Прекратяване на самоосигуряването на майка и право на обезщетение

24.02.2015, 14:59 2195 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.02.2015, 14:59
Публикации: 23 / 0
Здравейте, имам следния казус: самоосигуряваща се майка, собственик на ЕООД, получаваща обезщетение до 410 дни, прехвърля дяловете си и съответно прекратява самоосигуряването си, като след това няма да бъде осигурявана на друго основание. Съгласно чл. 52 от КСО, има право да получава обезщетение до изтичане на 410 дни. Въпросът който стои пред мен е следва ли да се подаде Приложение 12 - декларацията за промяна на обстоятелствата или не, тъй като получих от двама инспектори от НОИ - два различни отговора. Не съм имала такъв случай и се притеснявам да не спрат майчинството на жената.
#1 | 24.02.2015, 15:54
Публикации: 5550 / 368
Не се подава промяна в обстоятелствата!
Независимо от статута на майката, тя получава обезщетение до 410-я ден. След това няма да подаде прил.3 за гледане на дете до 2 години. Тогава за каква промявав обстоятелстават говорим?
#2 | 24.02.2015, 16:31
Публикации: 23 / 0
Проблемът е, че получих различни отговори. Но тъй като обезщетението се получава  на основание чл. 52 от КСО, това не е ли промяна на обстоятелствата?
#3 | 25.02.2015, 13:19
Публикации: 5550 / 368
Тъй като майката ще получава обезщетение до 410-я ден, независимо, че е прекратила осигуряването, НОИ не го интересува какво се случва с майката до 410-я ден и е логично да не е необходимо подаване на промяна в обстоятелствата
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове