЕ
 
ОТНОСНО: Изменения в чл. 40а,  чл. 48б и чл. 52б от Кодекса за социално осигуряване.
 
С § 47  от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност са изменени разпоредбите на чл. 40а,  чл. 48б и чл. 52б от Кодекса за социално осигуряване  (КСО),  касаещи сроковете за представяне на необходимите документи за изплащане на паричните обезщетения. 
 
Измененията са обнародвани в държавен вестник брой 94 от 30.11.2012 г. и влизат в сила от 1 януари 2013 г. Съгласно изменените разпоредби се въвежда следният единен краен срок за представяне на документите в съответното ТП на НОИ, който не е обвързан с изплащането, начисляването или неначисляването на трудовите възнаграждения и с подаването на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО:
 
-  от осигурителите,  техните клонове и поделения и осигурителните каси – до 15-то число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило пред осигурителя документите за изплащане на съответното обезщетение  (болничен лист и/или заявление- декларация);
 
- от самоосигуряващите се лица - до 15-то число на месеца, следващ този, през който е издаден болничният лист,  съответно до 15-то число на месеца,  следващ този,  от който се иска изплащане на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50-51  от КСО или обезщетението за отглеждане на малко дете по чл. 53 и чл. 54 от КСО.
 
Във връзка с изложеното, при приемане и обработване на документите в ТП на НОИ следва да имате предвид:
 
1. След 1 януари 2013 г. осигурителите, техните клонове и поделения, осигурителните каси и самоосигуряващите се лица са длъжни да представят необходимите документи в новите срокове.
 
2.  Предстоят промени в Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО и в някои от приложенията към нея. От придружителното писмо,  приложение № 8  към наредбата се предвижда да отпаднат редовете:
 
“Възнагражденията за м. ............ 20....  г.  са изплатени/начислени на .............. 20 .....  г.”
 и
“Данните по чл. 5,  ал. 4,  т. 1  КСО за м. ............ 20....  г.  са подадени в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите на ............ 20.... г.”

Във връзка с това след 1  януари 2013  г.,  до влизане в сила на изменението в придружителното писмо, не следва да се отказва приемане на документи и/или да се търси административнонаказател на отговорност в случаите,  в които тези реквизити не са попълнени, както и когато са попълнени данните в настоящия образец и:

-  не е вписана датата на изплащане или начисляване на възнагражденията и/или;
-  не е вписана датата на подаване на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО и/или;
-  датата на изплащане или начисляване на възнагражденията е след датата на представяне на придружителното писмо и/или;
-  датата на подаване на данните по чл. 5,  ал. 4,  т. 1  от КСО,  вписана в придружителното писмо, е след датата на представянето му в ТП на НОИ и/или;
-  датата на представяне на придружителното писмо в ТП на НОИ е по-късна от 2 работни дни след изплащане на възнагражденията,  или е по-късна от 2  работни дни след последния ден на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът, или е по-късна от 11 дни след внасянето на дължимите авансово осигурителни вноски (за самоосигуряващите селица).

3. От 1 януари 2013 г., ако датата на представяне на необходимите документи в ТП на НОИ е след срока,  регламентиран в чл. 40а,  чл. 48б и чл. 52б от КСО,  на осигурителя/самоосигуряващия се налага административно наказание по чл. 349 от КСО. За целта ще бъдат направени промени в програмния продукт  “ПОПДОО”  като ще бъдат заложени автоматични проверки и съответните съобщения по отношение спазване на срока (15-то число на месеца)  за всеки представен документ.  Съобщенията ще бъдат с оглед насочване за налагане на административно наказание и не са основание за връщане или отказване прием на документи.
 
Тъй като законоопределеният срок – 15-то число на месеца, е краен, при представяне на документи в ТП на НОИ преди изтичането му,  приемането на същите не следва да се отказва.
 
