Законодателят не е предвидил възможност за такъв избор по отношение на изброените в чл. 39 от ЗДДС услуги.
Да, включва се:
Скрит текст :
ДО се посочва в колона 22 на дневник продажби и в кл.17 на СД.
Осчетоводявате го като ДМА прилагайки СС-16.
Скрит текст :
Облагаеми са по чл. 35, ал.6 - брутната сума на субсидията.
В този случай има отделни доставки и облагането на всяка доставка се определя индивидуално.
За да се определи кога и на коя територия възникват данъчните събития на съответните доставки е необходима по-детайлна информация относно хронологичния порядък, при който се прехвърля правото за разпореждане като собственик с търгуваната стока от Вас на единия и след това - от него на другия купувач.
Не се ли намирате в хипотезата на тристранна операция? Вие сте прехвърлител, швейцарската фирма - посредник, третата страна - получател?
В този случай придобиващиятследва да си самоначисли ДДС, като прехвърлителят и посредникът не начисляват ДДС
С благодарности към delphine за публикуваните становища.
Основният извод е, че с таксата смет се увеличава цената на наемния договор и в този случай се начислява ДДС. Зависи дали това оскъпяване е изгодно на наемателя.
Може би трябва да анализирате от какво произтичат тези вземания, след като не са от продажби?
Аз префактурирам ел. енергия и такса смет също я вписвам във фактурата, което е грешно ли?
Не бих се произнесла категорично, че е грешно. Просто не виждам как се начислява ДДС на такса смет. освен ако не я третираш като освободена доставка по чл. 50, но пак нещо ми куца в такъв подход.
PolinaG, честно казано не съм убедена, че не са длъжни да издадат фактура, но пък някак не ми изглежда редно да се префактурира такса, която изобщо не се фактурира от принципала. :hmmm:
здравейте. А влучай, че иамме надвнесена сума по рб, но в ГДД за 2012 не сме декларирали авансови вноски можем ли в ГДД за 2013 да обявим тази надплатена сума като авансова вноска?
Би било погрешно.
Има си отделен ред за възстановяване на надвнесен данък по ДОПК.
Прихващането по ЗКПО беше отменено от 01.01.2013 г.
Скрит текст :
Здравейте,

Като ЕТ Вие отчитате разходи в съответствие със ЗКПО, а там е казано:
Чл. 10. (1) Счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството, отразяващ вярно стопанската операция.

След като имате квитанция от собственика, не виждам пречка да отчетете разхода.
Здравейте,

Има различни варианти да упражнявате дейност като фотограф. Не е задължително регистрирането на фирма. Според очакваните приходи можете да изберете подходяща форма на дейност с помощта на следния калкулатор:
http://www.kik-info.com/calculators/samonaet-eood.php

Най-обща казано, ще имате следните задължения:
1. По Кодекса за социалното осигуряване, всяка дейност е предпоставка за възникване на осигуряване и ще трябва да се осигурявате като самоосигуряващо се лице.
2. Данъчните Ви задължения ще зависят от формата на дейност, която може да бъде:
- ЕООД - облагането и декларирането се извършва по Закона за корпоративното подоходно облагане
- извършване на услуги по граждански договори - облагането е по Закона за данъците върху доходите на физическите лица
- патентна дейност - облагането е по Закона за местните данъци и такси.

За начало, мисля, че това е достатъчна информация :smile1:
Не е отпаднало още, защото това е смисълът на ТР - да се види кой има дейност, кой няма...
На ред 23 попълвате НАПРАВЕНИ АВАНСОВИ ВНОСКИ ЗА ГОДИНАТА. Това значи - ефективно внесени.
При това следва не да отразите което мислите, че сте внесли, а което е отразено като внесено по единната сметка.

Обърнете внимание на забележката в скоби в самата декларация:
(Попълнете този ред след установяване на точния размер на внесените авансови вноски за 2013 г. чрез преглед на данъчно-осигурителната сметка или чрез поискване на информация от НАП.)
Здравейте,
Имате не точно износ и не точно ВОД, а дистанционна продажба.

