Счетоводство на аптека

08.09.2015, 17:10 5627 2

08.09.2015, 17:10
Публикации: 52 / 1
Здравейте, имам нужда от помощ от счетоводител, който води аптека.
Открива се нова аптека, която още преди да вземе лиценз за дейността си регистрирахме по ДДС на основание чл. 100 ал.1, за да се избегне дългия опис на наличните активи. Към момента на регистрация на дружеството - няма никакви активи, това би означавало, че не се подава опис на наличните активи??? След регистрацията си по ЗДДС аптеката направи първоначалното си зареждане със стоки, но смятаме да ползваме ДДС-то през следващите няколко отчетни периода. Въпроса ми е дали би имало проблем да е така? Вторият ми въпрос е може ли след като аптеката има складова програма, то счетоводството да се води само стойностно по сметка 304 на база на справките от склада.
Благодаря ви предварително.
#1 | 08.09.2015, 19:51
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
По първия въпрос отговорът се съдържа недвусмислено в самия текст на ЗДДС:
Скрит текст :
т.е изборът е Ваше право в рамките на следващити 12 месеца, след което, ако не включите фактурите в дневника за покупки, губите правото на данъчен кредит. Последното също не е забранено :smile1:

По втория въпрос също не мисля, че е специфичен само за аптеките.
Няма пречка да водите 304 с/ка само стойностно, стига да можете на база складовата програма във всеки момент да покажете равнение на салдото по 304 с наличните лекарства по цените им на придобиване.
#2 | 08.09.2015, 21:27
Публикации: 52 / 1
Сърдечно благодаря! Имах нужда от вашето мнение,  тъй като се разколебах да не би да има нещо специфично за този бранш, тъй като в много мнения изчетох за кошмарните описи на наличните активи на аптеките,  а ние такъв нямаме на практика след като предварително се регистрирахме.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група