Фактура от ЕС с ДДС

29.09.2015, 14:46 22099 16

29.09.2015, 14:46
Публикации: 592 / 13
Здравейте !
Шефът ми донесе фактура за стока от страна в ЕС с начислено ДДС. Фирмата е регистрирана по ддс в страната членка. Няма да правим опити да ни сменят фактурата.
Какво се прави в такава ситуация ?
1. Осчетоводяваме си фактурата без да влиза в дневниците по ддс
2. Т.к. отговаря на изискванията за воп - 2 фирми регистрирани по ддс в страни членки, превоз на стока- си издаваме протокол и си самоначисляваме ддс
#1 | 29.09.2015, 14:48
Публикации: 2027 / 254
Вашият доставчик знаел ли е , че стоката ще напусне страната им ?
#2 | 29.09.2015, 14:49
Публикации: 574 / 56
Протокола трябва да е с цялата стойност!
#3 | 29.09.2015, 14:54
Публикации: 592 / 13
Не съм много сигурна. Платена е с Pay Pal. На фактурата има част от нашите данни- име, адрес, но не и ДДС номер...
#4 | 29.09.2015, 15:21
Публикации: 2027 / 254
Ами , ако беше платено в брой , да приемем , че доставчикът Ви не е бил наясно , че стоката ще напусне територията на съответната страна , където той е установен , но в случая най-добре е да издадете протокол по чл.117 ЗДДС и да начислите ддс върху цялата сума по фактурата . Ако в последствие се стигне го корекция на фактурата  и издаване на нова , без начислено ддс или издаване на кредитно известие , Вие ще издадете коригиращ протокол по силата на чл.117 ал.4 ЗДДС .
#5 | 29.09.2015, 15:38
Публикации: 314 / 38
alfа един малко странен въпрос

Кой ще провери какво точно е станало?

Ако онези са си начислили ДДС, а колежката си спести протокола, всичко свършва до тук. Ако нямат данъчен номер трябва да декларират доставката като продажба на местно физическо лице.

Ако онези са си начислили ДДС, колежката издаде протокол и с това сигнализира на нашите данъчни, те сигнализират на другите данъчни, проверяват доставчика, той прави корекция и ....................едва тогава нещата заспиват. Ако не е нужно да прави корекция, колежката идава протокол по чл. 117/4.

Знам че имам 100 дявола в главата и те на добро не са ме научили, та за това задавам тоя въпрос. :)
#6 | 29.09.2015, 15:52
Публикации: 592 / 13
Оказва се, че доставчика ни не знае, че стоката ще се транспортира до България. Някой ни я бил донесъл...
#7 | 29.09.2015, 16:15
Публикации: 2027 / 254
alfа един малко странен въпрос

Кой ще провери какво точно е станало?

Ако онези са си начислили ДДС, а колежката си спести протокола, всичко свършва до тук. Ако нямат данъчен номер трябва да декларират доставката като продажба на местно физическо лице.

Ако онези са си начислили ДДС, колежката издаде протокол и с това сигнализира на нашите данъчни, те сигнализират на другите данъчни, проверяват доставчика, той прави корекция и ....................едва тогава нещата заспиват. Ако не е нужно да прави корекция, колежката идава протокол по чл. 117/4.

Знам че имам 100 дявола в главата и те на добро не са ме научили, та за това задавам тоя въпрос. :)

Ние нали мислим от наша страна какво би последвало :)  От гледна точка на това , при евентуална проверка да няма проблеми с това , че не е съставен протокол , "а е трябвало" , по - добрия вариант е да се състави такъв .