Дистанционна продажба на стоки
За да е налице дистанционна доставка:
• стоките трябва да се изпращат от или за сметка на доставчика от една държава-членка в друга;
• доставчикът на стоките (А) трябва да е регистриран по ЗДДС в държавата-членка, от която започва изпращането или транспортирането;
• получателят (Б) не трябва да е задължен да начисли ДДС при ВОП на стоката в държавата-членка, където транс-портът приключва (т.е. не е регистриран по ДДС там)
• стоките не са нови превозни средства, стоки които се монтират и/или инсталират от или за сметка на доставчика и стоки, за които е предвиден специален ред за облагане на маржа на цената.
Най-честият случай на дистанционна продажба на стоки е ако регистрирано лице извършва търговия чрез интернет и продава стоки на нерегистрирани физически лица в други държави-членки. Като цяло изискване на ЗДДС е стоките да се облагат според мястото на тяхното крайно потребление, т.е. там където ще се ползват или консумират. При дистанционните продажби, обаче, при които се предполага наличието на много нерегистрирани купувачи в различни страни, това изискване би довело до задължение на доставчика да се регистрира във всяка една от тези страни, в които се потребяват стоките. За да се избегне това неудобство е въведен инструмент, който се нарича "праг на дистанционните продажби".
Когато размерът на извършените от доставчика продажби през годината надвиши този праг, доставчикът е задължен да се регистрира по ДДС във всяка една държава-членка, за която е надвишил приложимия праг и да начислява ДДС съгласно ставката на тази държава от ДДС номера получен при регистрацията в съответната държава. Например ако българско дружество извършва дистанционни продажби на стоки във Великобритания, Австрия и Германия, то ще е задължено да се регистрира за ДДС цели във всяка една от тези държави след надвишаване на прага на същественост определен от всяка отделна държава.
Системата на ДДС предвижда и облекчен режим, когато доставчикът не е достигнал съответния праг. В такъв случай доставчикът има право:
• да не се регистрира за ДДС в тази друга държава членка, като в този случай доставчикът следва да начислява ДДС по ставката в държавата в която е установен и регистриран за ДДС цели. Както в горния пример ако приемем, че българско дружество извършва дистанционни продажби във Великобритания, Австрия и Германия и не е надвишило прага на същественост в нито една от тези държави, то следва да начислява български ДДС. След като достигне прага на същественост например в Австрия, то следва да се регистрира за ДДС цели там, но може да продължи да начислява български ДДС до достигане на праговете предвидени във Великобритания и Германия.
или
• ако желае има право да се регистрира за ДДС цели в съответната държава и да начислява ДДС по ставка и от ДДС номера в тази държава, дори и да не е достигнало приложимия праг (например ако българско дружество извършва дистанционни продажби в Люксембург, то вероятно би предпочело да се регистрира за ДДС цели там и да начислява 15% ДДС на крайните клиенти съгласно законодателството на Люксембург, а не 20% български ДДС дори и ако не е достигнало прага за задължителна регистрация при дистанционни продажби приложим в Люксембург).

Скрит текст :
Здравейте,

1. За целите на статистиката подавате декларация за неактивност, защото НСИ се интересува само от суми в хил.лв., каквито при Вас очевидно няма.

2. За деклариране на финансовия резултат в НАП следва да отразите направените разходи като загуба, защото трябва да имате за 2014 начални салда по Баланса, които отразяват реално сумите по оборотната ведомост. Проблемът е, че няма да можете да подадете по електронен път декларацията в НАП, защото ще трябва съм нея да приложите нулев ГФО, какъвто не може да се прикрепи автоматично от НСИ. Ще се наложи да попълните ГДД с баркод и да я подадете на място в НАП.

3. Не забравяйте, че ще трябва да подадете и ГОД в ТР, защото фирмите без дейност не са освободени от подаването на такъв с нулеви стойности. Него вече може да подадете по електронен път.
Здравейте,

Да попитам за сверка - ако двама съпрузи, всеки има ЕООД на негово име и тези фирми имат през годината сделки помежду си - тези сделки, нали не следва да се декларират в приложение 4, т.к попадат в изключенията § 1. т.3, буква а

Благодаря
Така е :good: