Работници, които не могат да работят поради лоши метеорологични условия

05.06.2014, 11:49 8118 6

05.06.2014, 11:49
Публикации: 31 / 2
Здравейте,
счетоводител съм на строителна фирма, в която се явява следния проблем. Поради дъждовното време и лошите условия, работниците немогат да работят, и реално не са на работа/ или са само по няколко  часа/ .Как е правилно да се отрази това тяхно неявяване на работа, не по тяхно желание! Платения отпуск не е вариант, защото е ползван през януари / т. е . зимните месеци/. Възможно ли е да се пусне неплатен отпуск или  .....??? Работодателя отказва да плаща за дните в които работниците не са работили, а аз незнам как да постъпя.
Благодаря предравително на всички които ще се отзоват на въпроса ми.
#1 | 05.06.2014, 13:02
Публикации: 2966 / 392
Това за мен е престой по вина на работодателя (да не навлизаме в подробности за това чия е вината за лошото време :)) Работодателят не осигурява на работниците си условия за труд.
#2 | 05.06.2014, 14:57
Публикации: 4368 / 719
На първо четене съм съгласен с Пъпешчето, даже и не става дума за вина на работодателя. Засега не се сещам за друг вариант:

Трудово възнаграждение при престой и производствена необходимост
Чл. 267. (1) За времето на престой не по вина на работника или служителя той има право на брутното трудово възнаграждение.
(2) При престой по вина на работника или служителя той няма право на трудово възнаграждение за времето на престоя.

ПП Работодателят като не иска за плаща тези престои плаща ли времето над 8 часа, както предполагам, че работят работниците?
#3 | 05.06.2014, 14:58
Публикации: 2966 / 392
Аз "вина" използвах в 50% в преносен смисъл :)
#4 | 05.06.2014, 19:36
Публикации: 6403 / 1129
Чудя се кога работодателите ще започнат да спазват и КТ, и морала.
Той не е виновен за лошото време, но и работниците не са виновни. Като е лошо времето не ядат ли, сметки не плащат ли?
Щом не му се плаща, да съкращава поради намаляване обема на работата и да праща хората на борсата. Пък като изгрее слънцето да си ги назначава обратно, ако са достатъчно глупави да му се вържат повторно на такъв.
#5 | 06.06.2014, 09:13
Публикации: 31 / 2
Благодаря за коментарите! Прави сте, че работниците нямат вина, но аз в случая съм лице на което му казват какво да прави. Единственото което искам е възможно най- правилно да го направя. Приятен и успешен петъчен ден!
#6 | 06.06.2014, 10:20
Публикации: 1166 / 86
Анелия, писах ти на лични.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група