:wave: Ето ги промените :

Скрит текст :

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp;jsessionid=78C708FB46BB8A4101FF69AA3AA42642?idMat=80400
Споделям напълно мненията на pepi22, delphine, MariyaPavlova и донякъде Irenabrili. Донякъде, защото както казва Irenabrili идеята в "чист вид" е добра /перефразирам и може да съм допуснала неточност/, но това малко ми звучи както по икономика в университета ни преподаваха "при равни други условия". Да, ама в реалния живот те никога не са равни, а в България за жалост са направо "неравни". Така че, може би в най-чистия и вид идеята да е добра, но нека да не е само за счетоводителите. И аз мисля, че причината да се повдигне този въпрос на дневен ред след тази Европейска директива, която не съм чела, но чух за идеите за облекчаване на бизнеса, вкл. малките предприятия да подават ДДС декларации на 3 месеца и др., а след като и изискванията за одитиране на ГФО ще бъдат прилагани за силно ограничен кръг предприятия и доходите на одиторите драстично ще намалеят,  ето една доста добра причина да се поставят нови изисквания към счетоводителите !!! А ние и сега сме принудени всяка година да плащаме сума ти пари за курсове, счетоводни продукти, абонаменти и т.н. за да може да сме поне малко в крак с всички промени - били те умни или безумни :). Е, принципно съм против такова лицензиране :) 



 :thumbup:
Трябва да се издаде образец УП-3.

Да , за придобития осигурителен стаж за тази 1г.
Пример за прилагане на коефициента :

 - полученото възнаграждение в базовия месец е 1000 лв. Възнаграждението е получено за 15 работни дни. Базовия месец има 20 работни дни. Платения отпуск е с продължителност 4 работни дни, а месеца на ползване на отпуска е с 22 работни дни.
Сумата на отпуска е:
1000/15 * 20/22 * 4 = 242.42 лв.
Хайде няма нужда да ми губят времето, за да ми "поддържат формата". Само за да вземат едни пари.

И аз клоня към това , че ИДЕС си търси нов начин за събиране на пари ....
На мен ми мирише , че май повечето хора ще "минат" на МРЗ ....
Да, съгласна съм да има изпит за счетоводителите, ако има такъв и за лекарите и юристите. Незнайно защо се смята, че само счетоводителите си " губим "  знанията с годините, като че ли това е някаква трева да дава фира.

 :ok: :thumbup: :bow: Напълно подкрепям Делфин!
 В кои случаи може да се упражнява трудова дейност и да се получава обезщетение за безработица?

Лицата, наети на работа на непълно работно време и получаващи възнаграждение по - малко от минималната месечна работна заплата, установена за страната за съответния период, имат право на обезщетение за безработица в размер 50 на сто от полагащото им се парично обезщетение за оставащия период на изплащане, докато отговарят на тези условия.
В случаите, при които безработните лица полагат само труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение под минималната работна заплата за страната за съответния период, след намаляването му с разходите за дейността, същите не подлежат на осигуряване и, следователно имат право да получават за същия период и парично обезщетение за безработица.
Да попитам и тук, къде мога да вида утвърден Списъка на общините с равнище на безработица с или над 25 на сто по - високо от средното за страната за 2012г.? (промяна в чл.184.т.1 от ЗКПО)
 :give_rose:


http://new.ciela.net/%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA/%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B9/4807/unofficial  :)
 :wave: Здравейте форумци , във вчерашния брой №100 на ДВ са обнародвани промени в ЗКПО , ЗСч и ЗДДФЛ .

Закон за счетоводството :
Скрит текст :

ЗКПО :
Скрит текст :

ЗДДФЛ :
Скрит текст :
Мястото на изпълнение на  доставката на тази консултантска услуга се определя  по чл.21 ал.2 от ЗДДС и е там където получателят е установил независимата си иконимическа дейност.

Ако Вие сте получател на тази услуга , то съгласно чл.82 ал.2 от ЗДДС  данъкът е изискуем от получателя, т.е Вас и трябва да си самоначислите данъка с протокол по чл. 117 от ЗДДС.

