Здравни осигуровки при напускане на страната

03.02.2021, 08:56 1798 7

03.02.2021, 08:56
Публикации: 10 / 1
Здравейте! Преди повече от година заминах на работа в Германия с трудов договор и всички осигуровки. През коледните празници за кратко си бях в България и стоматолога ми след профилактичния ми преглед ме информира, че съм здравно неосигурен!
Въпроса ми е: Каква декларация /конкретно - каква бланка/ трябва да подам в НАП, за да съм спокоен при следващите си гостувания!
Благодаря Ви! Ще чакам конкретен отговор, а не тълкувания на закони и... ама защо...
#1 | 03.02.2021, 09:11
Публикации: 364 / 42
#2 | 03.02.2021, 09:54
Публикации: 540 / 74
Поискайте от немската здравна каса да Ви издадат Е104. Него го подавате тук в НАП.
Само да Ви споделя, че имах случай, в който лицето продължава да се осигурява към момента в Германия, съответно на Е104 има само начална дата на осигуряване, крайна няма. И поради тази причина в нашия НАП не ми приеха Е104, защото нямало крайна дата.
#3 | 03.02.2021, 09:57
Публикации: 10 / 1
Бланка Е104 не е ли при окончателно връщане в Родината?  В случая не е ли "ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА НАПУСКАНЕ НА СТРАНАТА ПО ЧЛ. 40 А, АЛ. 1 ОТ ЗАКОНА ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ"
#4 | 03.02.2021, 10:21
Публикации: 364 / 42
Нали сте в Г-я повече от година , а искате тук да докажете сумиран здравоосигурителен период за да си ползвате правата в България. Консултирайте се в ЦУ на НЗОК , като не сте се завърнал окончателно каква е процедурата.
#5 | 03.02.2021, 10:26
Публикации: 540 / 74
Ами то друг образец май няма, или поне преди 5 години нямаше
#6 | 03.02.2021, 13:52
Публикации: 10 / 1
Нали сте в Г-я повече от година , а искате тук да докажете сумиран здравоосигурителен период за да си ползвате правата в България. Консултирайте се в ЦУ на НЗОК , като не сте се завърнал окончателно каква е процедурата.
Благодаря за съвета! Телефон за контакт с ЦУ на НЗОК +35929659158. Любезна служителка и обяснение:
 "Докато сте в трудово правоотношение в Европейската общност не е необходимо никакво действие относно здравни права. При окончателно завръщане в България - сумиран здравно осигурителен период,  доказан с бланка Е104. Съвета на служителката е да имаме Европейска здравноосигурителна карта. / ЕЗОК е документ, въз основа на който при престоя си в друга държава членка на ЕС здравноосигурените лица могат да ползват спешна и неотложна здравна (медицинска и дентална) помощ - според законодателството на съответната държава на престоя./
#7 | 03.02.2021, 23:55
Публикации: 9297 / 1557
От опит: искате едно писмо от здравнана каса в Германия,  където Ви осигуряват. Писмоно трябва да съдържа имено Ви и от кога до настоящия момент (дата ва издаване) сте здравно оситурени при тях. Обикновено здравната каса Ви праща писмото по имейл . Препращате това писмо на роднина в България. Тук му правят превод от регистриран преводач, но не е нужна легализация. После Вашия човек носи писмото (зветна разпечатка от имейла и превода в НАП. Там правят каквото правят и в реално време отмятат, че сте здравноосигурени от датата,  посочена като начална в писмото до датата на издаване на това писмо. Ако междувременно за този период са Ви начислявали ЗО по Д7 и имате задължения, изчистват и тях.
Ако здравната Ви каса издава европейския формуляр и текущо (преди напускане на Германия), не е вужно да се прави превод.
Това е.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група