Българска фирма, регистрирана по ЗДДС извършва превоз на стоки до Турция. Фактурата се издава на друга българска фирма също регистрирана по ЗДДС. Трябва ли да се начисли ДДС или сделката попада като освободена съгл. чл.30 от ЗДДС?

Нулева данъчна ставка. За справка - чл.22, ал.3 във връзка с чл.21, ал.2 ЗДДС, чл.54, ал.2 ППЗДДС, чл.23,ал.3 ППЗДДС.
Също и начислените ,но неплатени възнаграждение и осигуровки по ДУК попадат в обхвата на чл.42 ЗКПО и трябва да се посочат в увеличение на счетоводния финансовия резултат. ДУК се приравнява на трудово правоотношение за целите на КСО, но не и за целите на ЗКПО.
Прави ми впечатление, че само в пощата abv.bg се залива със спам от подобен тип. Затова избягвам да работя с нея.
Ако приемем, че монтажните работи са свързани с недвижим имот, то мястото на изпълнение на услугата е там, където се намира недвижимият имот,а именно България и съгласно чл.21, ал.4 следва да начислите ддс 20%.
Благодаря Ви, дано всичко е ок :)
Здравейте, при пускане на файла за болнични в ел.приложението на НОИ без да искам съм натиснала изпрати два пъти и сега съответно имам и две съобщения за приети и върнати болнични. В първото всичко е ок, болничният ми е редовен и приет, но във второто съобщение ми връщат, че за това ЕГН и номер болничен вече фигурира като подадени при тях.

Мисля, че не трябва нищо да правя, тъй като болничният е приет, но реших да попитам ако някой е направил същата глупост като мен?
Здравейте, закупени са 5 земеделски имота, като за оформяне на документите по сделката и за представляване на фирмата пред нотариус и продавач е платен хонорар на адвокат, за което има издаден разходен документ.

Към себестойността на закупените земеделски имоти са прибавени - нотариална такса, такса местен данък, такса вписване на нотариален акт.

Въпроса ми е следва ли към себестойността на земеделските имоти да бъде прибавен и хонорара на адвоката, за дейностите по сделката?
Признават ли се дневните  разходи командировка  на  собственик на ЕООД, полагащ личен труд във фирмата. Нещо съвсем се обърках.

ОТНОСНО: Признаване за данъчни цели на разходи за пътуване и престой на лице в качеството му на работещ собственик на ЕООД
 
 
 
С Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …./26.08.2013г. в Дирекция ОДОП е изложена следната фактическа обстановка:
Основната дейност на дружеството е разносна търговия и обслужване на място в областта на офистехника. Във връзка с дейността едноличният собственик на дружеството пътува до различни населени места. Едноличният собственик е единственото лице, което извършва дейността на дружеството.
Въпросът, които се поставя е:
Ще бъдат ли признати за данъчни цели разходите за пътуване и престой на едноличния собственик на дружеството?
Въпросът е поставен при неизяснена фактическа обстановка, поради което съобразявайки относимото данъчно законодателство и компетентност на НАП, изразявам следното принципно становище:
 
