Регистрация на фирма за фотографски услуги

23.08.2017, 11:41 7340 8

23.08.2017, 11:41
Публикации: 2 / 0
Здравейте.
Имам следния казус на който искам да намеря решение и ще се радвам на професионалната ви помощ.
Работя във фирма на пълен работен ден, като там ме осигуряват и получавам заплата. Отделно с това се занимавам и със заснемане на семейни тържества - дейност, която няма общо с основната ми работа. Интересува ме как мога да "узаконя" фотографирането понеже взимам пари за това нещо до момента на ръка. Мислех да направя своя фирма но до колкото разбрах, то ще трябва втори път да плащам осигуровки нищо, че веднъж вече работодателя ми плаща такива. Бихте ли дали съвет какво мога да направя с възможно най-малки разходи. Като цяло на година от снимане не изкарвам повече от 2-3хил. лв допълнително и ако се наложи да плащам втори път осигуровки и разни други разходи за счетоводител то по добре да се отказа от снимането.
Благодаря .
#1 | 23.08.2017, 12:27
Публикации: 23 / 5
Здравейте,
Можете да се регистрирате като лице упражняващо свободна професия в регистър Булстат. Плащането на осигуровки и данъци не може да се избегне щом искате всичко да е законно. Това е вариант с най-малко административна тежест. Осигуровки и данък се дължат върху дохода намален с така наречените "присъщи разходи", които за повечето дейности са 25%. Трябва да се провери за тази дейност колко са. Пример: 1000лв. доход  - 250 = 750лв. осигурителен доход. Всичко това в случай, че не сте осигурен на максимален осигурителе доход на друго основание.
#2 | 23.08.2017, 18:42
Публикации: 9339 / 1571
Аз бих се замислила за едно ЕООД. Така ще можете да се осигурявате "само" върху 460 лв (през2017. За 2018 още не се знае минимума). Данъците ще са върху печалбата (приходи-разходи). Ако разходите Ви са над 25% от приходите, така е по-изгодно.
От друга страна - ако фотографскте услуги са на патент и размера на патента е изгоден - по добре е да упражнявате дейността като физическо лице (свободна професия, ЕТ).
Всичко е въпрос на конкретни сметки. Помолете някой познат счетоводител да Ви помогне с Вашите цифри.
Проверете и дали доходите Ви от тази дейност не могат да се свържат с авторско право. Тогава нещата могат да са по-различни.
#3 | 25.08.2017, 11:33
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговорите.
След направена консултация със счетоводител тези дни, като оптимален вариант ми беше предложено да открия своя фирма - еоод и да премина на граждански договор в сегашната фирма, където работя като ми плащат на ръка заплатата и осигуровките. А аз от своя страна да внасям осигуровки и данъци през моята фирма. Не знам дали ясно го написах... Относно регистрацията като човек извършващ свободна професия, то нямам тапия за фотограф каквато се изисква да представя за да ме регистрират.  Не ми е проблем да плащам едни 30-40 лв за счетоводител на месец, както и някакви данъци върху печалбата ми, по скоро проблема ми е, че като направя фирма трябва втори път да внасям осигуровки, които ще са минимум 130-140 лв при условие, че работодателя вече веднъж плаща такива за мен. А тези пари изкарани от мен с честен труд ще отиват за помощи на едно съсловие, което знае само да краде и убива. Мисля, че ме разбрахте какво искам да направя и какво имам предвид ;)
#4 | 25.08.2017, 12:01
Публикации: 23 / 5
Мисля, че в регистър Булстат регистрация е възможна и ако представите договор за извършване на фотографски услуги. Никой не търси после дали е изпълнен договора. Заради самата регистрация е необходимо да се покаже. Доколкото разбирам няма да имате постоянен ангажимент, което означава, че може да не внасяте пълни осигуровки за всеки месец, а само за дните в които работите и за дохода, който действително получавате. Давам пример: Имате ангажимент на 30 и 31.08.2017г. Започвате дейност на 30.08.2017 и прекъсвате на 01.09.2017 - два дни в осигуряване. Ако смятаме по минималния осиг.доход за СОЛ 460/23 х 2 = 40лв. осигурителен доход. Ако имате приход 100лв. за 2 дни, плащате осигуровки в/у 75лв. Ако нямате ангажимент, не дължите и осигуровки. Мисля, че за 2-3хил. доход на година изобщо не е изгодно откриване на фирма.
#5 | 25.08.2017, 12:14
Публикации: 9339 / 1571
 може да не внасяте пълни осигуровки за всеки месец, а само за дните в които работите и за дохода, който действително получавате. Давам пример: Имате ангажимент на 30 и 31.08.2017г. Започвате дейност на 30.08.2017 и прекъсвате на 01.09.2017 - два дни в осигуряване.

Това може да се направи и при фирма /ЕООД или каквото регистрира/
#6 | 25.08.2017, 12:24
Публикации: 23 / 5
Това може да се направи и при фирма /ЕООД или каквото регистрира/
Да, няма спор, че може. Неудобството е, че трябва да се съобразява, когато взема фактури за разходи, да са в периода, когато фирмата работи, а и други неща трябва да се съобрзаяват в случая. За свободна професия си има признати разходи 25%. За малък доход от порядъка на 2-3 хил лева годишно за мен не  удачен вариант с фирма. Това си решава всеки сам за себе си. Тук можем само да изкажем мнение и да го подкрепим с аргументи.
#7 | 25.08.2017, 12:37
Публикации: 9339 / 1571
Danail Danov, това да премина на граждански договор в сегашната фирма дали е възможно?

ПП Да не кажете, че не сме Ви предупредили
#8 | 25.08.2017, 16:17
Публикации: 4394 / 734
^^ Точно въпроса на ХХХХХ щях да задам и аз - за преминаването на граждански договор.

Освен това постоянното включване и изключване на осигуряването, както чета предложения тук, е доста рисково за човек, който не е свикнал с бумащината и неминуемо ще доведе до някой пропуск и просрочване на срок, както и последствията след него. За такова упражнение е нужна желязна документална дисциплина, която (по мои наблюдения) не е стихията на творческите натури :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група