Моля за мнение и съвет от счетоводител

09.04.2014, 10:09 22308 33

09.04.2014, 10:09
Публикации: 11 / 0
07.2013 пускаме дейността на регистрирано, преди години ЕООД, което не е имало дейност до момента и уведомяваме счетоводителката, че имаме глоба за неподаване на празна ГДД. Отговора й е „ОК, задвижваме нещата и като излезе ще я платиш“. Плащаме където, каквото и когато ни каже без да спорим, защото не разбираме от счетоводство и баланси. 03.2014 след консултация със счетоводна къща по съмнение за грешка, която се оказа налице, ни изкараха четири листа задължения за осигуровки и лихви (парите отивали по единна сметки и погасявали глобата .. и т.н. сигурно всички знаете за какво е ставало въпрос, за разлика от мен- ние й плащаме двойно по-голяма такса отколкото в счетоводните къщи защото непознаването на счетоводните закони не ни оневинява за глобите). Сега тя ни казва „ старите задължения не са ми работа, аз съм направила коректно приключване на 2013, погаси си задълженията и ще ти заверя осигурителната книжка“.  Искаме да ги погасясим, но как?  вече не е глоба, а 4листа разни осигуровки по различни сметки?
Моля отговорете ми наистина ли е нормално счетоводителя да приключи годината със задължения към бюджета, за които дори не ни е уведомил и това си е наш проблем! Ако не бяхме направили случайно тази платена консултация, как изобщо се предполага да разберем за него, мислехме че счетоводителя следи задълженията на една фирма?!. Ако не е така, към какъв специалист трябва да се обърнем с мижавото си ЕООД за ремонтни услуги, без ДДС, 1служител, 6 изходящи фактури(без касов апарат), 50 входящи в платени в брой (за цялата 2013г.)!!! Не разбираме от счетоводство, плащаме си за това и искам да сме изрядни.
Благодаря предварително на всеки, който би дал мнение и съвет!
#1 | 09.04.2014, 10:16
Публикации: 6668 / 658
Въпрос на личен избор. Сменете си счетоводителя.
#2 | 09.04.2014, 10:17
Публикации: 6668 / 658
Какъв е размера на глобата за неподадена ГДД?
Толкова ли е голяма, че в един момент се оказвате с 4 листа неплатени задължения?

Според мен няма как да изкажем мнение, защото все пак Вие представлявате само едната страна.
#3 | 09.04.2014, 12:34
Публикации: 4368 / 719
...ЕООД, което не е имало дейност до момента...

Това, че не е имало дейност не освобождава автоматично ЕООД-то от дължими осигуровки. Може би е трябвало собственикът да се осигурява, а не го е правил?

И едно предложение по принцип - интересувайте се от делата на фирмата си, питайте, следете касата, банката, имате ли да взимате, имате ли да давате, как вървят нещата...
#4 | 09.04.2014, 12:35
Публикации: 11 / 0
целта не е да плюя по счетоводител, а да се информирам какво се очаква той да върши (срещу възнаграждение) и какво аз. Невъзможно е да се запозная "на бързо" с това, което вие учите пет години! не е въпрос на личен избор, а на доверие в професионалните отговорности на счетоводителя.
#5 | 09.04.2014, 12:49
Публикации: 11934 / 2174
" Моля отговорете ми наистина ли е нормално счетоводителя да приключи годината със задължения към бюджета, за които дори не ни е уведомил и това си е наш проблем! "

Счетоводителят приключва годината съобразно представените му документи. Не счетоводителят приключва годината със задължения към бюджета, а фирмата не се е разплащала редовно с бюджета поради което счетоводителят е документирал тези нейни задължения при приключването. Нали подписвате годишната си декларация собственоръчно, подписвате годишния финансов отчет ? С какво повече да Ви информира счетоводителят относно задълженията Ви ?
И да - нормално е да приключите със задължения / фирмата, а не счетоводителят / , ако те не са плащани своевременно в законоустановените срокове.
#6 | 09.04.2014, 13:24
Публикации: 11 / 0
Счетоводителя не ни информира за такива задължения и те не бяха отразени никъде в разписаната от нас ГДД. Всички документи са при него и сме плащали всичко, което ни е казал. Друга счетоводна къща ни консултира да си пуснем Удостоверение за липси на задължения и чак тогава ги видяхме. Естествено, че задълженията са наши, но как ние, не толкова запознатите като вас със законите на счетоводството, да проследяваме къде и колко дължим и какво сме пропуснали да направим?
#7 | 09.04.2014, 13:36
Публикации: 6668 / 658
Чакайте. Моля Ви се. Вие нали си знаете, че имате глоба за неподадена декларация?
#8 | 09.04.2014, 13:49
Публикации: 41 / 3
Счетоводителят е виновен, че Вие имате глоба за неподадена декларация, която не сте платили в срок?
Счетоводителят е виновен, че имате лихви за неплащането на глобата в срок?
Счетоводителят е виновен, че през 2013г. въведоха единната сметка?
Счетоводителят е виновен, че плащанията през 2013г. са покривали старите Ви задължения?
Счетоводителят е виновен, че не се е сетил той да ги плати вместо Вас?
#9 | 09.04.2014, 14:04
Публикации: 11 / 0
не разбирам смисъла на иронията в отговорите ви. Не търся вина и както казах непознаването не ни оневинява, но ако стриктно спазваш нещата които казва счетоводителя ти, би трябвало всичко да ти е наред? Съжалявам, че реагирате така, но ние по-невежите счетоводно се доверяваме на училият за това, защото смятаме че той ни помага да спазваме законите, не всички от които познаваме
#10 | 09.04.2014, 14:13
Публикации: 6668 / 658
Той счетоводителя Ви помага да спазвате законите (до колкото това е възможно), но няма как да Ви помогне да си платите задълженията.
Какво искате да направи счетоводителката след Вашето уведомяване за неплатената глоба?
#11 | 09.04.2014, 14:16
Публикации: 11 / 0
и лекарят не е виновен за болестта ти, но като си кажеш симптомите, очакваш да ти предложи лечение - може да го изпълниш или не, но очакваш мнение и предложение и ако се самолекуваш, това е личен избор !  Ние изпълняваме всичко казано ни!! Не разбирам - искате да изпълняваме точно напътствията ви за да върви добре работата ви с фирмата ни, а когато го направим, ни отговаряте "ти не си ли знаеш?"
#12 | 09.04.2014, 14:17
Публикации: 52 / 4
Колеги, колкото и да ми е неприятно не мога да се съглася с вас, че собственика на ЕООД-то  е виновен за всичко. Действително той е подписал ГДД и предполагам и отчета за статистиката / ако не е подаден по ел. път/ , но там са само цифри които ако счетоводителя не ги обясни на собственика ТОЙ няма как да ги разбере.
Все пак счетито подава Д1,Д6 , ДДС и всички останали Декларации .... така , че нищо не му пречи да уведомява собственика за  ТРУПАЩИТЕ му се задължения.
Друг е въпроса , че собственика си мисли "виждате ли  аз си плащам и не ме интересува другото" Няма как ТРЯБВА ДА ГО ИНТЕРЕСУВА. Иначе ще плаща за безотговорността си.
#13 | 09.04.2014, 14:22
Публикации: 6403 / 1129
Колеги,

