Нощен труд

29.08.2008, 17:14 30847 8

29.08.2008, 17:14
Публикации: 11 / 0
Здравейте! Имам колебания относно разпоредбите на КТ и на НСОРЗ. Нощен е трудът, който се полага от 22 ч до 6 ч сутринта. Имаме работници, които работят на на смяна от 16ч до 24ч. Интервала от 22ч до 24ч следва ли да се заплаща като два часа нощен труд или да не се зачита за нощен труд ако се вземе предвид разпоредбата на чл. 140а на КТ: (Нов - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) Работници и служители, в редовното работно време на които се включват най-малко три часа нощен труд по чл. 140, ал. 2, както и работници и служители, които работят на смени, една от които включва най-малко три часа нощен труд, се смятат за работници и служители, които полагат нощен труд.
#1 | 29.08.2008, 21:12
parichka
Всеки работодател е длъжен да спазва правилата за увеличено заплащане на нощния труд и за заплащане на допълнително трудово възнаграждение за положен нощен труд, независимо от неговата конкретна родължителност и разпределение в посочената времева граница от 22.00 до 06.00 часа (20.00 до 06.00 часа). За всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00 ч. и 6,00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд.

Т.е. за тези 2 часа следва да им заплащате възнаграждение за положен нощен труд

 
#2 | 31.08.2008, 08:52
Публикации: 147 / 41
Напълно съм съгласен с parichka ... дефиницията на "работник полагащ нощен труд" в чл.140а от КТ е необходима за да се определи критерия за допълнителните мерки за безопасност на труда полагани от работодателя спрямо тези работници, а именно медицински преглед преди започване на работа ЗА СМЕТКА НА РАБОТОДАТЕЛЯ и периодични медицински прегледи. И това подлежи на проверка от Инспекцията по труда ... ммм ... че и го проверяват даже ...  ::) ::) ::)

Но тези разпоредби не ограничават изплащането на възнаграждението за всеки положен час нощен труд.

Само още нещо да споделя от личния си опит ... (то и един опит ... ама хайде) ... Когато си правите графиците за работно време ... задължително отделяй за нощните смени по 1 час почивка (нощна смяна - ако има 4 и повече часа нощен труд) ... и не забравяш, че те са с продължителност 7 часа. Аз лично деля нощната смяна на две и едната почива от 2 до 3, другата от 3 до 4. Ако се заплеснеш и оставиш продължителността на смяната 8 часа (тоест по ведомост изплащаш 8 часа) ... могат да ти начислят извънреден труд ... приравняват положените часове нощен труд в дневни скоефициент 8/7 ... след това сумират всички часове за месеца ... после за шестмесечието (ако използваш чл.142 за отчитане на сумирано работно време) ... и ако излезнат повече от тези 8 часа по кодекс -> извънреден труд ... от там се почва - защо не подадохте справка, той е забранен по кодекс, ами безопасността на работниците ... и глоба поне от 1500 лева ...

Сега приключих една проверка, която беше почти седмица дълга (ееей ... не ме бяха мъчили толкова) ... и се опитаха да ме изловят в нощния труд ... ама хитричък съм аз ...  :innocent: :innocent: :innocent: ... хихи ... и дори се опитваха да ме убедят, че 2 и 5 май са празици и е трябвало да начисля допълнително възнаграждение за тях ... ммм ... ама не са ... само са почивни дни ... официалните празници са в КТ и дори да са в почивни дни, пак се начислява двойния размер на възнаграждението ... това задължително е Великден, а сега  и 6-ти септември ...

Еййй ... колко изписах ... липсвало ми е ...  :yahoo: :yahoo: :yahoo:

И аз имам въпроси за фирмите, които наемат персонал за да го преотстъпят на друга фирма ... ама първо искам да почета малко, че затъпявам напоследък ...  :swoon: :swoon: :swoon:

Приятен ден на всички ...
#3 | 01.09.2008, 09:27
Публикации: 11 / 0
Благодаря ви за изчерпателните отговори!
#4 | 18.09.2008, 00:53
Публикации: 6 / 0
Здравейте!
Това за почивките е много правилно за 8 часовите смени, но за 12 часовите- не важи. При тях времето за почивки влиза в работното време. Тук задължително се прилага приравняване на нощния труд към дневен с коефицент 8/7.
#5 | 01.07.2013, 12:59
Публикации: 10 / 0
здравейте
искам да попитам имаме един клиент - които има бар денонощен, служителите се водят на 8 часов работен ден при 5 дневна работна седмица до сега ! трябва обаче по препоръка от ИТ да преминат на смени , задължително ли е въвеждането на сумарно работно време или може и по друг график който ще е отново на 8 часа! Как се заплаща нощния труд, при вариант ако не е сумирано изчисление на работното време ? Има ли разлика?
#6 | 01.07.2013, 13:04
Публикации: 3326 / 256
Трябва да са на сумарно отчитане. Като всеки месец ще имат и извънреден труд и нощен. Няма как да сте на друг график денонощно заведение и на 8 часа.
#7 | 14.10.2014, 12:47
Публикации: 74 / 0
Здравейте,ако в труд договор е посочена ставка за нощен труд,за 7 часа вощна смяна ли се изчислява?при сумирано измисряване на работното в този случай 7-ти часа на 8 ли се приравняват за графика?
#8 | 26.01.2015, 14:54
Публикации: 32 / 4
Здравейте,
предвиждаме да въведем работа на смени, като едната смяна ще е от 14,30 до 23,00ч.
Единият час от 22,00 до 23,00 се счита за нощен труд.
Т.е. правилно ли да разбирам, че за този един час:
-се начислява нощен труд
-трябва да се изиска писменото съгласие на служителки с деца до 6-г. възраст, както и на служители, продължаващи образованието си;
-работодателят е длъжен да осигури ободряващи напитки и топла храна?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група