Д1 пропусната т.15

02.08.2014, 16:36 4815 3

02.08.2014, 16:36
Публикации: 187 / 1
Здравейте,
Допуснах грешка в Д1  за м. юли , но подадох декларация 1 и 6 днес. Сега установих, че трябваше да прекратя осигуряване в т.15 тъй като от м. август лицето преминава от ДУК към СОЛ и ще се осигурява само здравно.
Ако пусна с код корекция само за това лице за другите 4 информацията остава ли? .
Нали след като е пенсионер и ще се осигурява само здравно не се подава ОКД5.
Благодаря Ви предварително.
#1 | 03.08.2014, 08:26
Публикации: 11960 / 2183
При корекция на обр.1 за въпросното лице няма да се повлияе подадената вече информация за другите . Отбелязвате 31 в т.15 и съответно , че нямате основание за подаване на обр.6 .
 
ОКД5 се подава не за начало на осигуряване, а за начало на упражняване на дейност като СОЛ. Ще подадете ОКД5 за лицето като няма да попълвате нищо за вида на осигуряване и ще плащате само здравни осигуровки след като СОЛ-ът е пенсионер .
#2 | 03.08.2014, 08:59
Публикации: 9339 / 1571
По въпроса с ОКД5 за пенсионер, който ще се осигурява само здравно:
1. Не съм сигурна, че трябва да подава ОКД5, защото с последния вид на формуляра няма какво да се декларира. Освен това ОКД5 е декларация по КСО, а пенсионерът-СОЛ няма да се осигурява по този кодекс, а само по ЗЗО.
2. Не препоръчвам да не се подава ОКД5 по две причини  -според мен е нужна за деклариране начало на дейност и все още се изисква при някои справки от НОИ и НАП. По-добре един документ повече, отколкото по-малко, нали ;)
3. Смятам, че нещата трябва да бъдат уредени на по-високо ниво. Според мен тълкувателни решения за документи от подобен род са недопустими. Пример: на гише се подава декларация без да се чекне нито едно поле от "желая да се осигурявам за пенсия" и "желая да се осигурявам за всички осиг.случаи без безработица", в първия момент служителката я приема и дава вх.номер, после решава, че така празно не може да стои и чеква едно от полетата. После ходи и доказвай, че нямаш сестра...

Ето какво съм копнала по въпроса:
#3 | 03.08.2014, 09:07
Публикации: 11960 / 2183
По въпроса с ОКД5 за пенсионер, който ще се осигурява само здравно:
1. Не съм сигурна, че трябва да подава ОКД5, защото с последния вид на формуляра няма какво да се декларира.

Е, как да няма какво да се декларира - най-малкото в случая " Декларирам : упражнявам дейност от дата........."
Тази дата е и отправна точка за начало на самоосигуряването на СОЛ . А за какво ще се осигурява е друг въпрос. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група