Майчинство и свободна професия

13.05.2015, 11:48 11078 13

13.05.2015, 11:48
Публикации: 131 / 0
Здравейте!
От 3 години упражнявам свободна професия и внасям осигуровки за Общо заболяване и майчинство, през последните години - върху сумата от 550 лв. (като минимален осигурителен праг).
Към края на тази година предстои живот и здраве да излезна по майчинство, затова имам следните въпроси:
1. Трябва ли да прекратя извършваната дейност в началото на майчинството? Ако прекратя дейността, какви осигуровки трябва да внасям?
2. Тъй като действително е възможно да реша да прекратя дейността си по-нататък, кога е най-удобният момент да го направя - по време или след края на майчинството?
3. По време на майчинството трябва ли да продължавам да внасям осигуровки и да попълвам декларациите (Декл. 1 и ДДС справки), ако дейността не е прекратена?
4. Предполагам, че няма да имам право да извършвам дейност в периода на майчинството?
Предварително ви благодаря за съдействието. Всякаква допълнителна и поясняваща информация ще ми е от голяма полза, тъй като не съм наясно как стоят нещата...Хубав и ползотворен ден!
#1 | 13.05.2015, 11:51
Публикации: 2966 / 392
1. Не, здравни по 20,16 на месец
2. След
3. Да да и ооо, да! ДДС не можете да спрете да внасяте дори и да прекратите дейността си като свободна професия, поне докато не се дерегистрирате.
4. Нямате право да извършвате дейност като свободна професия. Имате право на "работите" на граждански договор.
#2 | 13.05.2015, 11:53
Публикации: 3326 / 256
1. Желателно е от първия болничен 45 дни преди раждане да прекъснете дейност, като това означава да не издавате фактури или да получавате такива. НЕ да спирате осигуряването. По време на болничните ще дължите само здравни.
2. След майчинството за да може да получавате такова.
3. Да, по време на майчинството се подава Д1 и щом сте регистрирана по ДДС съответно и нулеви декларации.
4. Точно така, освен ако нямате назначен управител по ТД.
#3 | 13.05.2015, 14:01
Публикации: 131 / 0
Благодаря за отговорите! Единствено доколкото виждам има разлика в мненията за прекъсване на дейността - дали да я прекратя още от първия болничен или след края на майчинството. За Декл. 1 разбирам, че в нея ще попълвам здравните осигуровки. Мерси много за ДДС-то - ще попълвам нулеви декларации и не се бях сетила, че трябва да се дерегистрирам, дори и да спра дейността...А ако спра дейността и се дерегистрирам от ДДС трябва ли да попълвам декларация за здравните осигуровки, които ще внасям? Благодаря ви, мили хора от сърце!
#4 | 13.05.2015, 14:31
Публикации: 2966 / 392
Не можете да спрете да сте осигурено лице, докато ви текат отпуските за майчинство.
Няма разминаване в мненията, явно има разминаване между това, което ние разбираме като спиране на дейност и вие.
Обяснете какво точно имате предвид под спиране на дейност?
#5 | 13.05.2015, 17:14
Публикации: 3326 / 256
Докато не се дерегистрирате (което не става бързо) сте задължена да си подавате нулеви декларации. Както каза Pupeshche докато не изтече майчинството, а именно от 45 дни преди раждане до 2 годинки на детето не може да спрете дейност. През това време си подавате Д1 и си внасяте здравните.
#6 | 14.05.2015, 15:22
Публикации: 131 / 0
Аха, ясно. Аз под спиране на дейност имах предвид дали да си подам молба в Агенция по вписванията за спиране на дейността, т.е. да не мога повече да предоставям услуги и да издавам фактури.
#7 | 14.05.2015, 15:23
Публикации: 131 / 0
Много ви благодаря!  :good:
#8 | 14.05.2015, 15:30
Публикации: 3326 / 256
Ако искате да получавате майчинство не подавайте нищо, просто си подавайте месечните декларации, изкарайте си майчинството и после ако решите спирайте дейността :)
#9 | 14.05.2015, 20:57
Публикации: 131 / 0
Аха, добре, разбрах! Но не мога през този период да издавам фактури, нали?
#10 | 15.05.2015, 10:00
Публикации: 3326 / 256
Точно така! Не можете да издавате нито да Ви бъдат издавани. Това се счита за извършване на дейност. Ако искате да издавате фактури трябва да имате назначен Управител, който да Ви замества докато сте в майчинство.
#11 | 15.05.2015, 10:44
Публикации: 131 / 0
Много благодаря! Хубав и успешен ден!
#12 | 14.08.2015, 12:23
Публикации: 1 / 0
Здравейте, надявам се въпросите ми да се вписват в тази тема, моля да бъде преместена ако се налага. Благодаря предварително!
Бременна съм в 3 месец и този  месец ми изтича времето на трудовата борса. Няма кой да ме назначи  на трудов договор и искам да се регистрирам като свободна професия (психолог). Имам няколко въпроса и не знам към кой да се обърна, защото в НОЙ и НАП не могат да ми отговорят на конкретни въпроси, а именно:

1. Ако се регистрирам като самонаето лице/свободна професия имам ли право на болничен. Знам , че ако съм на ТД имам право на 180 дни за майчинство и след това на 45 дни преди термина. Моля ако знаете как стоят нещата за самонаетото лице да ми обясните.

2. Знам, че майчинството се изчислява на база последните 24 месеца преди термина или нещо такова. Не ме интересува колко пари ще взимам, а колко време ще ги взимам, тъй като при ТД са 2 год., но никъде не откривам колко време е за самоосигуряващо се лице.

Благодаря предварително на всеки за отделеното внимание!
#13 | 14.08.2015, 14:12
Публикации: 9299 / 1558
Ако се регистрирате каро свободна професия /в регистър БУЛСТАТ/ , след това се регистрирате като самоосигуряващо се лице в НАП и изберете да се осигурявате за общо заболяеане и майчинство, ще имате право на майчонство. Поне 410 дни. За след това - не съм наясно и не ми се чете.
Съвет можете да получите от счетоводител. Добре е да се свържете с такъв още при регистрациите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група