Физическото лице (собственик на капитала) и юридическото лице (еднолично дружество) са два самостоятелни данъчни субекта. За осъществяване на стопанската им дейност те могат да встъпват в различни по вид правоотношения.
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 от Закона да корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ разходите за пътуване и престой на физически лица, които са в трудови правоотношения с данъчно задълженото лице или са наети от него по извънтрудови правоотношения, включително на управители, членове на управителни или контролни органи на данъчно задълженото лице, се признават за данъчни цели, когато пътуването и престоят са извършени във връзка с дейността на данъчно задълженото лице.
За да бъдат признати за данъчни цели разходите за пътуване и престой на едноличния собственик е необходимо същите да са извършени във връзка с дейността на дружеството. В тази връзка дружеството следва да наеме физическото лице /в конкретния случай едноличния собственик/ да извърши определени действия и изпълни задачи за постигане на определен резултат във връзка с предмета на дейност на предприятието. Взаимоотношенията между дружеството и собственика могат да бъдат уредени по различен начин. Например с договор за управление по реда на ТЗ между едноличният собственик на капитала, който е управител и дружеството или друг вид договор на основанието, на който лицето /собственик и управител/ работи в дружеството с личен труд за реализиране на предмета на дейност, с което се изпълнява едно от изискуемите по смисъла на ЗКПО условия. От съдържанието, изпълнението и отчитането на възникналото правно отношение ще бъде преценено дали пътуването и престоят са извършени във връзка с дейността на дружеството.
Разходите за пътуване и престой във връзка с дейността следва да бъдат документално доказани в съответствие с изискванията за документална обоснованост, регламентирани в чл. 10 от ЗКПО. Доказателства в тази посока са договорите за възлагане от страна на клиентите, фактури, заявки от клиентите, протоколи за извършената работа, билети, пътни листове и други документи в зависимост от спецификата на извършваната дейност. Едновременно с това, за да бъдат данъчно признати, същите следва да са извършени и документирани в съответствие с изискванията на Наредбата за командировките в страната. Нарушението на изискванията за документална обоснованост на разходите за пътуване и престой по реда на чл. 10 от ЗКПО е основание за извършване на увеличение на счетоводния финансов резултат по реда на чл. 26, т. 2 от материалния закон.
Разходите за пътуване и престой, когато са изпълнени посочените по-горе условия за целите на ЗКПО, са данъчно признати по техния действителен размер. Тук обаче следва да се има предвид разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 23 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, че не се облагат с данък върху дохода получените суми за командировъчни пътни и квартирни пари по правоотношения, които не са трудови, когато са за сметка на възложителя и са доказани документално по реда на действащото законодателство, както и дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения. При надхвърляне на посочения двукратен размер дневните пари се считат за доход за облагане на физическото лице по реда на ЗДДФЛ.
Ако физическото лице пътува и престоява, без връзка с дейността на дружеството, счетоводните разходи в тази връзка не са признати за данъчни цели, на основание чл. 33, ал. 2 от ЗКПО.
Фактът, че притежавате решение за намалена трудоспособност има значение за облагането Ви като физически лице и не е относим към прилагане на разпоредбата на чл. 33 от ЗКПО, с която са регламентирани условията за признаване за данъчни цели на коментираните по-горе разходи.
 
Моля за помощ?

Пробвайте да въведете само  последен ден в осигуряване, без да въвеждате дата в полето  дата на прекратяване в картона на лицето, ако програмата Ви позволява.
За първи път се сблъсквам с тази материя, и след всичко прочетено , не мога да си изясня следното: изпращам работник в чужбина , извършване на услуга  за времето на командировката спазвам работното време и  плащам минималната ставка на приемащата държава, плащам му пътя и квартирата........Дължа ли му  командировъчни пари за срока на командировката / в новата наредба за командироване в рамките напредоставяне на услуги няма такова условие/.


Hе, нямате право на дневни пари по чл.121а
Здравейте
 Изплатено е през 2016г. се възнаграждение на лице по ГД, което е пенсионер и има ТЕЛК над 50% пожизнен. Възнаграждението бруто е 500лв - НПР излиза 375лв под МРЗ. Не се удържат осигуровки, не се удържа и данък, заради ТЕЛК-а.

Не го подавам в Декларация по чл.55 , само в справката по чл.73 ЗДДФЛ и има задължение да си декларира дохода с ГДД?
Кога е крайния срок за подаване?

30.04.2017г.
Нали, нали.... навън вали:))
Не се подава, не се плаща данък. С ГДД.

Мерси :) и дано вече спре да вали :)
Здаравйте колеги , нали за последното тримесечие на 2016г. земеделските производители на дължат авансов данък и не подават Декларация по чл.55 ЗДДФЛ на основание чл.67 ал. 3 ЗДДФЛ . Довнасянето става с подаването на ГДД за 2016г.
Здравейте, подадох СД за м.12 с резултат за възстановяване и Приложение 6 към нея със сума за евективно възстановяване. Сега ми донесоха още " забравени" фактури и трябва да направя корекция. Според мен Трябва да подам нанова сдравка секларацията и наново приложение образец 6 към нея вече с вярните суми? Нали така?
И после да иска възстановяване на надвнесените осигуровки ли?

За мен няма надвнесени осигуровки в случая , а не внесени. Минималния осигурителен праг е 420 лв на месец т.е за тези единадесет месеца трябва да имате 11 месеца х 420лв =4620 лв авансов осигурителен доход. Ако при подаване на ГДД и попълване на Т1 и Т2 към нея се получи , че реализираният приход от това ЕТ за месеците през които е работило през годината, е сума по-малка от 4620лв, за осигурителен стаж се признава 4620лв. т.е няма какво да искате да Ви се възстановява.
В случая няма ВОП . Завеждате си стоката в счетоводните регистри и това е . Чуждестранната фактура не се отразява в регистрите по ЗДДС. Полската фирма след като не е рег. по ДДС в Полша с тази доставка трупа оборот за регистрация по ЗДДС в България за извършени дистанционни продажби.