Българска фирма с управител чужденец

22.04.2015, 16:19 4301 5

22.04.2015, 16:19
Публикации: 558 / 9
Италианец създава фирма тук в БГ, регистрира я под ДДС-доброволно. дейността на фирмата е продажба на автомобили и части втора употреба. Дава пълномощно на Българин за всякъкви действия относно фирмата. Наема място в Италия. Този месец е закупил и продал кола там, въпросите са ми:
1. Трябва ли да подаде уведомление в НАП за да се регистрира като дилър и да прилага маржа.
2. За тази фактура за купената и продадената кола там, трябва ли протокол, трябва ли инвоис фактура и може ли пълномощника да съставя фактурите тук и да му ги праща.
3. При закупена кола от Италия и внесена тук, ако прилага маржа издава един протокол за месеца, ако прилага общия ред издава протокол по чл/117 за всяка фактура, в кои клетки и в кои дневници ги включвам?
4. За фактурата за наем, издадена от Италианската фирма, издавам ли протокол?
Благодаря Предварително.
#1 | 22.04.2015, 22:03
Публикации: 558 / 9
това, което прочетох в интернет- за покупката на колата от италия ще получа фактура инвоис и за нея съставям протокол по чл.117 и го включвам в двта двеника, тази кола е продадена там издавам фактура с 0% ддс(кое е основанието), към нея издавам инвоис в левове трябва да е или незнам и трябва ли някъкво потвърждение, че колата е получена, издавам ли протокол или как я включвам в СД и дневниците, трябва да я включа в VIES-декларацията?
моля помогнете ми, че за първи път се сблъсквам с ВОД и ВОП.
#2 | 23.04.2015, 10:58
Публикации: 574 / 56
Ако продава на фирма в Италия рег. по тяхното ДДС то това си е дистанционна продажба! Ако продава на физическо лице си начислява ДДС-то и следи оборота в Италия за регистрация по тяхното ЗДДС.
#3 | 23.04.2015, 12:21
Публикации: 558 / 9
Дистансионна продажба е тъй като кола не е влязла в БГ, а купена и продадена там, така ли каква фактура се издва- с 0% ДДС, с протокол ли си самоначислявам ддс-то.
Моля дайте ми малко разяснения по въпросите по-горе, много ще съм ви благодарна, че съвсем се оплетох.
#4 | 23.04.2015, 13:19
Публикации: 266 / 5
И аз в момента съм в сходна ситуация, ще се радвам, ако някой сподели опит.
#5 | 23.04.2015, 15:07
Публикации: 266 / 5
Дистанционна продажба е когато от лице регистрирано за ддс в БГ, копува от страна А и изпраща в Страна Б, без да минава през БГ и транспорта е за сметка на нашата фирма, в случая фирмата има обект в Италия и купува и прадва там, също така ще купува от там и ще ги продава тук.
Не е нужно да подава уведомление, тъй като е дилър щом продава коли втора употреба, чл.143, ал.3, само тези лица подават това уведомление, поне аз така мисля, но нека по-компетентен колега да сподели мнение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група