Регистрация по ЗДДС на ФЛ

07.07.2014, 10:16 4918 5

07.07.2014, 10:16
Публикации: 20 / 2
Здравейте,

След дълъг спор с мойте колеги искам да Ви попитам следният въпрос за ФЛ, което няма фирма,няма ЕТ а и не иска да си прави.

"ФЛ получава 60хил. лева наведнъж от маркетингови услуги по дадена сделка. След като ги получи следва да подаде заявление за регистрация по ЗДДС за достигнат оборот от 50 хил. лева. Въпроса, по който спорим е дължи ли се някакво ДДС от ФЛ при положение, че още не е регистрирано по ЗДДС? И другия въпрос е дължи ли се ДДС след регистрацията, като няма да получава повече пари по тази сделка ?"

Благодаря Ви предварително.

Поздрави
#1 | 07.07.2014, 11:12
Публикации: 20 / 2
Извинете,

Трябваше да добавя повече информация в случая - маркетинговата услуга се извършва на територията на България, а услугата е за Чуждестранна фирма в Европейският съюз.

Поздрави
#2 | 07.07.2014, 12:41
Публикации: 2974 / 396
Здравейте.
Прегледайте си чл. 97а ЗДДС
#3 | 07.07.2014, 14:24
Публикации: 20 / 2
Да, съгласен съм. Но това е инцидентна доставка. Тоест влизаме ли изобщо в понятието " данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС" ? Няма да има следваща дейност, единична сделка.

#4 | 08.07.2014, 15:48
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Имам следния въпрос. Самоосигуряващо лице съм - адвокат. Предстои мои клиенти от Литва да ми преведат определена сума като хонорар за процесуално представителство. Според счетоводителката ми ще следва в резултат на това да се регистрирам по ЗДДС. В закона обаче не мога да открия подобно изискване. Действително ли ще е необходима такава регистрация?
#5 | 08.07.2014, 16:06
Публикации: 11960 / 2182
Да, следва да се регистрирате на основание чл.97 А ЗДДС и то в 7 дневен срок преди датата, на която данъкът става изискуем. Може да помислите като вариант и доброволна регистрация, като плюсовете и минусите би Ви обяснил счетоводителят Ви .

http://zakonnik.bg/document/view/komentar/130252/195933

" За лицата по ал. 1 и 2 на чл. 97а възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група