Лихва по междуфирмен заем

29.04.2014, 10:12 19500 19
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

29.04.2014, 10:12
Публикации: 304 / 6
Здравейте, колебая се относно следния казус: Фирма предоставя на друга фирма заем.А също така и получава заем от друга фирма. При осчетоводяване на лихвите по предоставения заем как е по-правилно да се отразят Дт с-ка 262 / Кт 496 или Дт 262/Кт 721 , или пък 262/752 фин.р-ди за бъдещи периоди и чак при плащане на лихвите да се отрази 752/721.
#1 | 29.04.2014, 10:49
Публикации: 6301 / 1015
Здравейте,
Тъй като не става ясно какво съдържание влагате в цитираните номера на сметки, ще изкажа принципно мнение.

Приходите и разходите от лихви начислявате и съответно, признавате, според договорите. Същите участват в регулирането на слабата капитализация по чл. 43 от ЗКПО.
#2 | 29.04.2014, 11:08
Публикации: 304 / 6
Здравейте, въпросите ми са два
1.Предоставен е заем, по който има начислени лихви за периода на ползването му, които обаче до края на годината не са платени. Как следва да се отразят като текущ приход или като финансов приход за бъдещи периоди и чак след плащането на лихвата да се признае като текущи приход?
2.Има ли значение дали лихвата ще се начисли 496/721 или 262/721 в смисъл дали трябва да се увеличава задължението като се дебитира 262 с размера на лихвата?
По същия начин ли стои въпроса с начислените разходи за лихви по получени от фирмата заеми?
#3 | 29.04.2014, 11:22
Публикации: 6301 / 1015
1. Приходът от начислените лихви отнасяте в 496 / 721 и признавате като текущ. Щом е към фирма, а не към физическо лице, прилагате чл. 43 за регулиране на слабата капитализация. Ако беше към физическо лице, следваше да приложите чл. 42, ал. 1 и в съответствие с чл. 43, ал. 3, т. 3, да изключите сумата от прилагането на формулата по чл. 43, ал. 1.

2. Приходите от лихви и разходите за лихви участват в определянето на счетоводния финансов резултат. С тях не се увелечава/намалява задължението/вземането по главницата.
Това е принципно положение и се отнася за всички приходи/разходи от лихви.
#4 | 29.04.2014, 11:45
Публикации: 304 / 6
Благодаря Ви много за отговора!
#5 | 20.06.2014, 15:54
Публикации: 27 / 1
Здравейте, за да не отварям нова тема, бих искала да помоля за съвет, фирма регистрирана по ЗДДС отпуска дългосрочен заем на друга фирма, съответно лихвите са дължими на нялко пъти, начислила съм ги като приходи за бъдещи периоди, но ме интересува това с включването им в дневника за продажби, те са необлагаема доставка, но пак трябва да ги включвам ? и съответно ако трябва всеки месец ли трябва да става това или мога тогава което е уговорено плащането на лихвата? Благодаря много  :hmmm:
#6 | 21.06.2014, 08:24
Публикации: 6301 / 1015
Вижте подробно тълкувание на договарянето и данъчното третиране на лихвите по междуфирмени заеми в следната тема
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=4465.0

Обърнете внимание на публикуваното от n_alex76
#7 | 27.06.2014, 14:30
Публикации: 27 / 1
Добре, ще осчетоводя цялата лихва:
дт 496 разчети за лихви на кт 752 приходи за бъдещи периоди от лихви,
после текущо всеки месец ще си начислявам лихвата:
дт 752 приходи за бъдещи периоди от лихви на кт 721 приходи от лихви-с частта за месеца
като се плаща лихвата:
дт гр.50 на кт 496 разчети за лихви
и 721 ще се закрие със 123,
тогава осчетоводяването на отчет за извършени продажби за лихвата текущо всеки месец как ще стане,
от няколко дни го мисля и  :no:
#8 | 27.06.2014, 14:35
Публикации: 6301 / 1015
Да си кажа честно, и аз не го практикувам това с включването на лихвата в ОП. :blink:
#9 | 27.06.2014, 14:44
Публикации: 27 / 1
Ами честно казано това с включването в дневниците за продажби не го бях чувала и случайно попаднах на  едно указание на НАП 20-00-231/14.6.2011г. и от там се притесних че вече няколко месеца вече са минали и аз не съм го включвала, като цяло, мисля да ги включвам лихвите, стига да мога да ги осчетоводя правилно   :( 
#10 | 27.06.2014, 21:03
Публикации: 6301 / 1015
С каква програма работите за подаване на данните по ЗДДС - чрез счетоводен софтуер или ползвате програмата на НАП?
Ако работите със софтуер при контирането си избирате на вид документ "ОП", сделка - "продажба", "освободени доставки и освободени ВОП" и отразявате примерно

