Международен транспорт

14.05.2014, 08:35 4150 2

14.05.2014, 08:35
Публикации: 6 / 1
Здравейте колеги!
Българско ЕООД регистрирано по ЗДДС и с Лиценз за превоз на товари в общността е наето от българско ЕООД също регистрирано по ЗДДС да извърши превоз на товар до Швейцария.
Издавам фактура за превоза и начислявам ДДС. Според мен доставката е облагаема на основание чл. 21, ал. 2 и чл. 12, ал. 1 от ЗДДС.
Колежката от фирмата контрагент ми се обажда и ми вдига скандал, че не трябва да начислявам ДДС и че те няма да платят ДДС-то по фактурата.
Питам я на какво основание да не начислявам ДДС - да каже член и алинея, които да впиша във фактурата - отговаря ми - нищо не пиши. Ние така работим от много време и с много български фирми.
Моля за съвет - аз ли не съм прав и пропускам в закона основание за неначисляване на ДДС?
#1 | 14.05.2014, 09:07
Публикации: 6403 / 1129
Международен транспорт на стоки
Чл. 30. (1) (Предишен текст на чл. 30 - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Облагаема доставка с нулева ставка е превозът на стоки, когато превозът се извършва:
1. от място на територията на страната до територията на трета страна или територия или до територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра, или
2. от територията на трета страна или територия или от територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра, до място на територията на страната, или
3. между две места на територията на страната, когато е част от превоз по т. 1 и 2.

Швейцария не е член на ЕС и следователно за целите на облагането с ДДС транспортът до нейната територия е международен транспорт до т.нар. ” трети страни”.  :good:

А колежката не е била права да не се аргументира :smile1:
#2 | 14.05.2014, 09:27
Публикации: 6 / 1
Мерси много!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група