Самоосигуряващо се лице собственик

26.01.2015, 12:39 7310 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.01.2015, 12:39
Публикации: 36 / 0
Здравейте, бих искала да ви попитам дали самоосигуряващо се лице собственик на ЕООД от 01,01,2015 г. се осигурява на 550 лв. изплаща ли му се месечно възнаграждение  съответно начислен данък и клас прослужено време. Благодаря Ви!
Също така допълнителните споразумения за 2015 за МОД сключени на 30,12,2014 или 05,01,2015 влизащи в сила от 01,01,2015 г. Как сте го направили?Благодаря.
#1 | 26.01.2015, 12:47
Публикации: 309 / 38
СОЛ има осигурителен доход, от който му се изчисляват осигуровките. СОЛ не получава брутно месечно възнаграждение и няма клас.
Сигурни ли сте, че в края на годината ще може да оправдаете тези 550 лв. осигурителен доход?

Всеки на който му е мръднал МОДа му пускаш допълнителено споразумение и си променяш сумата, от която му изчисляваш заплатата. Няма подаване на файлове към НАП.
#2 | 26.01.2015, 12:51
Публикации: 36 / 0
СОЛ има осигурителен доход, от който му се изчисляват осигуровките. СОЛ не получава брутно месечно възнаграждение и няма клас.
Сигурни ли сте, че в края на годината ще може да оправдаете тези 550 лв. осигурителен доход?

Всеки на който му е мръднал МОДа му пускаш допълнителено споразумение и си променяш сумата, от която му изчисляваш заплатата. Няма подаване на файлове към НАП.

За СОЛ това е прага и той иска да е тази сума.
За допълнителните споразумения- на хартия с каква дата ги пускате или не е от значение дали е 30,12,2014 или 05,01,2015.
Много Ви благодаря за съдействието.
#3 | 26.01.2015, 13:01
Публикации: 5550 / 369
СОЛ има осигурителен доход, от който му се изчисляват осигуровките. СОЛ не получава брутно месечно възнаграждение и няма клас.
Сигурни ли сте, че в края на годината ще може да оправдаете тези 550 лв. осигурителен доход?

Всеки на който му е мръднал МОДа му пускаш допълнителено споразумение и си променяш сумата, от която му изчисляваш заплатата. Няма подаване на файлове към НАП.

Това не е задължително. В ТД е договорена заплата, а не МОД. Така че МОД-а няма нищо общо с договорената заплата
#4 | 26.01.2015, 14:08
Публикации: 309 / 38
далила ти си безкрайно права
Моят съвет обаче е от счетоводното блато, там където МОД и заплата са се срастнали. :)
Аз си пускам всички споразуменията от последния работен ден на миналата година и да влизат в сила от 1во число на новата година.

Деси виж чл. 8 мисля беше на Закона за бюджета на ДОО.
#5 | 26.01.2015, 14:19
Публикации: 5550 / 369
далила ти си безкрайно права
Моят съвет обаче е от счетоводното блато, там където МОД и заплата са се срастнали. :)
Аз си пускам всички споразуменията от последния работен ден на миналата година и да влизат в сила от 1во число на новата година.

Деси виж чл. 8 мисля беше на Закона за бюджета на ДОО.

Трябваше да кажете "Аз правя така.....", а не да давате категорични съвети, които не кореспондират с нормативите
#6 | 26.01.2015, 14:21
Публикации: 5889 / 505
За СОЛ това е прага и той иска да е тази сума.

А как я определихте тази сума?
#7 | 05.02.2015, 14:37
Публикации: 305 / 22
Не може СОЛ сам да си решава на какъв доход да си внася осигуровки - има си прагове според доходите от 2013г..
#8 | 05.02.2015, 14:44
Публикации: 9297 / 1582
Не може СОЛ сам да си решава на какъв доход да си внася осигуровки - има си прагове според доходите от 2013г..

Все пак те са минималните задължителни........ :smile1:
#9 | 05.02.2015, 15:15
Публикации: 9297 / 1582
Нищо не пречи да се избере осигурителен доход над този минимален.......стига да се достигне реално като доход през годината.
#10 | 10.02.2015, 16:16
Публикации: 774 / 160
Да не отварям друга тема:
Не заверена осигурителна книжка за периода - нормативно основание ли е за неплащане на болничен лист на СОЛ?
Всички други неща са коректни: Д1, Д6 за периода на изчисляване на паричното обезщетение, вкл. подадените данни и документи за изплащането му, но тук една кака май се вживява на министърка, та затова питам, че не открих нищо конкретно за това.
Тенкс!
 :smile1:
#11 | 10.02.2015, 16:18
Публикации: 5889 / 505
Не е основание за неплащане. В КСО-то не пише, че трябва да е заверена осигурителната книжка. Да си гледа работата каката.
#12 | 10.02.2015, 16:24
Публикации: 2443 / 269
Абсолютно и категорично не!
От друга страна, ако има някакви каши по осигуровките, ГДД и Д1 и т.н., може да забавят и да ви извикат за корекции.
#13 | 10.02.2015, 16:42
Публикации: 774 / 160
Благодаря момичета!  :bow:
Така си и знаех.. но все пак - може да съм пропуснал нещо..
Утре ще има перушина на първият етаж... там. :blush:
#14 | 10.02.2015, 17:50
Публикации: 105 / 6
Здравейте, само да подсетя Пасат - ако имате отказ в него си пише защо спират плащането на болничния лист. Нека да не бързаме с перушините..... Все пак и там работят хора.
#15 | 10.02.2015, 19:58
Публикации: 774 / 160
Ами, няма отказ - само приети документи за изплащане на болнични, но със  закани и "разпореждания" за заверка на ОК... "иначе, няма да ви се изплатят болничните".
 :blush:
#16 | 10.02.2015, 20:08
Публикации: 6307 / 1018
Ето, че мима 56 е дала чудесен жокер! :good:
Поискай официален писмен отказ. Не могат да пишат нещо, което е ненормативно.
#17 | 16.02.2015, 20:57
Публикации: 68 / 3
Здравейте,
имам следния казус с хиляди чуденки и питанки дали ще се получи:
ЕООД подава ОКД5, м,11.14 , че ще се осигурява, като съдружник, в ЕООД. Месец по-късно се регистрира по ДДС и като земеделски производител. Оказва се, че не е подал ОКД5 за това, че се осигурява , като земеделски, а има подавани Декл.обр.1 с код 13. Днес е вече късно за промяна на вид осигуряване, и се чудя, ако и някой е прилагал следното:
подавам , че ЕООД прекъсва дейността( ще си има нулеви ДДС декларации) и след месец да подам, ОКД5 за възобновяване , но вече като земеделски чрез ЕООД то дали ще се получи да си продължи да се осигурява , като земеделски?  :blush:
  Благодаря предварително на притекли се напомощ в тази главоблъсканица :wink1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове