Осигурителен доход за 2015 на ет - зп и търговска дейност

18.02.2015, 16:35 4403 4

18.02.2015, 16:35
Публикации: 18 / 0
 Казуса е следния: ЕТ  извършва търговска дейност и земеделска дейност /регистриран ЕТ-Земеделски производител/. Осигурява се през 2014г. на 420лв. За 2013г. облагаемият доход е 7200 лв.  От търговска дейност през 2013г. е на загуба 6000лв. , а от земеделската е на печалба - 13200лв. Облагаем доход - 7200лв. Не изравнява осигуровки защото дохода се получава  от земеделската дейност.  Сега за 2015г.  кой облагаем доход  ще се вземе предвид за осигуровките - общият  7200лв. и ще внася осигуровки върху 500лв.  или тъй като печалбата е от земеделска дейност ще дължи осигуровки 420лв. Имам предвид че осигурителният доход се определя от облагаемият за 2013г. от съответната трудова дейност като  СОЛ и това че регистрираните ЗП не изравняват ОВ за тази си дейност.
#1 | 18.02.2015, 16:39
Публикации: 6679 / 661
Върху 420,00 лв.
#2 | 19.02.2015, 18:43
Публикации: 18 / 0
И на мен ми се иска да е 420 лв., но незнам защо мисля че е 500 лв. Може ли и други да се включат, все пак трябва да се подаде декларация 1 до 25 февруари! Някой не е ли имал такъв случай?
#3 | 19.02.2015, 19:59
Публикации: 2027 / 254
- за едноличните търговци облагаемият доход е този, който са декларирали в Приложение 2, част III, ред 9.1 от данъчната декларация;
- за собствениците или съдружниците в търговски дружества и физическите лица, членове на неперсонифицирани дружества, които декларират доходи от извършване на услуги с личен труд в тези дружества, облагаемият доход е този, който са декларирали в Приложение 3, част I, Таблица 7, ред 7.10 (и/или в Приложение 3а, част I, Таблица 7, ред 7.10 – в случай, че за лицата е определено като приложимо българското осигурително законодателство по реда на Регламент 1408/71) от данъчната декларация;
- за лицата, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, както и регистрираните земеделски производители, за доходите си от продажба на произведени и преработени продукти от земеделската им дейност, облагаемият доход е този, който са декларирали в Приложение 3, част I, Таблица 4, ред 4.13; доходите, декларирани в Таблица 5, ред 5.10 и Таблица 6, ред 6.10 (и/или доходите декларирани на същите редове в Приложение 3а в случай, че за лицата е определено като приложимо българското осигурително законодателство по реда на Регламент 1408/71) от данъчната декларация;
- за самоосигуряващите се, които упражняват дейности, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на ЗМДТ, облагаемият им доход е този, който са декларирали в Приложение 7, част II, редове 4, 6, 8 и 10 от данъчната декларация.
С оглед определянето на минималния месечен размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица за 2011 г. следва да се има предвид, че в облагаемите доходи се включват само доходите от дейността, в качеството им на самоосигуряващи се. Когато те са декларирали облагаеми доходи като самоосигуряващи се лица, в повече от едно приложение от данъчната декларация, облагаемият доход е равен на сбора от тях. В облагаемите доходи на самоосигуряващите се за 2009 г. не се включват доходите по граждански правоотношения, получени извън дейността, за която са регистрирани, не се включват авторските възнаграждения и всички останали облагаеми доходи, които са декларирани в данъчната декларация, но не са получени в резултат от упражняване на дейността им като самоосигуряващи се.
#4 | 19.02.2015, 21:01
Публикации: 18 / 0
Да с това съм съгласна, но лицето е собственик на ЕТ и ЕТ е регистрирано като земеделски производител и доходите са декларирани в приложение 2. Както съм написа по-горе, облагаемият доход е 7200лв. в т.9.3 от ГДД за 2013, но в справката за осигурителния доход тази сума не се включва тъй като реално тя е от земеделската дейност/ търговия минус 6000, земеделие  13200лв./ и не изравнява осигурителен доход. Но сумата 7200 лв. ли е облагаемият доход който се взема предвид за осигуряването през 2015/ осигуровки на месец върху 500/ или ще се осигурява на 420 лв. имайки предвид че осигурителният доход се определя от облагаемият за 2013г. от съответната трудова дейност като  СОЛ /това е ЕТ-търговия и земеделие/ попълващо приложение 2 от ГДД.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група