Аз мисля, че спорът е контрапродуктивен - отношенията имат юридическа рамка, която определя размера на отговорността на възложителя и изпълнителя. Това дава възможност да се потърси овъзмездяване на претърпените щети по съдебен ред.

Бих посъветвала питащата да върви напред като сключи договор със счетоводната къща, която я е консултирала и на която има доверие.
#14 | 09.04.2014, 14:32
Публикации: 11 / 0
Той счетоводителя Ви помага да спазвате законите (до колкото това е възможно), но няма как да Ви помогне да си платите задълженията.
Какво искате да направи счетоводителката след Вашето уведомяване за неплатената глоба?
сигурно за професионалист ще прозвучи глупаво, но мислехме, че ще си я платим с приключването на годината, и като не ни даде платежно за нея с това за корп. данък, а само довнасяне на осигуровките на СОЛ (собственика) по разликата между корп.данък минус авансовите вноски, които пък точно във вашият форум прочетох, че не са дължими от ЕООД, а само от ЕТ... и така решихме да се консултираме с други и .... да не ви отегчавам  Не, не очаквам да ми я плати, глобата е отпреди години, на нея не тече лихва и при стартирането на фирмата, тя ни каза, че ще ни уведоми като излезе за да  си я погасим.
Не очаквам да взимате страна, по скоро доверието ни е разклатено и опитваме да разберем доколко сляпо да се доверяваме занапред. За нас е немислимо да следим всяко действие на счетоводителя, трябва да има доверие!
#15 | 09.04.2014, 14:35
Публикации: 6668 / 658
Никога няма ПЪЛНО доверие.
Винаги има прецакана страна.
Споделям лично мнение от скромния ми почти 30 годишен трудов стаж.
#16 | 09.04.2014, 14:36
Публикации: 11934 / 2174
Аз смятам, че всеки счетоводител прави и платежните за плащане на съответните задължения, по които той или собственикът плащат в банката или в брой съответното задължение и подава за това необходимите декларации. Формирането на задължения е резултат от декларирани такива , но неплатени. Не са давани платежни ли ? Или не са давани / внасяни пари ? Аз поне не познавам счети, което само да подава обр.1 и 6 / примерно / и да не пише и дава платежните за дължимите вноски. А неплащането е определено " простъпка " на собственика.
#17 | 09.04.2014, 14:38
Публикации: 6668 / 658
Според мен внасяни са парите за осигуровките, но с въвеждането на единната сметка те са отивали за погасяване на тази глоба (която предполагам, че е 500.00 лв.) и сега осигуровките не са платени и има начислени и лихви.
#18 | 09.04.2014, 14:44
Публикации: 52 / 4
Според мен  Платежни документи към банка се изготвят действително от счети-то, но след нареждане на Собственика и съответно подписани  от него.
Не може да се работи без доверие от двете страни. И след като вече няма доверие Намерете нов счетоводител или Сч. къща... Избора е Ваш
  В " Електронни услуги на НАП" може да се влезе с ел. подпис , да се направи справка за всички плащания , които са направени за  даден период и ще излезе справка  в т.ч. и за Единната сметка , какви суми са платени и какви задължения са погасени с тях.
#19 | 09.04.2014, 15:09
Публикации: 11 / 0
Никакви искове или претенции нямаме, чудим се какво да правим оттук нататък – погасихме сме си задълженията ( с платената помощ на счетоводна къща – никога не сме омаловажавали знанията ви и това, те да бъдат справедливо заплащани! ) и не това е проблема ни. Както вие искате да сте спокойни когато майстор влезе в къщата ви, така и ние искаме да се чувстваме сигурни като се съветваме със счетоводителя си (може за вас двете дейности да са несравними по този начин, не целя да ви обидя, давам пример) . Нашият форум за строително-ремонтни дейности е по- градивен, проблеми- предложения за решаването им (от виновния за това, ако има такъв и можеш да го накараш да понесе отговорността си, разбира се) тук вижданията са по-комплицирани и благодаря на всеки от вас изказал мнение по въпроса ми.
 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група