Предвид изложеното,  следва настоящите указания да бъдат сведени до знанието на съответните длъжностни лица и в най-кратък срок да бъде създадена необходимата организация по приемането и обработването на документите по подходящ начин –  с поставяне на съобщения, срещи с осигурители и самоосигуряващи се лица или уведомяване чрез местните средства за масово осведомяване.
 
При по-големите осигурители препоръчваме да продължи приемането на документи по предварително уговорен график.
 
Допълнително ще получите актуализирани процедури за приемане и обработка на документите за изплащане на паричните обезщетения и помощи и указания с промените в програмния продукт “ПОПДОО”.
 
 
ДИРЕКТОР:
ДАНИЕЛА АСЕНОВА
Освен това, ще има възможност да се възстановяват и прихващат по реда на чл. 129 от ДОПК. Нека изчакаме и публикуването на бланката на годишната декларация, за да видим там какви отметки ще предвидят за 2012 за този надвнесен данък. Към момента няма друга официална информация по този въпрос.
Приятен ден на теб Делфинче,  :thumbup:
и аз мисля, че silviq86 е имала предвид, като цяло начисление+плащанета на възнаграждение за личен труд на СОЛ в дружеството му. Този Калкулатор за Самоосигуряващ се ще е от полза:  http://www.kik-info.com/calculators/samoosig.php
Да, от вчера виждаме дали има задължения, дори излиза надпис за наличие на неуточнени суми, ако има. А от утре (12. Дек) ще виждаме онлайн и новата справка за плащанията. Полезни са новите електронни услуги на НАП. Трудното ще е докато се уточнят неуточнените сумите, след това механизма на единната сметка няма да позволява да възникват такива неуточнени суми.
Пуснете в PDF и разпечатайте от там, защото се виждат почивните дни и празниците.
Генерирането на графиците през PDF вече е активно. С това ще отпадне проблемът с оцветяването на дните от графика.
Приятна работа!
:)
За съжаление тези настройки за печат на фона (background) варират при различните браузери. По тази причина мислим да пуснем съвсем скоро генерирането на графика през PDF и настройките на браузера няма да имат значение.
Здравейте Уважаеми Колеги! Кой от вас може да ми отговори: Двама души работят във фирма на тр.договори, но регистрират 2 ООД-та с 50/50 равни участия и в дветв. Имат ли задължение да се осигуряват в ООД-тата и какъв  е размера на задължението? Благодаря предварително!

Накратко: Имат задължение да се осигуряват, ако полагат труд в ООД-тата и осигурителният им доход по трудовите им договори е под 2000 лева (2200 лева от 2013 година). Ако ще се осигуряват, като самоосигуряващите се лица, то могат да се осигуряват само в едното ООД по избор.
Резюме на по-важните промени в ЗДДФЛ, обнародвани в Държавен Вестник, Брой 94 от 30.11.2012, в сила от 01.01.2013 г.

Доходите от лихви по депозитни сметки вече ще се облагат

Доходите от лихвите по депозитни сметки, в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава членка на ЕС/ЕИП са изключени от необлагаемите доходи по чл. 13, т. 8. Съгласно чл. 38, ал. 13 с окончателен данък ще се облага брутната сума на придобитите лихви, като ставката на данъка е 10%, съгласно чл. 46, ал. 1.

Доходът ще се счита придобит на датата на падежа на депозита или по-ранното му прекратяване, а банката ще има задължението да удържи и внесе окончателния данък до края на месеца, следващ месеца на придобиване на дохода. При авансово изплащане на лихвата, доходът също ще се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване.

Според новата точка 58 на § 1 от Допълнителните разпоредби, "Депозитни сметки" са банкови сметки за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва).

Нова декларация по чл. 55, ал. 1 за дължими данъци и нови срокове за внасяне на някои данъци

Въвежда се нова процедура за деклариране на данъци с декларация за дължими данъци по чл. 55, ал. 1. Измененията са в чл. 55, чл. 56, чл. 57.

От 01.01.2013 г. платците на доходи (предприятия или самоосигуряващи се лица), подават декларация по чл. 55, ал. 1 за всички данъци, които са задължени да удържат при изплащането на доходите, освен за  данъците за доходи от трудови правоотношения.

