СОЛ ЕТ без дейност и пенсиониране

24.04.2015, 12:18 3618 4

24.04.2015, 12:18
Публикации: 28 / 1
Имам следната дилема: подавам дек по чл 50 на СОЛ в ЕТ с доходи от наем за  2014. Лицето се е самоосигурявало през ЕТ до средата на 2014, когато придобива пенсионна възраст. ЕТ обаче няма дейност през 2014( няма отчетени приходи и разходи - нищо). Попълвам образец 2004 само до там до където се е осиг., но попълвам само колона- 4 избран осиг. доход. Та на въпроса Ще ми признаят ли тези осигуровки - на прага 420лв? Книжката му била заверена за 2014 и Д6 била подадена трябвало само да се види имали за изравняване?????? Това , което ми обясни въпросното лице е  в противовес със всичко което знам, но до сега не съм пенсионирала така че  може и нещо да не съм запозната. Аз се притесних че няма да му признаят осигуровките без дейност и че няма да му зачетат стажа, ще му объркам пенсиониратето (до настоящия момен пенсия не е отпусната) и ще трябва да ги възстановяват!
#1 | 24.04.2015, 13:35
Публикации: 11932 / 2173
По принцип осигуряването е в пряка връзка от упражняването на дейност. Ако не се упражнява дейност не следва да има и осигуряване. Това, че фирмата няма приходи и разходи не означава непременно, че няма дейност.
Това ФЛ има ли подавани декларации ОКД5 и кога е подадена такава за прекъсване/прекратяване на дейността ? С каква дата ?
#2 | 24.04.2015, 14:02
Публикации: 28 / 1
това което ми е казано е че декларация за спиране на дейност (осигуряване) е подадена непосредствено следдостигане на пенсионна дейност и тогава е заверена книжката. а сега ми казаха че лицето има е ЕООД но когато е декларирало дейност е избрало да се осигурява от ЕТ
#3 | 24.04.2015, 14:10
Публикации: 11932 / 2173
Има всичко документално необходимо , за да му признаят стажа до средата на 2014 - ОКД5 е подадена след датата на придобиване право на пенсия, осигуровки са внасяни. Винаги има риск да приемат, че де факто дейност не е упражнявана след като няма нито приходи, нито разходи. Това обаче не е непременно показател, че лицето не е работило. Малко ще трябва да се постарае в обосновката.  :smile1:
#4 | 24.04.2015, 19:19
Публикации: 6403 / 1129
След като лицето има и ЕООД, може там да е имало приходи и разходи, което доказва дейност по безспорен начин. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група