Пенсионер - СОЛ, който е застрахователен агент на граждански договор !

13.02.2014, 18:50 12061 12

13.02.2014, 18:50
Публикации: 50 / 1
Дадоха ми да попълня ГДД на пенсионер-застрахователен агент на граждански договор. Но не са внасяни ЗО, а според мен е трябвало или се бъркам ??? Доходът, реализиран  през годината е 1300 лв. След като няма здравни 1300 ли да облагам с данък ?
#1 | 13.02.2014, 18:58
Публикации: 87 / 0
Като СОЛ здравно внасяно ли е?
#2 | 13.02.2014, 19:11
Публикации: 50 / 1
Не няма , не са внасяли това ми казаха и на мен .
#3 | 13.02.2014, 19:33
Публикации: 9338 / 1570
Има изискване застрахователните агенти да са регистрирани като свободна професия, следователно  - като СОЛ.
Ако Вашият пенсионер не се е регистрирал като СОЛ, а е декларирал подобно обстоятелство с факта, че подписва договор като застр.агент, това е нарушение. И води след себе си следващите неразбории. И не само със здравните, а и със задължението за авансови вноски по ЗДДФЛ. Когато се декларира ГД от лице, не регистрирано като СОЛ, се изисква прилажане на сл.бележка от възложителя. Има ли такава?
Поискайте да ви обяснят подробно какво са правили, да покажат договора, СИС и сл.бележка, ако има такива.
В края на краищата  -да си чупи гравата - да декларира целия оборот / намален с НПР/ като облагаем. Рано или късно истината ще излезе на бял свят.
#4 | 13.02.2014, 19:35
Публикации: 6403 / 1130
Лицето, застрахователен агент, ако е регистрирано по БУЛСТАТ като свободна професия е било длъжно да внася авансово осигурителни вноски по чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО
Скрит текст :
#5 | 13.02.2014, 19:51
Публикации: 50 / 1
Да има служебна бележка издадена от възложителя, където пише че е декларирало че е СОЛ и е  вписан реализирания за годината доход. Здравни ми каза , че не е внасяло, утре ще го питам отново лицето да ми разясни ситуацията, защото днес се запознах със случая и се учудих точно за здравните. Ако има още информация ще пиша пак !
#6 | 17.02.2014, 13:19
Публикации: 50 / 1
Така значи явно аз съм в грешка , защото доходът му за годината разделен на 12 идва по-малко от мин.раб .заплата, затова не внася Здравни Осигуровки. Тогава с данък коя сума се облага ???
#7 | 17.02.2014, 14:04
Публикации: 128 / 26
Колегите са Ви посочили по-горе, че застрахователните агенти имат задължение да се регистрират като свободна професия и в такъв случай, независимо, че получават доход по извънтрудови правоотношения т.е. граждански, не се взема предвид дали дохода е по-голям или по-малък от МРЗ. Те следва сами да си внасят осигуровки за месеца - за пълен месец съгласно МОД за СОЛ или пропорционално на времето, за което са декларирали, че осъществяват дейност през месеца. Друг е въпроса, че на практика става голямо объркване със застрахователните агенти, дали застрахователите не им обясняват или те не са разбрали какво им обясняват, факт е че кашата е добре объркана :) , когато дойде време за попълване на ГДД.
#8 | 17.02.2014, 15:23
Публикации: 50 / 1
НАИСТИНА Е ГОЛЯМА КАША ! ПРИСПАДАМ 25% нпр И ОБЛАГАМ СУМАТА И КАКВОТО СТАНЕ . ДРУГ НАЧИН НЯМА
#9 | 17.02.2014, 15:30
Публикации: 148 / 7
НАИСТИНА Е ГОЛЯМА КАША ! ПРИСПАДАМ 25% нпр И ОБЛАГАМ СУМАТА И КАКВОТО СТАНЕ . ДРУГ НАЧИН НЯМА


И защо да няма. Анулиране на СИС, СБ и издаване на документи от СОЛ.
Да спазите закона е единствения начин за мен.
#10 | 17.02.2014, 17:04
Публикации: 128 / 26
"И защо да няма. Анулиране на СИС, СБ и издаване на документи от СОЛ.
Да спазите закона е единствения начин за мен."
По принцип е хубаво да се спази закона, ама като ти донесат документа след като е минала годината.....А ако обърнахте внимание застрахователя не е издал СИС и БД, само бележка със сумата , която е изплатена и  периода, за който се отнася. Хубаво, да се спази закона, но лицето не се е регистрирало в Булстат, няма декларация за започване на дейност подадена в НАП, а няма и как да подаде за стар период след като не е регистрирано в ТР, как тогава да подаде документ като СОЛ? А дори и да искаш да спазиш закона, някога става въпрос за съвсем малки суми, за които трябва постоянно лицето да търчи да обявява и да спира дейност. Общо взето е недомислица, специално за лицата, действащи като комисионери, за които това е един вид допълнителен доход.
#11 | 17.02.2014, 19:15
Публикации: 50 / 1
АБСОЛЮТНО ДА ! Но все пак трябва да попълня ГДД на човека, затова ще облагам каквото имам ....
#12 | 12.03.2014, 10:06
Публикации: 148 / 7
Аз лично на Ваше място бих отказала да попълня ГДД.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група