Осчетоводяване на ревизионен акт

29.07.2016, 13:50 30027 36

#20 | 29.07.2016, 13:50
Публикации: 6403 / 1130
А пък и лихвите се актуализират всеки ден.Така че като давност няма да отпаднат.
След издължаване на главницата, натрупаната, до момента на издължаването на главницата, лихва престава да се променя.
Не си остават едни и същи главници.А плащанията,както пишете,ще покрият главниците по новите задължения,а лихвите си вървят ежедневно.Така че лихвите няма как да отпаднат по давност.
За всичко има давност  :smile1:
Просто, ще плащат пет години само главници, няма да имат никога чисто удостоверение за наличие и липса на задължения, но след 5 години могат да отпишат лихвите.
#21 | 29.07.2016, 14:13
Публикации: 679 / 25
Лихвите се актуализират непрекъснато,дори и главниците да са погасени.
#22 | 29.07.2016, 14:26
Публикации: 6403 / 1130
Лихвите се актуализират непрекъснато,дори и главниците да са погасени.
Това не е вярно, защото лихва върху лихва не се начислява.
#23 | 08.03.2017, 14:27
Публикации: 2 / 0
Здравейте и от мен!
Може да се повторя, за което се извинявам, но съм млад счетоводител и за първи път се сблъсквам с ревизионен акт за непризнато ДДС по фактури за доставки на стоки от минали години. Акта се обжалва и се очаква да спечелим и акта да "падне" затова за сега няма да плащаме нищо. Какви счетоводни записвания следва да направя? И следва ли да преобразувам в ГДД?  Не може ли тези суми да стоят на разчет докато тече обжалването, а после в зависимост от изхода на обжалването да се дадат на разход или да се отпишат като присъдени? На много места чета, че трябва да се осчетоводят като непризнати разходи или да се направят провизии, но тези случаи са доста по различни от моя... Моля за съвет!
Благодаря предварително на тези които ще дадат съвет.
#24 | 08.03.2017, 14:38
Публикации: 65 / 2
дайте го на др. разходи - непризнати разходи/ кт ДДС за внасяне
ако до края на годината не падне акта-отива в увеличение в ГДД, а на следващата година, когато вече е паднал в намаление.
Трябва да го отразите.
#25 | 08.03.2017, 14:49
Публикации: 6403 / 1130
Не е нужно да го отразявате на разход, с който да преобразувате в увеличение, т.е. без какъвто и да било данъчен ефект, а да не отразите вярното състояние, че се води обжалване.
Дайте го на разчет и чакайте резултата. Най-често, който обжалва - печели. :smile1:
#26 | 08.03.2017, 15:45
Публикации: 2 / 0
Не е нужно да го отразявате на разход, с който да преобразувате в увеличение, т.е. без какъвто и да било данъчен ефект, а да не отразите вярното състояние, че се води обжалване.
Дайте го на разчет и чакайте резултата. Най-често, който обжалва - печели. :smile1:
Да, Вярно и честно представяне - трябва да се спазват основните счетоводни принципи.  :wink1:
А по повод лихвите - получих съвет от колега всеки месец към 31-во число (понеже лихвата се мени всеки ден) да ги осчетоводявам на база справка от сайта на НАП като задължения и пак да ги прехвърлям към разчета по съдебни спорове и когато спечелим и тях да отпиша.
Какво мислите за този съвет? На мен ми се струва излишно да правя тези "гимнастики" за лихвите, но дали няма да наруша вече споменатия принцип за вярно и честно представяне? Защото лихвите също са обект от обжалвания ревизионен акт и към 31.12 би трябвало и те да се отразят в баланса по разчетните сметки както главницата, нали? А и как ще се равня с НАП към 31.12 по разчетните сметки?
#27 | 08.03.2017, 16:19
Публикации: 6403 / 1130
Аз бих отразила по разчет само сумите, които са предмет на обжалване.
