Продължавате номерацията на протоколите , протокола задължително в дневник продажби , а в дневник покупки ще го отразите ако имате право на данъчен кредит .
Не , все още няма .
Да, но не иска иска да е на заплата, за да му се отчете като разход.

Един личен труд хем ще се отчете като разход на фирмата  , хем ще е по-евтино от гледна точка на осигуровките на лицето , стига лицето да е собственик на въпросното ЕООД :)
Чл. 80. (1) Бланките на протоколите, издавани от регистрирани по закона лица, с изключение на протоколите по чл. 116, ал. 4 от закона, трябва да съдържат трайно вписани при отпечатването реквизити по чл. 78, ал. 1, т. 1, 3 и 4.
(2) Номерата на протоколите са нарастващи без дублиране и пропуски и не зависят от вида на бланката. Всички екземпляри на един и същи протокол носят един и същ номер.
(3) Номерацията на бланките на протоколите не зависи и не се нарушава при изтичането на календарната година.
Колеги, искам да попитам, някой може ли да подава отчети в статистиката от вчера?

Да и вчера и днес подадох отчет без проблем .
Да , Делфинка това са изравнителните вноски , т.е сумите за довнасяне вписани под Таблива 1 и 2 към ГДД .  Пос самите таблици има и забележка :  Пренесете сумите  от точки 2 и 3  под Таблица 1 в съответното Приложение от данъчната декларация, в което сте декларирали доходите си. Когато доходите, подлежащи на годишно изравняване, се декларират в различни приложения от декларацията, сумата се разпределя до изчерпването й, като се вписва на съответните редове. 

Преди промяната в декларацията по ЗКПО от тази година преди нали искаха да се представят детайлно сумите - за ДОО,ДЗПО и ЗО . Сега всико на един ред общо :)

Ето един материал за начина на пренасяне на изравнителните вноски в Приложение 2 преди промяната на декларацията , но смисълът е същия  : http://zakonnik.bg/document/view/pismo/136196/218493  - Когато доходите, подлежащи на годишно изравняване, се декларират в различни приложения от декларацията, сумата се разпределя до изчерпването й, като се вписва в съответните приложения на редове „Вноска за фонд „Пенсии” за довнасяне, включително и за минали години”, „Вноска за ДЗПО в универсален пенсионен фонд за довнасяне, включително и за минали години” и ред „Вноска за ЗО за довнасяне, включително и за минали години”.
За 2015 г. работещите пенсионери по трудов договор до 5 раб.дни месечно за всички рискове ли си осигуряват?

Да , от 01.01.2015г. работещите на договор за до 5 работни дни или 40 часа месечно вече се осигуряват да всички рискове.
Здравейте,

Лице работи на трудов договор и се осигурява на максималния праг. Сега обаче стартира собствена фирма - подлежи ли на осигуряване и там?
чл.6 ал.10 от КСО
Допълнителната  разпоредба на ЗДДФЛ , т. 26 ми е много добре известна , но има различни тълкувания от страна на НАП , от гледна точка на ДУК и личен труд , за целите на ЗКПО дали се признават за трудови правоотношения . В повечето писма и указания се основават на това  , че се гледа трудово правоотношение по КТ , а ДУК и личен труд не са правоотношения съгласно КТ.
в колона 4 - 147лв осигурителен доход / 420:20х7/ , колона 5.2 147лв възнаграждение за личен труд / 420:20х7/ , колона 6 и 7 са сборни и би следвало и в тях да посочите 147лв , тъй като колона 3 Ви е празна.

В таблица 2 същото , само дето в колона 3 вписвате - 273 , това би следвало да Ви фигурира в Д1 в т.17.1
Личният труд според мен не попада в изключенията на чл.42 ал. 2 и следва с неизплатената сума да се преобразува данъчния финансов резултат.
регистриран ЗП - физическо лице произвеждащ непреработена растителна продукция става съдружник в ООД, подава окД5, като избира да се  самоосигурява в ООД-то върху 420 лв. В ООД-то ще полага личен труд без възнаграждение.
Облагаемият доход на ЗП деклариран в ГДД ще се взема ли в предвид при определяне на минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващото се лице в ООД-то или то ще продължи да се самоосигурява на 420 лв.?
Лицето няма други доходи освен декларираните от продажба на непреработена растителна продукция и следва да  не определя окончателен размер на осигурителния доход от тази дейност.
В образец 2004, таблица 1, колона 4, ще се попълни само осигур. доход от ООД-то?

Отговаря Аспасия Петкова – експерт по социално осигуряване

    Въпрос: Физическо лице е регистрирано като земеделски производител по ЕГН. Лицето има доход от продажби на непреработена селскостапанска продукция и получени субсидии. В същото време лицето се явява като самоосигуряващо се лице, като съдружник в търговско дружество, като осигуряване се извършва върху 420,00 лв., като други доходи лицето не получава от дружеството. В този случай, като имам предвид, че регистрираните земеделски производител не изравняват осигуровки, как следва де се попълни Справката за определяне на
окончателния размер на осигурителния доход за 2012 г.?

