Майчинство, Трудов договор и управител на ЕООД

25.11.2016, 10:45 4481 2

25.11.2016, 10:45
Публикации: 163 / 4
Здравейте!
Имам следния казус с които не съм се сблъсквала до момента. Прочетох разни материали, но искам да си  доизясня някои неща и може би и съвет.
Служителка работи на трудов договор във фирма и сега ще става управител в ЕООД ( до сега приятеля и е бил управител на ЕООД и се осигурявал като СОЛ в/у 420лв. ЕООД е работещо, регистрирано по ДДС и ще е продължава да работи и служители в момента няма.). Във фирмата в която работи по ТД я  осигуряват в/у 580лв. След като стане управител на ЕООД иска да се осигурява като СОЛ в/у 460лв. по новите наредби.  Целта и е да вземе по високо майчинство. Въпросите са ми следните:
1. За да получава майчинство и като СОЛ  трябва да се осигурява за фонд “Общо заболяване и майчинство” поне 12 месеца или 24 месеца назад?
2. След като излезе по майчинство трябва да назначи Управител на ТД за да управлява фирмата. Тук не можах да разбера кога да назначи служител преди 410 дни или след?
3. Как се изчислява майчинството при  ТД осигуровки в/у 580лв.  и СОЛ осигуровки в/у 460лв.? И двата дохода ли се взимат?

#1 | 25.11.2016, 10:56
Публикации: 9339 / 1571
1. За да получава майчинство и като СОЛ  трябва да се осигурява за фонд “Общо заболяване и майчинство” и да има натрупани общо 12 месеца с ОЗМ някога някъде.
3. Ще се изчислява от всички доходи с ОЗМ през последните 18 /или 24 бяхаБ/ месеца

За да се осигурява като СОЛ в ЕООДто, трябва да е собственик на капитала.

Един съвет от мен - вместо приятелят ѝ да прехвърля всички дялове, да прехвърли само една част и ЕООДто да стане ООД с двама съдружници и управители. Преди майчинството, ако искат да икономисват,  приятелят няма да работи и няма да се осигурява.
#2 | 25.11.2016, 13:51
Публикации: 163 / 4
Благодаря ти  ХХХХХ!
След като се събират и двата дохода с ОЗМ така ли се изчислява обещетението?
Взимат се 24 месеца или 18 месеца назад преди месеца в които излизате в болничен.
Общата сума на Брутна или Нетна заплата или Осигурителен доход се взима разделям на Раб. дни през тези 24 месеца и получавам средно брутно трудово възнаграждение. Което го умножаваме по 90% и се получава дневно парично обезщетение по време на майчинство. Това дневно парично обезщетение умножаваме по Раб. дни за месеца и така колко майчинство ще се получава.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група