ок.Това означава ,че се начисляват осигуровки като при обикновен граждански договор независимо от сумата нали така?Т.е и здравно и т.н.
Въпрос: Ако служителка в предприятие А в момента е в отпуск по майчинство и в същото време работи на граждански договор в предприятие Б, за възнаграждението по гражданския договор предприятие Б следва ли да вземе предвид доходът й по трудовия договор в предприятие А и ако надвишава максималния осигурителен доход да внася осигуровки само върху остатъка до тази граница?
Взема ли се предвид този доход, когато не се получава от работодателя и за него няма удръжки, а има само обезщетение от НОИ?
Пример: максимален осигурителен доход - 2000 лв.
Осигурителен доход от трудов договор (в майчинство) – 1400 лв.
Осигурителен доход от граждански договор - 700 лв.
За гражданския договор върху 700 лв. ли ще се внасят осигуровки или върху 600 лв.?

   Отговор: Периодът, през което лицето получава парично обезщетение за временна неработосрособност поради  бременност и раждане, се зачита за осигурителен стаж и осигурителен доход. За осигурителен доход се счита доходът, от който е изчислено обезщетението.
Съгласно чл. 9, ал. 2 от КСО, за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане.
Във Вашия случай, за времето, през което лицето получава обезщетение от ДОО, трябва да се има предвид осигурителния доход, от който е изчислено обезщетението – в случая е 1400 лв. Максималният размер на осигурителния доход, върху който следва да се внасят осигурителните вноски е 2000 лв., т.е. по гражданския договор следва лицето да бъде осигурявано върху 600 лв.( разликата до 2000 лв.).
Майчинството нали е обезщетение,а не облагаем доход?Защо тогава да се дължат осигурителни вноски?
Здравейте,моля за Вашия компетентен отговор на сл.въпрос:
Ползвам майчинство /2-рата година/за отглеждане на малко дете.Осигурявам се по време на майчинството от фирмата работодател.През октомври 2010 имам граждански договор с друга фирма за извършване на определена услуга.
Дължат ли се осигурителни вноски по гр.договор при условие,че сумата след приспадане на необходимо присъщите разходи е под МРЗ?Данък се дължи -това да,но ЗОВ дали отново се дължат при условие,че се плащат от първия работодател по време на майчинството.
Предварително Ви благодаря за отговора.
Не,възлагат ми на 15/09/2015 в срок до 27/09/2015 да бъде съставен баланс и опр за периода от 01/01/2015 до 31/08/2015г.
Благодаря за отговорите.Исках да уточня дали мога да сключа граждански договор за месечно счетоводно приключване и съответно съставяне на ГФО.Притесненията ми идват от това да не би данъчните да го приемат като втори трудов договор.
Благодаря много за бързия отговор.Трудовият ми договор е с Булбанк,мениджър бизнес клиенти.
Мисля гражданския да го сключа със следния текст-съставяне на баланс и ОПР на дружеството за периода 1/01/2015 до 30/11/2015 ,като ще подам осигуровки върху сумата от 500 лева /ще пиша ,че съм работила в началото на декември/и след това още един граждански договор за съставяне на ГФО.Моля за Вашето мнение-според Вас има ли опасност данъчните да го изтълкуват като втори трудов договор?
Здравейте,може ли лице,което работи на постоянен трудов договор в едно дружество да сключи граждански договор за месечно счетоводно приключване в друго дружество.
Съответно на края на годината да се сключи още един граждански договор за съставяне на ГФО ?Второто дружество си има оперативен счетоводител на постоянен трудов договор,който въвежда цялата документация ,но не съставя месечни и годишни баланси и ОПР.Благодаря предварително за отговора.
Здравейте,получих фактура за спедиция от Швейцария за 120 швейцарски франка.Регистрирани сме по ддс.Тази фактура влиза в стойността на обмитяваната от нас стока.Въпросът ми е-протокола,който трябва да издам по чл 117 с 20 % ДДС ли трябва да е или с 0% /базирайки се на чл 36 а/?И кой член да цитирам като основание за приложената ставка на ддс?
Според тази статия,означава ли ,че трябва да създам протокол с нулева данъчна ставка?
Вижте какво намерих:

Протокол по чл. 117 от ЗДДС при доставка на услуги
Отговаря Ивайло КОНДАРЕВ - данъчен консултант
Данъци

   Фирмата има лиценз за международен транспорт. При извършването на транспортна услуга България - Грузия или България - Азербайджан по чл. 30 от ЗДДС на друга българска фирма плаща застраховки, разрешителни за извънгабаритни товари, смяна на гуми, спедиции в трети страни като Азербайджан, Турция, Грузия.
Нужно ли е съставянето на протокол по чл. 117 от ЗДДС от наша страна за получените услуги - ремонти, спедиции и за платените застраховки в трети страни, и ако е необходимо - с каква ставка на ДДС трябва да бъде той?
Също така дружеството има сключен договор за извършване на транспортни услуги в рамките на ЕС с немска фирма. Получаваме фактура с текст “изминати празни километри”, на която пише “необлагаема вътреобщностна доставка” и без начислен ДДС. Немската фирма е регистрирана по ЗДДС. Необходимо ли е съставянето на протокол по чл. 117 от ЗДДС за това?