Декларацията по чл. 55, ал. 1 ще се подава от предприятията в сроковете за внасяне на дължимите данъци в ТД на НАП, в която подлежат на внасяне дължимите данъци (тоест по мястото на регистрация на предприятието, съгласно чл. 66, ал. 1). Уточнено е в чл. 55, ал. 2, че когато платецът на дохода не е предприятие или самоосигуряващо се лице, декларацията ще се подава от лицето, придобило дохода.

Преходни положения между 2012 и 2013 за декларацията по чл. 55, ал. 1

§ 59. Внесеният през четвъртото тримесечие на 2012 г. окончателен данък за начислени/изплатени доходи на чуждестранни лица по глава шеста от Закона за данъците върху доходите на физическите лица се декларира в действащите към 31 декември 2012 г. срокове и ред на раздел II от глава единадесета на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

§ 60. По реда на раздел II от глава единадесета на Закона за данъците върху доходите на физическите лица се декларират и данъците, дължими за доходи, начислени/изплатени до 31 декември 2012 г., подлежащи на внасяне след 1 януари 2013 г., както и данъците, дължими, но невнесени към 31 декември 2012 г. За данъците, дължими, но невнесени към 31 декември 2012 г., срокът за подаване на декларацията по чл. 55, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица е 31 юли 2013 г.

В чл. 65 са удължени някои срокове за внасяне на данъци, удържани от платеца на дохода.

Обобщение на срокове за внасяне на данъка платеца на дохода и подаване на Декларацията по чл. 55, ал. 1.

Освен данъка върху лихвите, който е споменат по-горе данъците, удържани от платеца на дохода (предприятия или самоосигуряващи се лице) се внасят, както следва:

1) На месечна база до 25-то число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан за доходи от трудови правоотношения или през който са направени само частични плащания. Данък се удържа и внася авансово от работодателя в размер на 10% на базата на месечна данъчна основа, определена по реда на чл. 42. Годишно, в срок до 25-ти февруари на следващата година работодателят по основното трудово правоотношение внася данъка по годишното преизчисление. Работодателят не подава декларация по чл. 55, ал. 1.

2) На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода се внася авансово 10% данък за доходи от стопанска дейност по чл. 29 (например граждански договори) на лица, които не са самоосигуряващи се, както и за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество (чл. 43, ал. 4 и чл. 44, ал. 4). В същия срок платецът на дохода ще подава декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ. За доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година, не се удържа и внася авансов данък.

3) На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието:
1.   10% окончателен данък за някои доходи на чуждестранни лица (по чл. 37, ал. 1, т. 1 - 9).
2.   10% окончателния данък при продажба на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците (чл. 38, ал. 10).
3.   10% окончателен данък за доходите от наем или предоставяне на имущество от етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, които са начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица (чл. 38, ал. 12).
4.   10% окончателен данък върху брутната сума на доходи в полза на чуждестранни физически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим:
- възнаграждения за услуги или права, с изключение на случаите, когато услугите или правата са реално предоставени;
- неустойки и обезщетения от всякакъв вид, с изключение на обезщетенията, начислени по застрахователни договори.
В същия срок предприятието ще подава декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.

4) На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е взето решението за разпределяне на дивидент - 5% окончателният данък за доходите от дивиденти (38, ал. 2) върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент. В същия срок платецът на дохода ще подава декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.
   
5) На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което са начислени сумите - 5% окончателният данък за доходите от дивиденти под формата на скрито разпределение на печалба (38, ал. 3) върху брутния размер на начислените суми. В същия срок платецът на дохода ще подава декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.

6) На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е начислен ликвидационният дял - 5% окончателният данък за доходите от ликвидационни дялове (38, ал. 7) върху положителната разлика между стойността на ликвидационния дял и документално доказаната цена на придобиване на дела в дружеството/кооперацията. В същия срок платецът на дохода ще подава декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.

