Ревизия ДДС и КИ

02.12.2011, 16:31 10749 7

02.12.2011, 16:31
Публикации: 1 / 0
Имам следния казус: имам ревизия за възстановяване на ДДС. Ревизият откри че месец март имам издадени две фактури за една и съща услуга /СМР//честно казано и ние сме го "проспали"/ Така. Ревизията излиза с доклад в който обяснява случая и отказва възстановяването на ДДС-то по едната фактура. До тук добре - прави са.
Сега обаче контрагенти ми пуска кредитно известие за да се сторнира въпросната дублирана ф-ра. и тук зациклих - ако включа кредитното в ДнПк ще си намаля данъчния кредит със сума, която реално не съм ползвала като данъчен кредит /ревизията ми го е отказала и няма да го възстанови/
Според мен има два варианта:
1. Не включвам кредитното в ДнПк, а за целите на счетоводството си го осчетоводявам.
2. Включвам кредитното в ДнПк и отново включвам въпросната фактура, по която ми е отказано възстановяването на ДК за да не е ощетена фирмата.

Не знам коя е по-малката беля - риска да не включа кредитното или да включа една фактура два пъти в дневниците.

#1 | 02.12.2011, 17:11
МамаБожка
сега обаче контрагента ми пуска кредитно известие към дублираната фактура

Доставчика, трябва да анулира въпросната дублирана фактура-това е най-чистия вариант
#2 | 03.12.2011, 12:39
Публикации: 6403 / 1130
Според мен правилен е твоят втори вариант - включваш отново непризнатата фактура и известието към нея в дневника за покупките. Доставчикът вече е отчел непризнатата фактура и няма как да я анулира по друг начин, освен с кредитното известие.
#3 | 03.12.2011, 12:47
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
... Доставчикът вече е отчел непризнатата фактура и няма как да я анулира по друг начин, освен с кредитното известие.

Има как, чл. 116 ЗДДС и издаване на протокол за анулирана фактура по чл. 116 (4).

 :hi:
#4 | 03.12.2011, 14:08
МамаБожка
аааааа има има ;D и аз съм за протокола с който ще анулира
#5 | 05.12.2011, 08:49
Публикации: 66 / 5
и аз стигнах до извода за протокол по чл. 116. Доставчика анулира фактурата и я включва в неговия ДнПк със знак минус в декември. При получателя обаче фактурата не се отразява  в Дн Пк със знак минус т.к. ДК по нея не е ползван. 
#6 | 07.12.2011, 21:48
Публикации: 22 / 0
през м.02.2011 имам пусната дан.фактура,но не е осчетоводена правилно и не е ползван дк, след която в края на м.02 има ки, което също не е осчетоводено както трябва.дайте ми съвет какво да правя.1. може ли да анулирам фактурата и преди да ми са изтекли 12 месеца от правото да използвам фактурата  да осчетоводя в м.12.2011 год и дан. фактура и ки. :air_kiss:
#7 | 07.12.2011, 22:34
МамаБожка
през м.02.2011 имам пусната дан.фактура,но не е осчетоводена правилно и не е ползван дк, след която в края на м.02 има ки, което също не е осчетоводено както трябва.дайте ми съвет какво да правя.1. може ли да анулирам фактурата и преди да ми са изтекли 12 месеца от правото да използвам фактурата  да осчетоводя в м.12.2011 год и дан. фактура и ки. :air_kiss:

почни от начало
ти ли пускаш фактура, те ли ти пускат фактура....
какво значи не е осчетоводено както трябва?
в дневника ли са отразени или не е? и като какви са отразени?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група