Ако загубите делото, ще Ви бъдат начислени окончателни лихви и разноски по делото, които ще отразите като разходи. А с тях вече ще преобразувате в увеличение, защото не са данъчно признати.
#28 | 08.03.2017, 16:50
Публикации: 65 / 2
и в крайна сметка рано или късно пак ще дадат отразени някъде, така, че какъв е смисъла да не се отразяват сега в ГДД?
#29 | 08.03.2017, 16:58
Публикации: 6403 / 1130
и в крайна сметка рано или късно пак ще дадат отразени някъде, така, че какъв е смисъла да не се отразяват сега в ГДД?
Какво и къде ще трябва да се отрази, ако спечелят обжалването и ревизионният акт бъде отменен в частта за задължения към бюджета?
#30 | 14.12.2021, 17:24
Публикации: 112 / 2
За да не отварям нова тема ще си задам въпросите тук. Фирма излезе на възстановяване по ДДС. Пуснах искане, но в хода на проверката не признаха няколко фактури от миналата година. Коригирах последната декларация по ЗДДС по препоръка на данъчните като въведох фактурите в дневника със знак "-" и ми възстановиха исканата сума минус тази, която не признават. До тук добре, но от тук вече се обърках. Фактурите се платени по банка и сега с/ка 401 е на обратно. Като съм въвела фактурите втори път с минус намалявам съответната аналитичност на 602(защото са външни услуги), а не коригирам 122.  Така редно ли е? За да се равни с/ка 401, ако внеса сумите в касата, защото не сме имали право да ги платим от фирмената сметка ще увелича касовата наличност, която няма да е реална.
#31 | 14.12.2021, 17:38
Публикации: 668 / 83
Ами дано ме разбереш. ДДС е една тема разходите са по ЗКПО. Предполагам нап си искат ддс-то и ти пускаш фактурите с минус само в дневника, не в счетоводството (което вероятно при проверка от ЗКПО също ще откажат разхода). И трябва само ДДСто от тези фактури да ти е разлика, а него можеш да си го начислиш отделно за да изравниш оборотката.
#32 | 14.12.2021, 17:45
Публикации: 112 / 2
Ами дано ме разбереш. ДДС е една тема разходите са по ЗКПО. Предполагам нап си искат ддс-то и ти пускаш фактурите с минус само в дневника, не в счетоводството (което вероятно при проверка от ЗКПО също ще откажат разхода). И трябва само ДДСто от тези фактури да ти е разлика, а него можеш да си го начислиш отделно за да изравниш оборотката.
И аз първо мислех да пусна фактурите с минус само в дневника, но бяха категорични, че и разхода няма да признаят, така че трябва и него да махна. Най-много се обърка с/ка 401, нещо е платено пък няма фактура :blink:
#33 | 14.12.2021, 18:17
Публикации: 668 / 83
Какво значи категорични. Не са ли изпращали официални писма или техни документи с указания? Ако са малки сумите или нап са прави си действайте така, като са ви казали. Както се казва, нищо не губите.
#34 | 14.12.2021, 20:19
Публикации: 4394 / 734
Най-много се обърка с/ка 401, нещо е платено пък няма фактура
Нещо като плащане без разходооправдателен документ (фактура)? С плащането (което е реално) си закривате задължението по 401, просто няма да си признаете разхода?
#35 | 14.12.2021, 21:53
Публикации: 833 / 69
За да се равни с/ка 401, ако внеса сумите в касата, защото не сме имали право да ги платим от фирмената сметка ще увелича касовата наличност, която няма да е реална.
Услугите не са били свързани с дейността на предприятието? Ако е така ги пляскате с ДДС-то барабар в с/ка Други разходи и увеличавате после СФР-то.
#36 | 15.12.2021, 13:14
Публикации: 112 / 2
Услугите не са били свързани с дейността на предприятието? Ако е така ги пляскате с ДДС-то барабар в с/ка Други разходи и увеличавате после СФР-то.
И аз клоня в тази посока. Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група