Трудова книжка

11.04.2014, 12:19 7942 8

11.04.2014, 12:19
Публикации: 27 / 0
Здравейте!Сигурно на всички,които се занимавате с ТРЗ ви се е случвало работник да заяви - имам трудова книжка,но е еди къде си и не мога да я взема.Как процедирате в този случай,издава ли се нова като се вписва в дневника на издадените трудови книжки или просто на новата пишете "продължение" без номер от предходната книжка и пак в дневника?
#1 | 11.04.2014, 12:33
Публикации: 214 / 5
Вие го назначавате с някакъв стаж, нали?
Който взимате най-малкото за клас прослужено време?
Аз, такива, ги "лекувам" като им казвам - подписваш ми декларация, че нямаш трудова книжка и нямаш описан трудов стаж в тр.договор (съответно няма и клас просл.време). Тогава - издавам тр.книжка с номер от нашия дневник.
Тогава (понеже ще бъдат ощетени, с нулев стаж и нулев %) си намират тр.книжка. На отговора - "ама аз имам!" - "ами, като имаш - донеси я!"
 А иначе, за загубена от служителя, си има процедура - да си я извърви и да си "намери" отново документално стажа.
#2 | 10.06.2014, 11:09
Публикации: 65 / 2
Здравейте,
използвам тази дискусия, не само защото е последна, но и защото в момента имам подобен случай и се колебая как да постъпя. За всички сценарият е познат.
Служител започва работа през октомври 2012г., казва че трудовата книжка е при стария работодател и обещава да я донесе за оформяне. Аз, профилактично, го карам да подпише декларация, че при започване на работа не е представил трудовата си книжка, не начислявам клас и си чакам книжката. Уви, той не представя такава. Сега, 2014г. напуска. Решил да си вземе книжката от стария работодател и там му отговорил, че никога не му били издавали и че въобще не е оформян трудов договор. Работникът обаче, решава да си купи нова книжка и ни я носи за оформяне. Чудя се, как да я впиша в дневника, при положение че през цялото това време има други издавани трудови книжки. Можем ли да му откажем, кое ще е по-голямо нарушение -- отказ за издаване на трудова книжка, при такава ситуация, или издаване на трудова книжка и бъркотия в дневника? Помогнете със съвет, моля
#3 | 10.06.2014, 11:11
Публикации: 5497 / 371
Издавате му ТК със сегашна дата. Така няма да имате разминаване в дневника за ТК
#4 | 10.06.2014, 11:33
Публикации: 65 / 2
Благодаря dalila, мислите ли че при евентуална проверка от ИТ ще имаме проблем по този случай.
Тези дневници ги гледат под лупа и се опасявам от нарушения, формулирани например като "не е спазен срокът за издаване на трудова книжка за новопъстил работник, ...", нещо подобно. Чудя се, дали ще е удачно и достатъчно, ако работникът подпише някаква декларация, ама какво да декларира в нея?
#5 | 10.06.2014, 11:43
Публикации: 5497 / 371
Благодаря dalila, мислите ли че при евентуална проверка от ИТ ще имаме проблем по този случай.
Тези дневници ги гледат под лупа и се опасявам от нарушения, формулирани например като "не е спазен срокът за издаване на трудова книжка за новопъстил работник, ...", нещо подобно. Чудя се, дали ще е удачно и достатъчно, ако работникът подпише някаква декларация, ама какво да декларира в нея?

Няма да има проблем с ИТ.
За да имате основане за издаване на ТК, работникът трябва да попълни декларация, че няма трудов стаж до момента
#6 | 10.06.2014, 11:54
Публикации: 1202 / 120
В "този случай" как точто ИТ ще види проблемът?! В журнала ще имате поредни номера и дати и няма да бие на очи. В архива ще имате досие с подпис, че лицето си е получило ТК приключена с изведен трудов стаж (аз това ги карам да го декларират при получаване направо и върху самата заповед за прекратяване на ТД, която остава в досието. Освен това и в журналът за движение на ТК ще имате запис с актуални дати, че работникът е предал за вписване на обстоятелствата трудовата си книжка, след което си я е получил... То трябва да е инспектор-миньор, че да изкопае проблемът. .. ;)
#7 | 10.06.2014, 12:04
Публикации: 65 / 2
Знам ли, като съпоставят данните от дневника и прегладат досиетата ... Тогава ще "бие на очи". Ама може би имате право, вероятно се впрягам повече от нужното. Издавам я сега и я вписвам в дневника
#8 | 10.06.2014, 15:18
Публикации: 402 / 18
Ако чак толкава ви притеснява му издайте УП2 и УП3. Той не ви представя трудова книжка, това мисля, че е вариант.... :hmmm:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група