дт 752 приходи за бъдещи периоди от лихви на кт 721 приходи от лихви-с частта за месеца

защото това е записът, с който признавате прихода.
За целта може да издавате отделен ОП - чл. 119, ал. 3 го допуска.
#11 | 28.06.2014, 07:50
Публикации: 1868 / 370
Тъй като говорите за междуфирмен заем, аз издавам фактура , за да може документа да се осчетоводи и в двете фирми. Още повече, че не знам кога ще ми се платят тези лихви, а ОП издавам за продажбите в брой. Включвам фактурата в дневниците по ДДС. Въпрос на индивидуално решение, принципи на документооборота на фирмата и тн и тн.
#12 | 01.07.2014, 09:26
Публикации: 27 / 1
Здравейте, благодаря за отговорите, програмта
с която генерирам файловете е счетоводна, самата тя не ми
позволява да осчетоводя 752/721 и да влезе в дневниците, а относно това с фактурата аз ще издам фактура за лихвата,но не трябва ли фактурата да влезе и в дневниците на другата фирма...
#13 | 01.07.2014, 09:58
Публикации: 1526 / 167
Нямате ли модул за счетоводни записи за сч. статии 752/721?
Разбира се, че фактурата влиза в дневниците на другата фирма.
#14 | 01.07.2014, 10:20
Публикации: 1526 / 167
Осчетоводяване на дългосрочен заем
Погледнете коментара на Пламен Донев.
Не трябва да се използва 752!
С фактурата изчислявате и осчетоводявате лихвата за текущия месец: 496/ 721
Погледнете в общата номенклатура на сч. програма има ли въведена 721.

Разбира се, че фактурата влиза в дневниците на другата фирма.
#15 | 01.07.2014, 11:05
Публикации: 27 / 1
Аз мога да осчетоводя 752/721, но не ми излиза в дневника, за да влезе е настроено по дебита или кредита да е клиенти или доставчици, погледах статията, която сте посочили, да речем че направя:
дт 496 разчети за лихви на кт 721 приходи от лихви
и дт 411 клиенти на 496 разчети за лихви с отчет извършени продажби  и текущо отчитам лихвите без да задавам приходи за бъдещи периоди коректно ли ще е?
#16 | 01.07.2014, 12:27
Публикации: 1526 / 167
След като имате две фирми, по-удачно е да издадете фактура, а не- отчет за продажби.
При мен осчетоводяването бе: 411/721.Не можах със сч. програма да се справя и да използвам 496. :blush: Явно и при Вас е така, за да влезе в дневника- през 411.
 
#17 | 18.04.2018, 11:51
Публикации: 99 / 0
Във връзка с дискусията по междуфирмени заеми искам да попитам. Фирма нерег. по ДД дава заем на ЗП, рег. по ДДС. Лихва е начислена и платена в текущата година(плащането е по банков път).Трябва ли да издам фактура за лихвата след като не сме рег. по ДДС или някакъв друг документ?
#18 | 08.01.2020, 13:40
Публикации: 39 / 0
Здравейте!

Имам издадена фактура за начислена лихва по предоставен заем от фирма на физическо лице. Фактурата е включена в дневника за продажбите като продажба по освободени сделки  /кл.24 на дневника/. Трябва ли да се извършва годишна корекция по чл. 73 от ЗДДС?
#19 | 08.01.2020, 14:17
Публикации: 156 / 18
Зависи, ако сумата е достатъчно значителна в рамките на общата сума на доставките и коефициентът по чл. 73 от ЗДДС излезе различен от 1.00, с протокол по чл. 117 се прави корекция на ползвания през годината ДК и това се отразява в справка-декларацията за м.12.
За изчисляването на коефициента можете да погледнете чл.73 от ЗДДС и чл.64 и 65 от ППЗДДС.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове