Закриване на фирма и налични активи

31.05.2015, 07:42 9694 5

31.05.2015, 07:42
Публикации: 28 / 1
Здравейте!
Имам ЕООД, което открих през 2013г. Беше магазин за дрехи. Сега приключих и говорих със счетоводителката , но тя не може да ми каже ?!?! Остана ми стока за около 6000 лв. Мога ли да я бракувам , и ако не- как ще приключа фирмата ? Освен това имам и дълготрайни активи- с тях какво се случва при закриване на фирмата?
#1 | 31.05.2015, 08:19
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Закриването на фирмата става през ликвидация или обявяване в несъстоятелност, когато не е чрез продажба.
Идеята да бракувате стоката не е много добра. Ще трябва да начислите ДДС (ако сте регистрирана) и няма да Ви се признае за разход по ЗКПО.
С активите (не само дълготрайните) се покриват задължения (ако имате такива) или се отчитат като положителен резултат от ликвидацията. Последният остава за собственика след съответното облагане.

Намерете си счетоводител, който разбира от тези неща, защото иначе може да плащате ненужно от незнание.
#2 | 31.05.2015, 08:30
Публикации: 9335 / 1570
Бракуването на стоки става при определени условия. Закриването на фирма не е едно от тях.
Да уточним: ще закривате магазина или ще закривате и самата фирма?
В първия случай прибирате стоката и активите и си ги пазите за по-добри времена.
Във втория - всичките Ви активи /пари,стока, дълготрайни активи/ формират Вашия дял при ликвидирането. Плащате данък върху ликвидационния си дял и получавате всичко за себе си. После можете да се разпореждате с нещата както намерите за добре - да ги ползвате, да ги продадете, да ги изхвърлите.
Ако ще ликвидирате фирмата по-добре разпродайте каквото можете, покрийте си задълженията и/или загубите и после закривайте.
#3 | 31.05.2015, 10:44
Публикации: 28 / 1
За момента закривам магазина, защото съм на загуба. Миналата година съм на загуба 4000 лв.  Не съм по ДДС.По принцип ми се искаше да закрия цялата фирма, но явно е доста сложно. От това което писахте, разбирам, че при закриване на фирмата, трябва да разпродам всичко - и стока и дълготрайни активи и това ще ми е печалба -така ли? Значи ще плащам данъци ? Е гати и ситуацията... Но ако не го направя сега, след години няма ли да е същата ситуацията? Пак ще трябва да продам и пак ще съм на печалба? Правилно ли разбирам?
#4 | 31.05.2015, 13:03
Публикации: 9335 / 1570
Никой не е казал, че задължително трябва да продадете всичко. Можете да си включите активите в ликвидационния дял. Е, пак има някакъв данък :-)
Препоръчах разпродажбата като по-лесен начин. Още повече, че имате да покривате стари загуби. Не може хем да не плащате данъци, хем бизнеса да върви, хем и да се отървете от стоката.
Говорете пак със счетоводителя си и го помолете да Ви обявни различните варианти с цифри и с оглед на конкретните данни на Вашите активи и пасиви.
#5 | 01.06.2015, 06:50
Публикации: 28 / 1
Благодаря!
А относно  " Не може хем да не плащате данъци, хем бизнеса да върви,", е очевидно че бизнеса изобщо не върви, щом ще закривам фирмата!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група