7) На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което доходът е придобит от физическото лице. Данъкът се удържа и внася от застрахователното/осигурителното дружество.
1.   10% окончателен данък върху брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки "Живот", ако се получават суми от договор, чиито срок под 15 години.
2.   7% окончателен данък върху брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки "Живот", ако се получават суми от договор, чиито срок е 15 или повече години,.
В същия срок платецът на дохода ще подава декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.

8 ) На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което доходът е придобит се внася 10% окончателен данък върху придобитите от член на кооперация облагаеми доходи от лихви по заеми към кооперацията. Данъкът се удържа и внася от кооперацията. В същия срок платецът на дохода ще подава декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.

На тримесечна база, в срок до края на месеца, следващ тримесечието - това са следните крайни срокове:
-   30 Април - за първо тримесечие
-   31 Юли - за второ тримесечие
-   31 Октомври – за трето тримесечие
-   31 Януари на следващата година – за четвърто тримесечие

Срокове за внасяне на данъци от лицето, придобило дохода

На тримесечна база (авансов данък) в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода лицето, придобило дохода внася:

-   10% авансов данък, когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данък по чл. 43 (например предприятие сключва граждански договор със самоосигурявящо се лице), по чл. 44 (в някои случаи, когато договорът за наем е между две физически лица) и чл. 46 (при окончателните данъци по глава шеста).  Като не се внася авансов данък по чл. 43, ал. 6 и чл. 44, ал. 3 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година.

-   10% окончателен данък за доходи на чуждестранни лица (по чл. 37, ал. 1, т. 10 - 12). Това са доходи:
Съгласно т. 10. доходи от продажба, замяна и друго възмездно прехвърляне на недвижимо имущество;
Съгласно т. 11. вноски по договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост на недвижимо имущество;
Съгласно т. 12. доходи от продажба, замяна и друго възмездно прехвърляне на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, с изключение на доходите от замяна по чл. 38, ал. 5.

-   10% окончателен данък за облагаемите доходи на местни и чуждестранни лица по чл. 38, ал. 5. Това са доходи от придобити от замяна на акции и дялове във връзка с преобразуване на дружества по глава деветнадесета, раздел II от Закона за корпоративното подоходно облагане. Окончателния данък по чл. 46, определен към момента на замяната по чл. 38, ал. 5, се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е извършена последваща продажба или замяна на акциите и дяловете в приемащото/новоучреденото дружество, включително при последваща замяна на акциите или дяловете във връзка с преобразуване на търговски дружества.

Годишно: Дължимият годишен данък се внася до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.

Изменения, свързани със служебните бележки

С изменението в чл. 45, ал. 8 е уточнено, че служебните бележки, за получени доходи от доходи по чл. 29 (например от граждански договори), по чл. 31 (от договори за наеми), както и от други източници по чл. 35 се издават при поискване от получателя на дохода, а когато той не е поискал издаването им - в срок до 15 април на следващата година.

Продажба на недвижимо имущество, придобито при заличаване на ЕТ

В чл. 33, ал. 6 се създава нова т. 10, която дефинира, във връзка с чл. 33, ал. 1, че в случаите на заличаване на ЕТ, когато недвижимо имущество е преминало към физическото лице – собственик, то данъчната основа, върху която ще се начислява данъка при продажбата му е положителната разлика между продажната цена и данъчната стойност на имуществото към момента на заличаването на ЕТ от Търговския Регистър, като получената разлика се намалява с 10 на сто разходи. В допълнителните разпоредби е добавена т. 57. „Данъчна стойност“ за целите на чл. 33, ал. 6, т. 10 е тази по смисъла на чл. 53, ал. 4 от Закона за корпоративното подоходно облагане.

