Ето и определение за движими и недвижими вещи

определението за движими и недвижими вещи

С най-голямо практическо значение е деленито на вещите на движими и недвижими. Често пъти в законодателството, практиката и теорията недвижимите вещи се наричат още недвижими имоти. И тук законът, по пътя на законодателствената икономия, регламентира само недвижимите имоти, като всичко останало извън определението се счита за движима вещ. Съгласно чл.110, ал.1 ЗС недвижими имоти са земята, растенията, сградите и другите постройки и въоще всичко, което по естествен начин или от действието на човека е прикрепено трайно към земята или постройката. Определението е класическо и съществува в почти всички граждански кодекси. Неговият генезис е в Римското право и измененията в дефиницията в в съвременните законодателства са несъществени. От него се вижда, че недвижимите имоти могат да се обособят в 2 големи групи:
1. В първата група са изрично посочените обекти – земя, сгради и т.н. Тук се допуска една тафтология като едновременно се употребяват термините „сграда” и „постройка”.
2. Втората група са практически неопределен брой вещи, поначало движими, които стават недвижими след трайното прикрепване към земята или постройката. Изрично се изисква прикрепването да е трайно. Това означава, че не са недвижими имоти онези постройки, които са нетрайно прикрипени (павилиони, лавки) и могат лесно да се отделят от терена. Тези обекти са самостоятелно уредени в ЗУТ.
Този признак „трайност” е много съществен и означава, че прикрепената вещ не може да се отдели от земята или постройката без значително повреждане и на двата обекта – Постановление на пленума на ВС № 6/1974 г.
Всички други вещи извън посочените в чл.110, ал.1 ЗС са движими.
Необлагаеми доходи Чл. 13. (1) Не са облагаеми: 1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на: а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години; б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години; 2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на: а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година; б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети; в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута; г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;

Източник Данъци Tita.bg
Все си мисля,че това е необлагаем доход от продажбата на движима вещ.
Чета чл 13 и се въртя в омагьосан кръг.
Тоест,излиза,че това е облагаем доход-така ли?
Заплетох се вече.
Здравейте,
физическо лице продава кука за кран на ЮЛ.Продавачът и купувача не са свързани лица .Плащането е на стойност 4000 лева и е извършено в брой.
Въпрос-физическото лице трябва ли да декларира дохода от 4000 лева в гд по чл 50?
Никой ли не може да ми помогне?
Здравейте,
физическо лице продава кука за кран на ЮЛ.Продавачът и купувача не са свързани лица .Плащането е на стойност 4000 лева и е извършено в брой.
Въпрос-физическото лице трябва ли да декларира дохода от 4000 лева в гд по чл 50?
много благодаря
Здравейте,как да включа сметка/фактура от нотариус в справката по чл 73-Има код по Булстат 11......... и ид.номер BG74====/което е ЕГН-то/.С булстата или с ЕГН?
Най-накрая се разбрахме.Значи ако са вземания от клиенти то тогава посочвам неизплатеното салдо от 411 сметка което включва и Ддс.Най-после компетентен отговор.Благодаря много.
ДА,но аз питам за т.3.-салдата.На този ред-с ДДС или без ДДС.За ред 1-ясно е че е без ДДС.Ред 3.Ме интересува-салда към 31/12.
Интересувам се в т,3 каква сума посочвам-с ДДС или без ДДС?
Никой ли не може да ми отговори?
да,разбирам,но питането ми е с ДДС ли се посочват сумите или без ДДС на посочените редове?
Никой ли не попълва тази справка?
Здравейте,може ли да ми изясните какви суми се упоменават в ГДД за свързани лица-имам в предвид на р,1общ размер на счет.приходи-сумата на издадените фактури към свързани лица БЕЗ ДДС.
На ред 3вземания от свързани лица-крайното салдо от свързаното лице,НО С ДДС.
Правилно ли е или греша?
Много благодаря.
Не,нямам булстат на нашето дружество,дори не пише INVOICE или RECHNUNG.Пише ABHOLUNG BARVERKAUF.Няма да го искам ддс-то,то е 16,36 евро,хич не ми трябва.Значи не съставям протокол ,нали така?
Може ли някой да ми помогне?
Здравейте,получих ф-ра за закупени резервни части от Германия.Труд няма.Във фактурата е цитирано име и адрес  на българското д-во,но не и булстат.Има начислено 19 % ддс.Трябва ли да съставя протокол за ВОП на резервните части или не?