Ако Вие оказвате тази услуга на ДЗЛ от Великобритания , то не следва да начислявате ДДС в издадената от Вас фактура пак съгласно чл. 21 ал. 2 и чл. 86 ал.3 от ЗДДС.
Бих искала да добавя към темата моите въпроси отн засичането.
1. Когато в Д1 се падават данни за за самоосигуряващи се лица, би трябвало при проверка с Д6 те да се елиминират
2. Обратно когато се подава Д6 с месец 13- как ще се проверява с Д1- вероятно с всички подадени Д1 за самоосиг. се лица
3. Когато се заплатите са начислени и се подава доп. декларация 6 само за Данъка- при проверка на Д1 с Д6 този ДОД би трябвало да се изключва
4.Какво става когато заплатите за неначислени и трябва в Д1 да се посочи мин. осиг. праг за деѝността /имаше едно указание в началото на мин. година/


3. Засечка се преви само на декларираните осигурителни вноски .
4. Какво Ви пречи до 25-ти да си ги начислите и да си подадете Д6 без данъка :)
Увеличаваш финансовия резултат - непризнати разходи .

"От 01.10 до 28.10  пълен месец трудов стаж  " - Да се чете няма пълен месец трудов стаж!
 :blink: Извинявам се, но нещо зациклих и затова описвам стъпките които трябва да направя през следващите месеци:
м.11 ще изляза на възстановяване.
Процедурата за приспадане започва от м. 12/първи/ и м. 01./втори/ и ако след тези два месеца ако не изчерпя кредита и остава част за възстановяване то тогава до 14 февруари освен Справка- Декларация, която ще е за м. 01 попълвам и приложението (Приложение № 6 към чл. 68, ал. 4)
Правилно ли съм разбрала?

Точно така , правилно сте разбрали :)
От наредбата :

Чл. 42. (1) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2011 г., в сила от 15.03.2011 г.) Размерът на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224 КТ се определя пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 1 - ДВ, бр. 21 от 2011 г., в сила от 15.03.2011 г.) Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224 КТ се изплаща и в случаите, когато към датата на прекратяване на трудовото правоотношение работникът и служителят няма придобито право на отпуск.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 21 от 2011 г., в сила от 15.03.2011 г.) Работникът и служителят има право на парично обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, когато е придобил поне 1 пълен месец трудов стаж. Последният месец при трудов стаж повече от 1 месец се счита за пълен, ако работникът и служителят е прослужил най-малко половината от работните дни на месеца

От наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж :

Чл. 9. (1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.

(2) За един ден трудов стаж се зачита времето, през което работниците или служителите са изработили най-малко половината от максимално установената с Кодекса на труда нормална дневна продължителност на работното време или установеното за тях с решение на Министерския съвет намалено работно време.

(3) При подневно изчисляване на работното време, когато са изработени всички работни дни за съответния месец, той се признава за пълен.

(4) При изработени през отделни месеци на годината по-малко от работните дни трудовият стаж се признава за толкова месеца, колкото се получават, като общият брой на изработените дни през тези месеци се раздели на 21 при петдневна работна седмица и на 25 при шестдневна работна седмица. Към изчисления по този начин трудов стаж се прибавят и изработените през годината пълни месеци по реда на ал. 3.

(5) Трудовият стаж на работниците и служителите, работещи при сумирано изчисляване на работното време, се определя, като изработените часове по графика за периода на сумирането, след превръщане на нощните часове в дневни за смените с повече от 4 нощни часа, се разделят на установената за тях нормална продължителност на дневното работно време. Определеният по този начин трудов стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни за периода на сумирането

От 01.10 до 28.10  пълен месец трудов стаж  :)

Кагото направи 1 месец работа при Вас придобива право на 1.66 дни платен отпуск, а когато е направил 1 месец и е отработил 10 или повече дни от следващият месец , то той му се признава за пълен и му се изплаща обезщетение за 2 месеца.

Ето и едно решение на съдебен спор , точно със същия пример дали има или няма пълен месец тридов стаж:
Скрит текст :

В  ЗДДС няма разпоредба, която да изисква съпоставимост на данъчната основа, върху която е начислен данък и е  ползван данъчен кредит при придобиването  актива.

На основание на това фирмата ви може да продаде актива на цена, на която са се споразумели с купувача, и съответно да начисли върху нея изискуемия данък. След като тя извършва с него облагаема доставка, за нея не произтича задължение да прави корекции по реда на чл. 79 от ЗДДС на данъчния кредит, ползван при неговото придобиване.
 :wave: Записвате във фактурата като основание за ставка 0%  съгласно чл. 7 ал.1 и чл. 53 ал.1   ЗДДС , съща тока вписвате и текста "обратно начисляване"
Ако няма 6 месеца трудов стаж болничния няма да бъде изплатен

Но сте длъжни да представите болничния лист в НОИ , въпреки че няма да бъде изплатен.