   Отговор: Във връзка с реално получените доходи от трудова дейност, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход и годишен осигурителен доход за периодите на упражняване на трудова дейност в това им качество в рамките на календарната година.
Разпоредбите на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване, чл. 2, ал. 4 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица и чл. 3, ал. 2, 3, 4 и 5 от Наредбата на елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, уреждат реда за определяне на окончателния размер на осигурителния доход и годишния осигурителен доход.
Самоосигуряващите се лица, които определят окончателен размер на осигурителния доход и годишен осигурителен доход са:
- лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
- лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица, членове на неперсонифицирани дружества;
- регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция и получаващи доходи от положен труд без трудово правоотношение, както и произвеждащите преработена растителна и/или животинска продукция.
Изключения се допускат при:
- собственици или съдружници в търговски дружества и физически лица, членове на неперсонифицирани дружества, за които не е възникнало задължение за подаване на данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ
- регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази си дейност и не попълват Справка за окончателен размер на осигурителния доход, но подават годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ със съответното приложение.
Съдружник в търговско дружество упражнява трудова дейност само в дружеството, но не е получил възнаграждения през съответната календарна година. Същият няма задължение да подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, тъй като няма доход, който следва да декларира.
Окончателният размер на месечния осигурителен доход на самоосигуряващите се лица се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната 2012 година, определя се въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Годишен осигурителен доход на самоосигуряващите се лица се определя се за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година и се формира се като разлика между декларирания облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.
Годишният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица за 2012 г. се определя в зависимост от характера на доходите според упражняваната трудова дейност, както следва:
1. За едноличните търговци, упражняващи трудова дейност, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи преработена растителна и/или животинска продукция, чийто облагаем доход се формира по реда на чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Облагаемия доход по чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ, без да се намалява с размера на задължителните и доброволните осигурителни вноски, размерът на пренесената данъчна загуба по реда на ЗКПО и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" и застраховки "Живот", ако са свързани с инвестиционен фонд
2. За физическите лица, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества или като членове на неперсонифицирани дружества - възнагражденията, изплащани от дружествата, без получените дивиденти
3. За самоосигуряващите се лица, регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи преработена растителна и/или животинска продукция, на които облагаемия доход се определя по реда на чл. 29 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица
Облагаемия доход, получен от упражняването на съответната дейност, след намаляването му с разходите за дейността по чл. 29 от ЗДДФЛ
4. За самоосигуряващите се лица, подлежащи на облагане с окончателен годишен (патентен) данък по реда на Закона за местните данъци и такси - еднолични търговци или регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност - Дохода, получен от упражняването на съответната дейност, определен по условията на т. 1 и 3.
При определяне на годишния осигурителен доход на регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи преработена растителна и/ или животинска продукция не се вземат предвид сумите, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет. Тези средства са подпомагане във връзка с изпълнение на определени национални мерки или реализиране на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, а не възнаграждения за положен труд.
Съгласно чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по свой избор.
В цитираната наредба липсва нормативно основание самоосигуряващите се лица да внасят едновременно авансовите си вноски за всяко едно от основанията, за които са регистрирани. С оглед изложеното, след като лицето упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице на две различни основания - съдружник в търговско дружество и регистриран земеделски производител, то следва да внася авансовите осигурителни вноски върху 420 лв., ако това е определения за него минимален осигурителен доход в качеството му на самоосигуряващо се лице.
Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 определят окончателен размер на осигурителния доход на основание чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност, на основание чл. 6, ал. 9 от КСО.
Здравното осигуряване на посочените лица се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/. Те внасят авансово здравноосигурителни вноски върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО. Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
Предвид гореизложеното, ако за съответната календарна година лицето има облагаеми доходи, придобити в резултат на посочената дейност като съдружник в търговско дружество и земеделски производител /без доходите от непреработена растителна и животинска продукция/, тези доходи подлежат на деклариране с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и следва да се вземат предвид при определяне на окончателния размер на осигурителния доход съгласно чл. 6, ал. 8 от КСО.
В конкретния случай считам, че като земеделски производител, който произвежда непреработена продукция, лицето не трябва да определя окончателен размер на осигурителния доход, а като съдружник в търговското дружество няма доходи, които трябва декларира в декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Колона 3 на таблица 1 е за осигурителния доход от трудова дейност,не следва да попълвате колона 3 на Таблица 1, тъй като нямате осигурителен доход за ДОО и ДЗПО през времето, през което СОЛ е било неработоспособно.  Доходът за обезщетението няма място тук . В Таблица 2 в колона 3 вписвате дохода върху който сте дължали здравна осигуровка за периода на болничния.

Общо взето можете да се ориентирате по попълваното в Декларация обр.1, стига да е коректно попълвана.
В колона 4 и на Т1 и на Т2 ще попълните това, което е отразено в т.21 като осигурителен доход и върху което авансово сте внесли осиг. вноски.
В колона 3 на Т2 ще попълните това, което фигурира в т.17.1 на Д1.
Щом  е чрез възлагане фактурите от изпълнителя директно 613 /401 , в баланса са ДМА в процес на изграждане.
Зависи придобиването на ДМА по стопански начин ли ще е или чрез възлагане .
значи до 31.01 имате задължение да подадете Декларация по чл.55 ЗДДФЛ.