Промяна на код по НКПД

11.01.2024, 10:56 500 2

11.01.2024, 10:56
Публикации: 2 / 0
Здравейте!

Работя в културна институция и вчера счетоводителя ни каза, че има промяна на кода по НКДП, твърди, че е спуснато от министерството и вече не може да се водим уредници, а трябва да бъдем на код екскурзоводи. Проверихме в системата и те са напълно различни кодове, което ни накара да се замислим дали може да има промяна в начисляването на стажа или заплатата, най-вече може би осигуровките. Доколкото разбрахме кода и длъжността уредник продължават да съществуват и се притесняваме защо се променя точно това сега при нас. Накараха ни да подпишем някакво уведомление към НАП че сменят кода на длъжността, но въпроса ми е това означава ли, че също трябва да се подписва нов трудов договор и всичко все едно може да започне отначало?

 Може би въпроса е малко глупав, но сме свикнали на трикове от счетоводния отдел и сме малко притеснени предвид факта, че наближава ремонт на културната институция (вероятно в края на годината) и се чудехме дали това не е някакъв по-лесен начин за евентуално бъдещо съкращаване, ако бъде напълно затворена за по-дълъг период.

Благодаря предварително!
#1 | 11.01.2024, 12:00
Публикации: 9357 / 1574
Не съм наясно с бюджетните институции и указанията, които министерствата спускат към тях, но:
При Вас не се сменя само кода, а се сменя длъжността. Това не може да стане с едностранно решение на шефа или счетоводителя, а само с двустранно подписан документ (допълнително споразумение).
Не зная какво уведомление КЪМ НАП е трябвало да подписвате . Подписва се справката ОТ НАП за прието уведомление за сключеното допълнително споразумение. Самото ДС се подписва преди това
Има ли опасност да намалят заплатите - размера на заплатата се посочва в ДС и Вие тряба да се съгласите или не
Има ли опасност от уволнение - вероятно. Особено ако ДС се сключи във връзка с чл.70 на КТ и се уговори срок на изпитване. Това също е вижда в ДС
#2 | 11.01.2024, 12:53
Публикации: 2 / 0
Не съм наясно с бюджетните институции и указанията, които министерствата спускат към тях, но:
При Вас не се сменя само кода, а се сменя длъжността. Това не може да стане с едностранно решение на шефа или счетоводителя, а само с двустранно подписан документ (допълнително споразумение).
Не зная какво уведомление КЪМ НАП е трябвало да подписвате . Подписва се справката ОТ НАП за прието уведомление за сключеното допълнително споразумение. Самото ДС се подписва преди това
Има ли опасност да намалят заплатите - размера на заплатата се посочва в ДС и Вие тряба да се съгласите или не
Има ли опасност от уволнение - вероятно. Особено ако ДС се сключи във връзка с чл.70 на КТ и се уговори срок на изпитване. Това също е вижда в ДС

Благодаря Ви много за отговора. Доколкото и аз разбрах от други хора, които са работили в счетоводството първо трябва да се подпише ДС и тогава въобще тази промяна да се праща в НАП. При нас нещата винаги са с недомлъвки и недоизказвания. Когато попитахме дали ще има промяна в заплащането казаха не, но сега ще следя внимателно какво пише на ДС. Казаха също така, че ще има нови длъжностни характеристики и извинението там беше, че се е променил някакъв си европейски модел. Аз разбирам, че с новия договор или ДС ще променят или добавят нови неща. По същия начин преди може би 4 години казаха, че министерството е спуснало заповед, че не може фондохранителите да бъдат МОЛ за, да речем, картините в залите и трябва да стане някой друг, затова направиха нас МОЛ като тогава не се е променял договор, а просто се подписа някаква заповед.

Благодаря за отговора отново!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група