Прекъсване на майчинство преди детето да е навършило 1 година

23.03.2014, 09:22 11927 8

23.03.2014, 09:22
Публикации: 1 / 0
 Моля за съдействие.С няколко думи.Детето ми на 28.04.2014 прави 6 месеца.Искам да се върна на работа.Въпросът ми е можели да прехвърля майчинството на майка ми,която работи на трудов договор.След много ровене в интернет попаднах на много различни мнения.Като цяло знам,че детето трябва да е навършило 6 месеца,за да се прехвърли майчинството.Като след прехвърляне се изплаща минималната сума от 340 лв. Прочетох също,че докато детето навърши 1 година,майчинството може да се прехвърли само на бащата.Вече не знам какво може и не може.Моля за съдействие някой които е запознат,ако е удобно да ми обясни как може точно да направя това което искам.Да се върна на работа и да прехвърля тази сума от 340 лв,защото знам че има вариант да получавам аз 50% от тази сума,докато работя.Предварително Ви Благодаря!  :blush: :wink1:
#1 | 23.03.2014, 16:44
Публикации: 6679 / 661
Единствената възможност във Вашия случай е да прехвърлите правото на отпуска по чл.163 от КТ на бащата. Това е за сега.
#2 | 26.03.2014, 16:22
Публикации: 39 / 3
При прехвърляне на майчинството на бащата след 6 месец каква е процедурата? Кой какви документи попълва и подава?
#3 | 26.03.2014, 16:32
Публикации: 5497 / 371
20. Условия за придобиване право на парично обезщетение от бащите/осиновителите при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни.

За придобиване право на парично обезщетение от бащите осиновителите при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни е необходимо да са изпълнени следните условия:

към началото на отпуска при раждане на дете бащите/осиновителите да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство.
да е разрешен отпуск при раждане на дете.
(чл. 48а и чл. 50, ал. 7 от КСО)

22. Необходими документи за изплащане на парично обезщетение на бащите/осиновителите при раждане на дете след навършване 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни.

Това обезщетение се изплаща на правоимащите бащи/осиновители срещу представени от тях следните документи:

заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни по образец, приложение № 14 към Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО заедно със заверени от осигурителя копия от заповедта за разрешаване на отпуска; ако детето не е български гражданин или чужд гражданин с издаден ЕГН, се прилага и копие от удостоверението за раждане;
декларация за изплащане на обезщетението по образец, приложение № 7 към наредбата – това е декларация за личната банкова сметка, по която Националният осигурителен институт ще преведе полагащото се парично обезщетение, ако такава вече не е представяна в териториалното поделение. Банковата сметка може да бъде разплаща-телна или спестовна безсрочна, но задължително лична и в лева.
Когато лицето работи при повече от един осигурител, или е осигурено по повече от едно основание за осигуряване, то трябва да попълни и да представи по едно заявление-декларация на всеки от осигурителите или за всяко от основанията.

23. Условия за изплащане на паричното обезщетение на бащите/осиновителите при раждане на дете след навършване 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни.

Паричното обезщетение при раждане се изплаща на бащата/осиновителя, ако са налице и следните условия:

детето да е живо;
детето да не е дадено за осиновяване;
детето да не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
детето да не е настанено в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
бащата да не е лишен от родителски права;
родителските му права да не са ограничени;
правоотношението/осигуряването на майката/осиновителката да не е прекратено.
Посочените обстоятелства в зависимост от конкретния случай се декларират в заявление-декларацията по образец, приложение № 14 към Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО.

При промяна в декларираните обстоятелства, която води до прекратяване изплащането на обезщетението, лицата са длъжни в срок 3 работни дни да декларират промяната с декларация по образец, приложение № 12 към същата наредба.

(чл. 45б, ал. 5 от НРВПО и чл. 50, ал. 4 и ал. 7 от КСО)

http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13
#4 | 26.03.2014, 16:44
Публикации: 39 / 3
На кратко казано да разбирам, че майката подава Приложение 12, а бащата Приложение 14 и Приложение 7?
#5 | 27.03.2014, 11:45
Публикации: 5497 / 371
На кратко казано да разбирам, че майката подава Приложение 12, а бащата Приложение 14 и Приложение 7?

Да
#6 | 31.03.2014, 10:17
Публикации: 2 / 0
  :hi:   Извинявам се, че ви безспокоя, но точно по този въпрос диря и търся инфо и рядко такова излиза. Въпросът е почти същия като по-горе, но това, което не мога да разбера е следното: При прехвърляне на майчинството на бащата преди да са изтеклли 410 дни, но след шестия месец, бащата какъв размер на обезщетение ще взима, при положение, че той не е работил поне две години преди условния момент на прехвърляне на майчинството? Той ще бъде регистриран на такъв договор 5 дни преди да прехвърля майчинството. Има иначе изискуеми 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за общо заболяване и майчинство, но те са направени преди години /преди около три, четири години/. Някои хора ми казват, че ще получава минималното майчинство в размер на 340лв., други, че почти нищо ако се гледа 18 месеца назад.  Правя съпоставка с положението на майки, които получават минималното обезщетение в размер на 340лв ,  преди да са изтекли 410 дни, но дали същото се отнася и когато майчинството се прехвърля на бащата, преди да са изтекли въпросните 410 дни. Смятам да се върна на работа месец и половина преди да изтекат 410 дни, тоест средата на месец април 2014 г.  Благодаря предварително!
 
#7 | 31.03.2014, 11:55
Публикации: 6679 / 661
Ще получава 340.00 лв. бащата при прехвърляне правото на отпуск по чл.163 от КТ.
#8 | 31.03.2014, 11:58
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор! Признателна съм ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група