Грешно подадено уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ

18.09.2014, 12:09 22811 41
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

#20 | 18.09.2014, 12:09
Публикации: 264 / 5
И Очуден се пише с У :)
#21 | 18.09.2014, 12:10
Публикации: 5890 / 505
Преди време при прекратяване на срочен договор (с код 02 на т.8) програмата за уведомленията задължително изискваше попълване на т.12. Сега като чета уведомлението според мен не е задължително, но не е и грешно. Цялата объркана ситуация е от посочената дата 06.08 на т.17.
Повтарям:
в уведомлението на т.17 - 07.08.2014 год.
в д.1 на т.15 - 06.08.2014 год.
#22 | 18.09.2014, 12:10
Публикации: 5890 / 505
И Очуден се пише с У :)

Реших да не се заяждам и да не ставам гадна:))
#23 | 18.09.2014, 12:24
Публикации: 264 / 5
Така става, като се спече човек и започва да пише глупости.
Пуснах корекция на уведомлението, като в поле 17. Дата на прекратяване въведох 07.08.2014г. и се надявам това да оправи нещата.
Хубавото в случая е, че няма нужда да се коригира заповедта, трудовата книжка и Д1.
Още веднъж благодаря на всички, които се отзоваха.
Имам да черпя  :good:
#24 | 18.09.2014, 12:34
Публикации: 1182 / 85
Извинявам се, че продължавам темата, но при подаване на уведомление на срочен трудов договор /не съм имала такъв - нова съм/, в срок на договора се пише последния работен ден на лицето, нали така?
#25 | 18.09.2014, 13:23
Публикации: 9299 / 1583
Според мене се пише  първият неработен ден.

Скрит текст :
#26 | 18.09.2014, 13:31
Публикации: 1182 / 85
Това как го разбираш?
"За срок на договора се вписва датата, на която изтича срокът на договора."
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=29602
#28 | 18.09.2014, 13:41
Публикации: 9299 / 1583
Светле, аз го разбирам , както го писах по-горе.  :smile1:
#29 | 18.09.2014, 13:44
Публикации: 1182 / 85
Да, разбирам те! Аз го разбирам по друг начин и искам да разбера, кое е правилното! Нищо лично към теб!  :smile1:
#30 | 18.09.2014, 14:04
Публикации: 21 / 0
здравейте, относно темата....срок на договора ми е 15.09, а заповед за прекратяване е от 16.09, назначаване в друга фирма от 17.09...такава ли трябва да е схемата??
#31 | 18.09.2014, 14:05
Публикации: 9299 / 1583
Каква схема ?
#32 | 18.09.2014, 14:07
Публикации: 21 / 0
 :smile1: ами схемата: освобождаване от една фирма и назначаване в друга..
#33 | 18.09.2014, 14:09
Публикации: 21 / 0
delphine, виждам че си компетентна доста по много въпроси като чета тук форума, радвам се че човек може да разчита на достоверна инфо...
#34 | 18.09.2014, 15:58
Публикации: 9299 / 1583
http://balans.bg/6573-uvedomlenie-kym-nap-za-srochen-trudov-dogovor/

Аз го разбирам по друг начин и искам да разбера, кое е правилното! :smile1:


#35 | 18.09.2014, 16:19
Публикации: 1182 / 85
Добре, но.... Когато попълвам картона на лицето в поле "важи до" записвам последният работен ден, който ще бъде и последен ден в осигуряването, и точно тази дата програмата я посочва в уведомлението в т.12 като срок на договора.
#36 | 01.10.2014, 10:55
Публикации: 201 / 3
Въпроса ми за ТД на 4 часа - сега от 01.10.2014 се променя на 8 часа - следва ли да се праща уведомление по чл.62 за промяна на работното време днес на 01.10.2014 в НАП като това е единствената промяна на ТД /или в 3 дневен срок съгл.НАРЕДБА № 5/
 изискването е за назначаване, промяна в срока на ТД за промяна на броя работни часове няма
промяната ще е в попълване на Д1 за м.10. в т.16 законоустановените часове   
#37 | 01.10.2014, 10:59
Публикации: 6900 / 1012
Само за промяна на работното време или за промяна на заплатата не се подава уведомление.
Промяната ще се отрази само в Д1.
#38 | 16.05.2019, 20:18
Публикации: 1 / 0
Здравейте ,искам да попитам при грешно подадено уведомление по чл.62  със заплата вместо 570лв. подадена 57 000лв. какво да правя ,може ли с код корекция да се подаде ?
#39 | 16.05.2019, 21:58
Публикации: 3053 / 411
Сумата на заплатата в уведомлението няма никакво значение, освен че ще ви дразни в справката. Честно казано, не се сещам защо трябва да се пише там. Не съм пробвал, дали не може да се подаде като за ДС, но без да променяте нищо, само заплатата (въпреки че за промяна на заплатата не се подава уведомление)? Или пък наистина с корекция.
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове