Цесия - документи и осчетоводяване

24.06.2015, 14:11 15708 6

24.06.2015, 14:11
Публикации: 7 / 0
Фирма А има вземане от фирма Б - 38000.00 евро - авансово платени , фактурирани и без изпълнение на договореното. Фирма А сключва договор за цесия на вземането си с фирма В. Фирми Б и В са свързани лица и имат също взаимоотношения помежду си. Непосредствено след договора за цесия цедентът - фирма А прехвърля правото за вземане на трета фирма Г . Фирма В изработва и монтира ПВЦ и Алумин.дограма и в тристранното споразумение се задължава на стойността на вземането - 38000.00 евро да изработи такива продукти за фирма Г. Фирма Г си иска фактура за направеното за нея .Но тези пари са фактурирани един път на фирма А .От тук нататък горкия цесионер - т.е. аз не зная как да процедирам .Мога да издам фактура на фирма Г , ако получа насрещна от фирма А. Или фирма А да фактурира тази сума на фирма Г и по този начин могат да се елиминират двете фактури - доставна и продажна на фирма А . А плащането на фирма В за извършеното .... не знам . Обърках се ! Не съм наясно и със счетоводното отразяване .Класиката ми е ясна - други дебитори , други кредитори , После цесията облагаема сделка ли е по ЗДДС . Според мен като чисто финансова услуга - не .Ама не съм сигурна .
#1 | 25.06.2015, 06:41
Публикации: 6403 / 1129
Фактическата страна не е изяснена.
Вие коя фирма сте? Пишете, че сте цесионерът, а той е фирма А и по описанието тази фирма два пъти прехвърля вземането си от Б - веднъж на В и втори път на Г.
#2 | 25.06.2015, 14:48
Публикации: 7 / 0
Аз мисля , че фирма А е  цедент , а фирма В цесионер и аз съм от В. След договора за цесия фирма А решава да прехвърли вземането си на фирма Г - имат си там някакви взаимоотношения тези фирми. Проблемът е в това , че фирма В и фирма Г сключват договор за изработка и в клауза от договора изясняват , че 38000.00 евро се покриват от въпросното вземане и остатъка от стойността на договора - 17900.00 лв ще се изплати ефективно . Основният длъжник - фирма Б отказва да издава каквито и да било документи , нищо не работи , уволнила е работниците си поради липса на работа и от нея съдействие няма. Явно фактура за целия договор трябва да има , но тези 38000.00 с ДДС - един път са били фактурирани и това ДДС по някакъв начин трябва да се изчисти. Не знам - на основание на договора за цесия фирма В дали като вече останал длъжник не може да издаде КИ към фирма А и също така фактура към фирма Г ? По този начин би се избегнало  бруталното ДДС . А сумата от 38000.00 евро е с включено ДДС !  А най-големият проблем е че аз научавам всичко това на дата 24.06.2015 г !!!!!
#3 | 25.06.2015, 14:54
Публикации: 7 / 0
И още един въпрос - без протокол за прихващане подписан от Б и В , на основание на договора за цесия може ли да фирма В до покрие свое задължение по фактури към фирма Б , а за остатъка да си заведе съдебно дело ?
#4 | 25.06.2015, 15:10
Публикации: 6403 / 1129
Разбира се, че А е цедент, ама който пише сутрин в шест, прави грешки :smile1:
Защо е фактурирано с ДДС по договор за цесия? Цесията е освободена доставка и според мен можете да издадете КИ по тази ф-ра с основание "смяна на обстоятелствата по сделката".
#5 | 26.06.2015, 11:09
Публикации: 2027 / 254
Отговаря Иван Симов - регистриран одитор

    Фирма „В” ЕООД има вземане от фирма „Л” ЕООД в размер на 800 000 лв. по договор за заем.
По договор за цесия „В” ЕООД продава вземането си от „Л” ЕООД на „К” ЕООД за сумата от 100 000 лв.
Какви счетоводни записвания трабвя да се направят във фирма „К” ЕООД ?
Какви са данъчните ефекти в „К” ЕООД по отношение на ЗКПО и ЗДДС?
Моля разгледайте втория въпрос в два аспекта:
- ри плащане от страна на длъжника „Л” ЕООД към новия кредитор „К” ЕООД;
- при липса на плащане от страна на длъжника „Л” ЕООД към новия кредитор „К” ЕООД.

   
Отговор: Сделките с прехвърляния (продажби)на вземания са цесия. По смисъла на ЗДДС това са освободени доставки. Когато, обаче, тези сделки се извършват по занятие (като основна дейност), те вече са факторинг и са облагаеми с 20%.
Във вашия случай "К" ЕООД купува вземането за 100 хил. лв. и го записва по стойността му на придобиване:
Дт с/ки за Вземания/ Кт Парични средства или Разчети - 100 хил. лв.

   При плащане от длъжника, вземането се намалява:
Дт с/ки за Парични средства/ Кт с/ки Вземания

   Когато плащанията надхвърлят 100 хил. лв., горницата се отразява като приход:
Дт Парични средства/ Кт Приходи - например с 200 хил.лв.

   В случаите на неплащане от страна на длъжника, "К" ЕООД следва да обезценява и/или да отпише вземането си, като 5 годишната давност се счита от датата на възникване на първоначалното вземане, т.е. датата на възникване у фирма "В" ЕООД.
#6 | 27.06.2015, 22:48
Публикации: 7 / 0
Отново благодаря за допълнителните отговори ! Вече съм по-спокойна !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група