   По отношение на доставките на услуги (без тези по чл. 161 и 163а от ЗДДС) обърнато данъчно задължение е налице и ДДС трябва да бъде начислен с протокол по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС от получателя, когато едновременно са изпълнени условията на чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона, а именно:
- доставчикът да е данъчно задължено лице, действащо в това си качество. Това изискване произтича от общия принцип на данъка, че в обхвата на ДДС (и в общия случай облагаеми) са само доставките, с които се осъществява независима икономическа дейност;
- доставчикът да е установен извън България (независимо дали в държава членка или в трета страна) - да няма седалище или постоянен обект на територията на нашата страна. Не се смята за установено на територията на България чуждестранно лице, което има обект на нашата територия, който не взема участие в извършването на доставката (§ 1, т. 11, изр. второ от ДР на ЗДДС);
- доставката на услуга да е с място на изпълнение на територията на България съгласно действащия у нас ЗДДС. В противен случай тя не би била облагаема с български косвен данък, включително и от получателя на доставката;
- доставката да е облагаема с ДДС. Което означава, че тя не трябва да е сред изрично определените като освободени по глава четвърта от ЗДДС. Доставката може да бъде облагаема и с нулева ставка; тогава за нея има обърнато данъчно задължение, но данъкът е в размер на нула лева, тъй като приложимата ставка е нула на сто;
- получателят на услугата да е данъчно задължено (и регистрирано по българския ЗДДС) лице.
Същевременно според чл. 81, ал. 6 от {#}ППЗДДС протокол по чл. 117 от закона се издава и в случаите на доставка с място на изпълнение на територията на България, облагаема с нулева ставка на данъка, както и за доставка с място на изпълнение на територията на страната ни, за която данък не следва да се начислява. Тази разпоредба от правилника не намира опора в закона, особено що се отнася до частта й за доставките, по които не следва да се начислява данък, но все пак е факт и е препоръчително лицата да се съобразяват с нея.
С оглед на казаното за получените ремонтни услуги на територията на трети страни е нужно българското транспортно дружество да издава протоколи по чл. 117, ал. 2 от закона. Така е, защото мястото на изпълнение на тези услуги е в България по силата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, макар и физически те да са извършени на територията на трета страна. Изпълнени ще са и останалите изисквания на чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона, които посочихме по-горе.

   Приложимата ставка за тези услуги е 20 на сто.
Казаното важи и за получените спедиторски услуги. За тях също е необходимо самоначисляване на ДДС с протокол по чл. 117 от закона на основание чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС. С тази разлика, че тук ще е приложима нулева ставка на данъка по силата на чл. 23, ал. 3, т. 1 или 4 от {#}ППЗДДС. Нужно ще е и българският превозвач да разполага с относимите документи по глава четвърта от правилника, удостоверяващи обстоятелствата за облагане на доставката с нулева ставка (чл. 38б, ал. 1 от {#}ППЗДДС). В случая това следва да са документите по чл. 23, ал. 1 от правилника.
Ако българският превозвач е получател на застрахователна услуга, оказвана от застраховател, установен извън територията на България, мястото на услугата ще е на наша територия. За такава получена доставка според чл. 81, ал. 6 от {#}ППЗДДС също е необходимо съставянето на протокол по чл. 117 от закона. Тъй като услугата е освободена съгласно чл. 47, т. 1 от ЗДДС, в протокола няма да фигурира начислен данък, а основание за неначисляването ще е именно посочената законова разпоредба.
Здравейте,получих фактура за спедиция от Швейцария за 120 швейцарски франка.Регистрирани сме по ддс.Тази фактура влиза в стойността на обмитяваната от нас стока.Въпросът ми е-протокола,който трябва да издам по чл 117 с 20 % ДДС ли трябва да е или с 0% /базирайки се на чл 36 а/?И кой член да цитирам като основание за приложената ставка на ддс?
Да,това ,че курсовете са различни ми е ясно.Само искам да знам по кой курс се заприхождава стоката-по курса за деня от инвойса или този от МД.Просто тази статия ме обърка-в примера стоката е заведена по курса от МД.
нали стоката се заприхождава в счетоводството по курса за дена на издаване на инвойса,а не както е коментирано в тази статия/по курса от МД/?
http://www.qwerty1/451-5-1-13-vnos-na-surovini/

тази статия ме обърква.Съгласно нея стоката се заприхождава по курса на Митническата декларация.Може ли коментар?
Благодаря много за бързия отговор.Значи курса от МД  есамо за статистически цели за начисляване на дължимия данък ддс,а заприхождавам стоката по фиксинг на БНБ към датата на издаване на фактурата,нали?
Здравейте,по кой курс да заприходя получана стока от Китай с митническа декларация-по фиксинга на БНБ към датата на издаване на фактурата или с курса от митническата декларация?
Предварително благодаря за отговора.