Превод на заплата

11.04.2014, 11:38 5988 5

11.04.2014, 11:38
Публикации: 3 / 0
В момента работя на трудов договор. Предстои ми стартиране на частен бизнес и регистриране на ЕООД. Необходим ми е кредит, за да стартирам. След напускане на работа, мога ли да си превеждам заплата като самоосигуряващо се лице по банков път, за да покривам заема си? Имам ли законово право? При какви условия?
#1 | 11.04.2014, 11:45
Публикации: 2027 / 254
В момента работя на трудов договор. Предстои ми стартиране на частен бизнес и регистриране на ЕООД. Необходим ми е кредит, за да стартирам. След напускане на работа, мога ли да си превеждам заплата като самоосигуряващо се лице по банков път, за да покривам заема си? Имам ли законово право? При какви условия?

След като Вие ще сте собственик и управител на това ЕООД  и ще полагате личен труд във връзка с икономическата дейност на това дружество спокойно можете да получавате възнаграждение за положен личен труд , което възнаграждение да Ви се превежда по банков път.

Може и ДУК да се сключи с Вас , то при него осигурителните вноски са като на трудов договор съобразно МОД за икономическата дейност на фирмата Ви . А може и двете и ДУК и СОЛ :)
#2 | 11.04.2014, 11:50
Публикации: 3 / 0
Благодаря за бързият отговор!
Наистина съм начинаеща в тази материя.
Какво е СОЛ?
В счетоводна къща ми казаха, че само и единствено при ДУК мога да си банкирам заплатата и да се осигурявам на максимален осигурителен праг. Ще се занимавам с търговия на дребно и ми казаха, че осигуровките ми ще са около 400 лв. В Интернет четох, че мога при ДУК да се осигурявам на МОП. Искам всичко да ми е чисто и законно.  Има ли точно закон, на който да се опра?
#3 | 11.04.2014, 11:55
Публикации: 5497 / 371
Щом искате да се осигурявате на максимален осигурителен праг - ДУ.

СОЛ - самоосигуряващо се лице
#4 | 11.04.2014, 12:01
Публикации: 3 / 0
Аз искам
- да си превеждам указаната заплата в договора за кредит законно. От банката ми казаха, че не мога сама да си я превеждам.
- В счетоводна кантора ми казаха, че мога да си я превеждам само ако се осигурявам с ДУК и на максимален праг.

Това не ме устройва; искам да си превеждам по банков път възнаграждение, което ми се изисква в кредитния договор и да се осигурявам на минимален праг.
Дано този път да съм обяснила всичко коректно
#5 | 11.04.2014, 13:02
Публикации: 11934 / 2174
" .......искам да си превеждам по банков път възнаграждение, което ми се изисква в кредитния договор и да се осигурявам на минимален праг."

Това би било възможно само , ако в качеството си на самоосигуряващо се лице имате възнаграждение за положен личен труд във Вашата фирма и се самоосигурявате авансово върху осиг. доход от 420 лв., който за 2014 е минимален. Ако за пръв път сте СОЛ то няма проблем  осигуряването Ви да е на минимума от 420 лв.. И вероятно няма да пропуснете да се обърнете към счетоводител, за да Ви обясни всички моменти относно личния труд и свързаните с това други административни задължения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група