Деклариране на доходи от източници в чужбина

С изменението на чл. 50, ал. 1, т. 3 вече в годишна данъчна декларация ще се декларират и придобитите през годината от източник в чужбина и следните доходи:
-   Доходи, придобити от замяна на акции и дялове във връзка с преобразуване на дружества по глава деветнадесета, раздел II от Закона за корпоративното подоходно облагане от местни физически лица при замяната на акции и дялове в търговски дружества в чужбина за акции и дялове в търговски дружества в чужбина или в местни търговски дружества (ново от 2013);
-   Доходи от лихви по депозитни сметки в търговски банки (ново от 2013).

Изменения, свързани със справката по чл. 73 за изплатени доходи
По-долу във файла съм прикачила текстове по чл. 73 от 2012 година и 2013 година сравнение.

Детайлизира се съдържанието и правилата за изготвяне на справката по чл. 73 ЗДДФЛ, като в определени случаи в справката ще се включва информация за необлагаеми доходи, когато годишният размер на съответния доход, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв.

Когато са изплатени доходи през данъчната година на повече от 5 физически лица, справката ще се подава само по електронен път. До сега границата беше 10 физически лица.
Аз го разбирам така:

от 1.1.2013: Изключваме от данъчната основа Неустойки (всякакви) и Лихви (с обезщетителен характер).
преди 2013: Изключвахме от данъчната основа Неустойки (с обезщетителен характер) и Лихви (с обезщетителен характер).
 
Освен това и в чл. 84 ППЗДДС се говори за “неустойки и лихви с обезщетителен характер”, а не за “лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер”...
Съгласно Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-8 от 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, тук : http://www.minfin.bg/document/11650:2 от страницата на Министерство на Финансите и Декларация 1 ще е със срок за подаване до 25-то число на следващия месец.

Ето и:
Мотиви към проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-8 от 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, тук: http://www.minfin.bg/document/11649:4

Образец на предложената Декларация 1 за 2013 година, тук: http://www.minfin.bg/document/11648:5
Допълнено:
§ 8. В чл. 27 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 т. 3 се отменя.
и като се има предвид това, вече следва да се прилага чл.27, ал.2 ЗДДС за определяне на данъчната основа в тези случаи.

Тоест данъчната основа при безвъзмездна доставка на подобрения вече не е пазарната цена, а сумата на преките разходи.
Не, няма да съществува проблем от това. Прочети статията - обяснено е чрез въпроси и отговори защо.

Служителите няма да губят своите здравноосигурителни права. А некоректните платци, ще са принудени да си платят задълженията, както е редно все пак.
Досега всички се оплакваха, че коректните са ощетени за сметка на некоректните, което всъщност е вярно.

Ето мярка, която ще засегне само некоректните и ще улесни коректните, които си плащат задълженията и са изрядни данъкоплатци. И пак има недоволни. Тоест ясно си проличава къде е истинският проблем - че става все по-трудно да укриваш данъци и осигуровки и да бъдеш некоректен. Затова аз съм много доволна от новото положение.
Промяната с единната сметка е супер. Улеснява коректните фирми и данъкоплатци.

Попадна ми НАП-ската презентация  “Единна сметка на НАП”. Прикачам я по-долу във файла.

 :wink1:
Във връзка с това искам да попитам, при надвнесен корпоративен данък и липса на всякакви задължения, значи ли че може да кажем със надвнесената сума да се погасят осигуровки или ДДС дължими за м.12.2012г. и платими през м.01.2013?

Според новите промените, точно така излиза. Но до броени дни очакваме НАП да пусне електронна услуга, в която ще виждаме задълженията на фирмите (и физическите лица). Предполагам, че там ще можем да виждаме и надвнесените суми, за да правим сметка какво евентуално трябва да довнесем по предстоящите начисления за данъци и осигуровки. Най-добре изчакайте, за да видите какво излиза в тази данъчно-осигурителната сметка на фирмата и тогава ще стане по-ясно.
Не, няма как да стане това. Графикът е годишен - тоест съставя се година за година. За 2014 година ще има отделен график, който ще бъде достъпен в края на другата година, когато бъдат обявени разместванията на почивните дни за 2014 година.