Служебни бележки и год. преизчисляване на ДДФЛ

17.10.2013, 09:18 12497 6

17.10.2013, 09:18
Публикации: 39 / 3
Здравейте,
вълнувам се от това дали няма да отпадне вече годишното преизчисляване на данъка от работодателя. Имам проблем със събирането на служебни бележки от новоназначените служители. На някой не са им издали, други не искат да се занимават с предходния си работодател и т.н. Аз каква вина имам за техните взаимоотношения, че накрая да отнеса глобата, за това че не съм направила преизчислението. Имам и обратната ситуация  издала съм служебни бележки на напуснали служители, но те не са дошли да си ги вземат, накрая може да излезе, че не са издадени от мен. Моля за съвет, какво мога да направя в тези случай, защото сега ще дойде края на годината.
#1 | 17.10.2013, 09:26
Публикации: 9357 / 1574
Поне за 2013 ще правим изравняване :)
Ако не Ви представят сл.бележка от предходен работодател  -изравнявате по това, което имате. Мисля че имаше такъв текст в ЗДДФЛ, но не ми се търси. За Ваше успокоение е добре да поискате някаква декларация от работника, че не е представил бележка от предния рабоотдател.
Относно издадените от Вас бележки - на бланката ива място и за дата на издаване и за дата на получаване. Попълнете си първата дата, дайте изходящ номер и я оставете в досието.  Нека да проверяват :)
#2 | 17.10.2013, 10:46
Публикации: 184 / 3
ЗДДФЛ
"Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Работодателят до 31 януари на следващата данъчна година изчислява годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3, намалена по реда на ал. 3, и определя годишния размер на данъка, когато към 31 декември на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника или служителя.
(2) Когато работникът или служителят през данъчната година има или е имал трудов договор за допълнителен труд при друг работодател или е имал основно трудово правоотношение при друг работодател, работодателят по ал. 1 включва придобития при другия работодател доход при изчисляване на годишната данъчна основа и определя годишния размер на данъка, ако работникът/служителят му предостави служебна бележка по чл. 45 от другия работодател."
#3 | 17.10.2013, 11:34
Публикации: 8 / 0
автобус извършва превоз на пътници-работници  за собствена сметка  всеки ден с различни  шофъори .може ли да се издаде  една заповед за целия месец като се запишат имената на двамата титуляри
#4 | 17.10.2013, 12:13
Публикации: 39 / 3
ЗДДФЛ
"Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Работодателят до 31 януари на следващата данъчна година изчислява годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3, намалена по реда на ал. 3, и определя годишния размер на данъка, когато към 31 декември на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника или служителя.
(2) Когато работникът или служителят през данъчната година има или е имал трудов договор за допълнителен труд при друг работодател или е имал основно трудово правоотношение при друг работодател, работодателят по ал. 1 включва придобития при другия работодател доход при изчисляване на годишната данъчна основа и определя годишния размер на данъка, ако работникът/служителят му предостави служебна бележка по чл. 45 от другия работодател"
Именно, аз го знам закона и за това ме вълнува дали няма да се промени нещо.
#5 | 17.10.2013, 12:16
Публикации: 26 / 0
Чак пък глоба да отнесете. Как ще ви се получи различна сума на данъка ?
#6 | 10.12.2013, 13:47
Публикации: 12 / 2
Чак пък глоба да отнесете. Как ще ви се получи различна сума на данъка ?
ЗДДФЛ
"Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Работодателят до 31 януари на следващата данъчна година изчислява годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3, намалена по реда на ал. 3, и определя годишния размер на данъка, когато към 31 декември на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника или служителя.
(2) Когато работникът или служителят през данъчната година има или е имал трудов договор за допълнителен труд при друг работодател или е имал основно трудово правоотношение при друг работодател, работодателят по ал. 1 включва придобития при другия работодател доход при изчисляване на годишната данъчна основа и определя годишния размер на данъка, ако работникът/служителят му предостави служебна бележка по чл. 45 от другия работодател"
Именно, аз го знам закона и за това ме вълнува дали няма да се промени нещо.
Притеснявате се поради липса на Сл.бел от друг работодател, че Вие, като основен, не можете да издадете служебни бележки с преизчисления данък, ако правилно съм Ви разбрал - ?
Ако е така, въпреки, че знаете закона, обърнете още веднъж внимание на края на алинея 2 на чл 49 - "работодателят по ал. 1 ВКЛЮЧВА придобития при другия работодател доход при изчисляване на годишната данъчна основа и определя годишния размер на данъка, АКО РАБОТНИКЪТ/СЛУЖИТЕЛЯТ МУ ПРЕДОСТАВИ СЛУЖЕБНА БЕЛЕЖКА ПО ЧЛ. 45 ОТ ДРУГИЯ РАБОТОДАТЕЛ"
Т.е. ако не ви предоставя такава, преизчислявате без нея. В самата бележка еднозначно е предвидено това включване - вижда се кой я съставя и какви доходи /от други работодатели/ включва.
Нямате никакво място за притеснение. Аз дори малко стягам /профилактично разбира се/ моите, че ако не ми донесе още след назначаването, след годишното преизчисляване му давам от фирмата бележката и да отива да си подава годишната декларация /без да уточнявам, че не е длъжен да го прави, без претенции за данъчни облекчения и прочие/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група