Граждански договор и доплащане на под друга форма

30.06.2014, 17:51 4646 4

30.06.2014, 17:51
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
имам следния въпрос, ако съм на борсата с обезщетение 60% и искам да започна работа на граждански договор със заплата в договора под МРЗ, по какъв начин работодателя легално може да ми плаща остатъка от договорената сума, така че да не ми се спира борсата с 60%. Чух нещо чрез вид хонорар и подобно.. въпроса е доста пипкав но със сиг има вариант за легално и лесно плащане на остатъка от заплатата извън гражданския договор, като този начин не указва влияние на борсата. Благодаря
#1 | 30.06.2014, 18:09
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

Легалните начини са:

1. Месечно възнаграждение, равно или под една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността.

2. Ако по време на получаване на паричното обезщетение започнете дейност, за която подлежите на задължително осигуряване и която е за по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяване период, ако регистрацията Ви в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението. Ако упражнявате трудова дейност, за която подлежите на осигуряване за по-дълъг период от 9 месеца, то паричното обезщетение за безработица се прекратява.

Всички останали "чрез вид хонорар и подобно.. " са извън законовите текстове.

#2 | 30.06.2014, 18:59
Публикации: 11960 / 2182
" ... по какъв начин работодателя легално може да ми плаща остатъка от договорената сума, така че да не ми се спира борсата с 60%. "

Да Ви  плаща по-дълго време суми под 300 лв. след НПР до изчерпване на сумата .Правя уговорка, че в договора трябва да е отразено всичко това - месечните суми и начина на плащане , за да отговаряте на изискванията за право на обезщетение . В отговора на Ирена това е т.1 .  :smile1:

Ако работата е за три месеца по 500 лв. документално да бъде примерно за 6 месеца по 250.
#3 | 01.07.2014, 00:43
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързите отговори, тъй като гражданския ми договор ще е месец за месец при това положение не разбирам как т.2 от отговора на Ирена ще ми помогне. С две думи как трябва да се формира плащането от гражданския договор така, че да си получавам пълната договорена сума и борса от 60% .Благодаря отново
#4 | 01.07.2014, 07:06
Публикации: 6403 / 1130
Ако ГД е за един месец, могат да разпределят документално сумата така, че да Ви изплащат по сметки за изплатени суми под МРЗ толкова месеци колкото е нужно за да покрият цялата сума.

Колко месеци са необходими може да изчислите по формулата:

х : 367,57 = у
където х - брутна сума по договора
            у - брой на месеците

Например, при 1000 лв. трябва да разпределят по документи сумата за 3 месеца. Така ще спестите осигуровките.

Ако Ви изплатят сумата от 1000 лв. наведнъж по документ, ще Ви удържат осигуровки, ще се прекъсне за 1 месец изплащането на обезщетението, но не губите правото си да го получите след прекратяването на ГД. Само ще се наложи да подавате декларация за промяна и после отново да се регистрирате в бюрото.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група