Отговорност на счетоводителите и криминализирането на укриването на осигуровки

13.01.2015, 11:42 40530 24

#20 | 13.01.2015, 11:42
Публикации: 2973 / 395
Ако подаденото по Д1 съответства с ведомостта, която съотвества с договора, който е разписан от управителя и от работника, не виждам как можете да сте подали друга информация.
#21 | 13.01.2015, 11:55
Публикации: 320 / 26
За Вас, като счетоводител на тр.договор, опасно е ако водите и неофициално счетоводство, за което има документи и може да се докаже и така сте съучастник на собственика. Поне аз така разбирам нещата. Примерно ако по тр.договор РЗ е 400 лв, но вие като счетоводител и касиер му платите 500 лв, това е опасно за Вас.Нека да чуем и други мнения.
#22 | 14.01.2015, 11:15
Въпросът на roberti4ka не само, че не е неуместен, той е много смислен. Статията се отнася повече за външното счетоводно обслужване, където отношенията счетоводител-работодател не са на власт и подчинение, и работодателят не може едностранно да налага волята си.
Относно конкретния въпрос:

''Възможно ли е управителя да каже, че аз съм отговорна за всичко - един вид да ме натопи, а той да се измъкне от отговорност.''

Считам, че не е невъзможно работодател на ''натопи'' счетоводител на трудов договор, било защото цели да избяга или сподели отговорност. Дали някой от тях би се ''измъкнал'' не може да се отговори, предвид огромното разнообразие на конкретни съществени обстоятелства по всеки отделен случай. Законът изключва отговорността единствено на работника и служителя, влючително за подбудителство и помагачество. По аргумент на обратното, отговорността на счетоводителя не е изключена. Той би могъл да отговаря за подбудителство и/или помагачество, което означава съучастие.
Доста трудно, поне аз, бих могъл да отговоря по-конкретно на принципни въпроси. Съзнавам, че отговорът ще провокира повече въпроси, отголкото да  отговаря на такива.
#23 | 14.01.2015, 11:21
Публикации: 44 / 5
Благодаря на Лена и на г-н Димитров за коментарите и отделеното време. Ще продължавам да следя темата. :)
#24 | 14.01.2015, 11:24
Lena12,  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група