Иначе гледни точни много , ето и още едно :)
Скрит текст :
#8 | 18.04.2018, 11:54
Публикации: 1230 / 73
Здравейте,тази тема е стара,но при мен сега се получи същият проблем.Закупен е лек автомобил втора употреба от наша,регистрирана по ЗДДС фирма от Испания.Испанският доставчик също е регистриран по ЗДДС,обаче издава фактура с включен 21% ДДС.За нашата фирма автомобилът е стока.Испанците са казали,че когато колата влезе в България,да изпратим ЧМР-то и щели да върнат ДДС-то.Собственикът на нашата фирма ми даде това обяснение.Според мен ,това си е ВОП и аз трябва да издам протокол и да си го включа и в двата дневника.
Красимира,бихте ли споделили ,дали сте имали вече проверка по повод на вашия случай ?
#9 | 02.05.2018, 15:36
Публикации: 1230 / 73
Автомобилът е закупен чрез сайта AUTO 1.com.Фактурата е от испанска фирма с начислен ДДС. Освен нея има и две фактури за комисионни ,едната с испански ват,другата с немски и двете са без ДДС. За фактурите за комисионни ще направя протоколи и ще ги включа и в двата дневника.Обаче още се чудя какво да правя с тази за колата-ВОП ли е или не?Да правя ли протокол?
#10 | 26.01.2020, 21:13
Публикации: 2 / 0
Здравейте, не съм счетоводител, но моята счетоводителка има заруднение при осчетоводяване на покупка и затова се насочих към Вашия форум. Закупих пречиствател на въздух от немска фирма Klarstein, при запитване от моя страна за БГ номер на ЕИК-то ми отговориха, че досега много фирми са купували стоки от тях и не са имали проблеми с осчетоводяването. 
Фактурата е на немски език, трябва ли да се преведе на български език? Тей като от фирмата също  отказват да ми издадат фактура на български.
Данни за фирма :
Търговски съд: HRB 98898
ЕИК: DE 814 529 349
Германия

Ще Ви бъда благодарна, ако ми дадете насока как е редно да се осчетоводи този разход, за да избегна проблеми  в бъдеще.

Благодаря предварително
#11 | 27.01.2020, 07:48
Публикации: 9336 / 1570
Вашата фирма регистрирана ли е по ЗДДС?
#12 | 28.01.2020, 20:54
Публикации: 2 / 0
Не, не е регистрирана по ЗДДС.
#13 | 29.01.2020, 11:23
Публикации: 11956 / 2182
За превода :
http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/jokes_menu/jokes.php?300.view.619.0.0

За осчетоводяването - какъв всъщност е проблемът ? Осчетоводявате си фактурата като всяка друга - не сте регисстрирани по ЗДДС, доставчикът си е начислил ДДС - не влизате в разни хипотези , свързани с този данък.
#14 | 12.03.2024, 15:44
Публикации: 82 / 0
Здравейте имаме фактура за покупка на автомобил(стока) от Белгия, като първата фактура е с 20% начислен ДДС, след което имаме кредитно за цялата стойност и накрая фактура без ДДС. Въпроса е  първата фактура с начислен 20% ДДС, като ВОП ли да я отразим, след което кредитното като "'-" ВОП и накрая последната фактура, която е без ДДС пак ВОП (всичките с Протоколи) или само последната фактура се отразява като ВОП с протоколи.
#15 | 13.03.2024, 01:42
Публикации: 156 / 22
Аз осчетоводявам и трите, но протокол правя само на тази без ДДС.
 Стандартна практика на ЕС фирми при продажба на автомобили към БГ фирми.  Виж си банката. Вероятно сте платили фактурата с ДДС и след като сте представили доказателства , че автомобилът е  получен в БГ са ви издали фактура без ДДС и  върнали ДДС-то.
 
  п.с. Сега се загледах във "немската " фактура от предишни пост. При принцип не отговарям на въпроси от вида " не съм счетоводител, но моята счетоводителка има заруднение при осчетоводяване" , но  питащата откъде измъкна , че стоката е купена от немска фирма Klarstein
Данни за фирма :
Търговски съд: HRB 98898
ЕИК: DE 814 529 349
Германия
 не разбирам.

  Фактурата много ясно се вижда , че е издадена от ЧАЛ-ТЕК ГМБХ, BG3077314287  и с един клик на мишката , че Чал-Тек администрира електронния магазин klarstein под формата на сайта www.klarstein.bg.
#16 | 13.03.2024, 09:16
Публикации: 16 / 2
Някой от държавите в ЕС правят така при продажба на автомобили и чакат да се пратят данни че са регистрирани в страната членка и тогава оправят ДДС-то. Фактурите с ДДС не влизат във VIES декларацията и няма да се засекат, но и да ги вкарате с протокол резултата ще е нулев. Аз лично правя като tanqbgr, особено когато има плащане и после връщане на сума.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група