Паралелно съществуване на два трудови договора.

10.07.2015, 20:13 5903 8

10.07.2015, 20:13
Публикации: 5 / 0
Здравейте.
Имам нужда от консултация.
От 01.06.2007г. към момента имам трудов договор на половин работен ден.
От 01.06.2012г. към момента имам втори трудов договор на пълен работен ден.
По първия трудов договор имам внасяни единствено здравни осигуровки за периода 01.06.2007г. - 01.06.2012г.
В НОИ и НАП ми излиза само първият трудов договор. От втората ми работа ще изпратят уведомление за втория ми трудов договор. До колкото знам, предходният ми работодател е в затвора или в чужбина  :blush:
Питането ми е:
1. Бившият ми работодател може ли да прекрати договора без да внесе всички дължими осигуровки?
2. При неплатените осигуровки върви ли ми трудов стаж?
3. Ако не ми се признава за трудов стаж периодът, в който първият ми работодател не е плащал осигуровките ми, мога ли аз да ги платя и да продължа да ги плащам докато върви договор, за да ми тече допълнителен трудов стаж?
4. Ако ми се признаят допълнителните години, това ще окаже ли влияние и на размера на пенсията?
4. От коя година насам при трудов договор на 4 часа една година трудов стаж се признава за цяла, а не за половин?

Моля за извинение ако звуча хаотично. Много съм объркана при тази ситуация, но мисля, че всеки който прочете, ще схване моята идея. Искам да имам някаква полза при изчисляване на годините за пенсия или размера на пенсията един ден от цялата тази каша.





#1 | 10.07.2015, 20:20
Публикации: 50 / 5
1.Може
2.Да
3.Не
4.Да
5.За трудов стаж ли питате или за осигурителен?
#2 | 10.07.2015, 21:00
Публикации: 5 / 0
Благодаря за бързия отговор.
Искате да кажете, че към момента тъй като не ми е прекратен старият договор и тъй като се оказва, че съм на два трудови договора, то и двата оказват влияние върху трудовия и осигурителния стаж? Въпреки, че по единия договор нямам внасяни  никакви осигуровки в последните години.
Ако е така, от мен иска ли се да отида в НОИ или някъде другаде и да оформям документи за това?
#3 | 10.07.2015, 21:03
Публикации: 5 / 0
Извинявайте, пропуснах - за трудов стаж говоря във въпрос 5  :)
#4 | 10.07.2015, 21:36
Публикации: 50 / 5
Ако сте сигурна,че ви водят все едно работите този стаж дори по нереален договор ви се зачита.Доре е е да се оформи трудовата книжка за периода или да се поиска образец уп-3
Не е толкова важно дали се внасят осигуровки,но трябва да се подават съответните осигурителни декларации
#5 | 10.07.2015, 21:37
Публикации: 50 / 5
Извинявайте, пропуснах - за трудов стаж говоря във въпрос 5  :)
Винаги трудов договор на 4 часа се е равнявал на пълен ден трудов стаж,но за пенсиониране роля има осигурителният :)
#6 | 10.07.2015, 21:55
Публикации: 5 / 0
Сигурна съм, защото днес бях в НОИ и от там ми заявиха, че работодателят ми е друг - предходният, а не този, от който носех аз служебна бележка. Миналата година пак ми се случи при една справка, която си правих.
Явно от една страна новият ми договор не е заведен в съответните институции, а от друга страна, предишният договор не е прекратен.
УП 3 едва ли мога да си набавя, защото е невъзможно да открия бившия си работодател за подпис и печат.
Не знам дали от НОИ ще ми признават трудовия стаж от предходния договор, който сега върви паралелно с новия ако не представям УП 3.

П.С. Георгиева - много благодаря за бързите отговори и оказаното съдействие. Информацията ви е много ценна за мен :)
#7 | 10.07.2015, 22:13
Публикации: 50 / 5
Ако нямате стаж по трудова книжка или уп-3 може да искате признаване по декларация 1 и тук е важно какво попълват там :)
Защото това,че имате действащ трудов договор не значи,че имате осигуряване :)
#8 | 10.07.2015, 22:18
Публикации: 5 / 0
Още веднъж безкрайно много ви благодаря за помощта.
Разбрах всичко :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група