Фото студио

24.08.2015, 16:53 4871 5

24.08.2015, 16:53
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

Въпроса ми е малко заплетен, но ще се опитам да обясня максимално ясно. В момента имам възможност да отворя фото студио, макар да го искам от много време, сега имам този шанс. Сложната част идва с това, че в момента съм по майчинство и исках да попитам има ли възможност да създам студиото и същевременно да си взимам майчинството? Има ли как да бъда собственик, след като вече имам трудов договор в друга фирма или студиото ще трябва да се води на друго име? Ще съм много благодарна ако ме посъветвате в тази ситуация.

#1 | 24.08.2015, 17:04
Публикации: 3326 / 256
Можете да направите едно ООД, като друг е вписан за Управител, поне докато свърши майчинството. Другия вариант е да работите и да вземате 50% от майчинството (ако става дума за след 410 дни до навършването на 2 годинки на детето) или майчинството да го взема някой друг или да изчакате да свърши и тогава да си направите студио. Просто докато сте в майчинство няма как да извършвате дейност.
#2 | 24.08.2015, 17:23
Публикации: 3 / 0
Много Ви благодаря за отговора, т.е. мога да създам ООД независимо, че имам договор на друго работно място и да назнача друг човек за управител, но няма да мога да работя реално, за да не ми се засегне майчинството? Има ли възможност да развивам фотографска дейност в студио като представител на свободна професия и тогава как стоят нещата с майчинството и регистрацията? Търся най-добрия вариант, тък като все пак е рисковано, а и с малко дете не е желателно да се предприемат необмислени действи, надявам се да ме разберете.
#3 | 24.08.2015, 17:27
Публикации: 3326 / 256
Най-безопасния начин е ООД като в Търговския регистър е вписан друг човек за Управител, а не да го назначите на трудов договор. Вие може да сте съдружник, но друг да е Управител. След като се осигурявате на друго място не е нужно да се осигурявате в ООД-то. Така няма да има проблем за обезщетението, което получавате. Докато свърши обезщетението ще трябва другия съдружник, който е вписан като Управител да се осигурява след като ще имате дейност. Свободната професия в случая не става за Вас. Там подлежите на осигуряване.
#4 | 24.08.2015, 17:33
Публикации: 3326 / 256
Сега като се замисля, ако е за обезщетението след 410 дни до 2 годинки на детето. Може да се осигурявате и на второ място и от първото да си вземате обезщетението.
#5 | 25.08.2015, 08:15
Публикации: 3 / 0
При това положение ООД наистина е най-подходящия вариант. Имам човек, който мога да осигурявам като управител, но ако при една евентуална проверка работя аз, а не той, подлежа ли на някаква санкция? И също какво е необходимо като минимален капитал за създаване на ООД, какви данъци се дължат, трябва да сме по ДДС и да имаме касов апарат предполагам, също за такъв обем документооборот каква сума биха били приблизително счетоводните услуги?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група