Освободена доставка по чл.45 ал.1 и 3 и ДДС върху данъци и такси

28.04.2015, 17:10 7076 4

28.04.2015, 17:10
Публикации: 36 / 7
Пускам нова тема и моля за съдействие
Здравейте, момичета!
Е и моя ред дойде - не само да чета ами и да пиша, и не отварям нова тема, защото съм точно по тази, но с малко разлики. И да ви кажа много се омотах вече и имам нужда от помощ...  :blink: ...
Имам продажба на земя/не УПИ/ ведно с намиращата се в нея стара сграда/ДМА/. При закупуването не е ползван ДК, въпреки, че е купена преди 2007г.
 Като чета НА - описани са "имот №ххх ведно със сградата за общата сума от 25000лв платена изцяло от купувача" и т.н. Не са посочили че цената е без ДДС.
Разходите за прехвърляне и данъка са за сметка на купувача /нямам точната им сума още/. Доставката ще е освободена на осн. чл.45 ал.1 и 3, като за подобренията, отчитани по сградата ще правя корекция на ползвания ДК, но това е друг филм...
И така -  моят голям пропуск още отначало - как да оформя фактурата, ако трябва да начисля на разходите/да кажем 750лв/ ДДС и да отбележа в същото време във фактурата, че доставката е освободена на основание чл.45 ал.1 за земята и ал,3 за сградата? Тогава ще имам ДО 750 лв и данък 125лв, Сума за плащане 25125лв и те трябва да доплатят 125лв. на практика, защото 25000 са ги внесли?
Това правилно ли е?
#1 | 28.04.2015, 19:16
Публикации: 6403 / 1129
Не разбирам само защо ще начислявате ДДС на разходи във фактура, която е за освободена доставка и нямате данъчна основа, която да увеличавате с разходите по чл. 26, ал. 3. :hmmm:
#2 | 29.04.2015, 09:54
Публикации: 36 / 7
Привет!
Точно това  е нещото, което ме вкарва в недоумение и стана причина да пиша тук - противоречието, което се получава. Хем освободена, тоест има данъчна основа, върху която не се начислява данък, хем облагане на увеличената данъчна основа," която не подлежи на облагане". В края на краищата на фактурата ще ми отразява само разходите за прехвърляне. Тоест увеличената с разходите ДО е равна на разходите за прехвърляне, защото неувеличената ДО е необлагаема.  (Ама че го формулирах  :blink:  Моля да ме извините, започвам да пиша глупости ....)
#3 | 29.04.2015, 10:34
Публикации: 6403 / 1129
Логически погледнато, не би следвало да начислявате данък върху която и да било част от данъчната основа, защото сделката е освободена от данък.
В чл. 26, ал. 1 пише: ") Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
По нататък е указано какво се включва в "единната" данъчна основа, но това не променя режима на доставката.
#4 | 04.05.2015, 10:11
Публикации: 36 / 7
Така. Нека продължа казуса с решение потвърдено от НАП:
Понеже Доставката е ИЗЦЯЛО освободена - т.е. нито една част от нея не подлежи на начисляване на ДДС, не се начислява ДДС върху разноските за прехвърляне.
Фактурата се оформя с
ДО= цената на сделката
ДДС=0/основание чл.45(1)и (3)
Сума за плащане = цената на сделката.
Хубав ден от мен!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група