Строителство

18.02.2015, 12:00 4723 5

18.02.2015, 12:00
Публикации: 41 / 0
Строителна фирма изгражда обект върху земя собственост на фирма Х.
Строителната фирма изцяло за нейна сметка изгражда сградата и всички продажби се фактурират от строителната фирма.
На по късен етап строителната фирма превежда половината от фактурираните сделки за продажба на апартаменти.
Как счетоводно да бъде отразено това превеждане на суми към фирма Х ?
#1 | 18.02.2015, 15:44
Публикации: 9299 / 1559
Не че съм наясно, но така представените данни не са достатъчни за точен отговор. От значение е чие е правото на строеж? Кой е собственик на новопостроените жилища? В качеството си на каква строителната фирма продава жилищата - като собственик или като посредник? На какво основание превежда сумите към фирма Х?

Ако имате яснота по тези въпроси, мисля че няма да е трудно да стигнете до правилен отговор.
#2 | 18.02.2015, 16:04
Публикации: 825 / 178
..." строителната фирма превежда половината от фактурираните сделки за продажба на апартаменти."..
Как е записано в договора относно това?
Звучи ми като платена цена на УПИ-то, или обезщетението по суперфикция е това? Но пък 50% обезщетение?? Много, бе?!
#3 | 18.02.2015, 18:53
Публикации: 18 / 1
"Звучи ми като платена цена на УПИ-то, или обезщетението по суперфикция е това"
Ако е суперфиция фактурирането не е ли трябвало да е в момента на нотариалното прехвърляне на правото на строеж?Ако е цена на УПИ трябва нотариален акт и фактура съответно.
Уточнете моля подробностите, за да ви се даде адекватен отговор.
#4 | 19.02.2015, 09:19
Публикации: 41 / 0
Правото на строеж е на строителната фирма.Тя строи и продава, единствено само на земята е собственик другата фирма Х. Издават се фактури и ддс-то го внася строителната фирма.
Колежката от другата фирма е накарала нашия управител, да прехвърли половината суми от всяка продажба в сметка с текст - Плащане дял от апартаменти.
не са издадени никакви документи за това прехвърляне на суми.
Това го разбирам вчера , искам съвет от Вас , и ще ходя може би до НАП за да изчистя случката преди годишното приключване.
#5 | 23.02.2015, 10:29
Публикации: 18 / 1
Когато имаш дял от приходите трябва да имаш дял и от разходите. След като вие плащате ДДС на целия приход на какво основание превеждате част от нетния приход- с/у фактура или ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група