Отпускане пенсия -ТЕЛК

20.12.2015, 12:53 3939 5

20.12.2015, 12:53
Публикации: 187 / 1
Здравейте,
Издават ли се УП-2 и УП-3 за вписан трудов стаж в Трудова книжка , които да се представят в НОИ за отпускане пенсия за инвалидност при  пълно работно време.
Противоречиви отговори получих от НОИ, и затова  Ви моля за Вашето компетентно мнение.
Трудовият стаж  вписан в трудовата книжка е  от 2003 г- до  2007 г.
След това лицето  е СОЛ в собствената си  фирма  и
от 01.03.2010 до настоящия момент  се осигурява по ДУК
Изготви УП-2 и УП-3 за периода 01.0 3- до дата на инвалидността
Една служителка в НОИ каза да ги изготвя. След това отново позвъних ,но попаднах на друга  служителка, която отговори , "По ДУК не се издават  УП-та"
Свързах се и със специализирани  бюра, който дават консултация отговора беше трябва  да се издават УП-2 и УП-3 за периода  когато лицето се осигурява по ДУК, отговора беше"ДА"
 Питането ми най-мго се отнася  за"Трябва ли да се издадат УП-2 и УП-3 ,там където лицето е работило по трудов договор".
Предварително Ви благодаря.



#1 | 20.12.2015, 13:13
Публикации: 9339 / 1571
УП2 се издава за осигурителния доход по трудовите договори. УП 3 се издава, ако по някой ТД е работил с непълно работно време.
Доколкото знам за ДУК не се издават УП. За СОЛ със сигурност не се издават УП.
#2 | 20.12.2015, 14:38
Публикации: 825 / 178
"Една служителка в НОИ каза да ги изготвя."... Според мен има някакво разминаване в данните за тоя ДУК, и затова ви искат да изготвите УП-3.
Но може пък и да е някоя недобросъвестна служителка.. Нямаме задължение да изготвяме тази форма, за лица по ДУК.
#3 | 20.12.2015, 16:53
Публикации: 187 / 1
Лицето не е представяло никакви документи в НОИ. Тъй като четох  от сайта на ТОИ  и от въпроси и отговори във форуми, по тази причина се обаждах в пенсионното. И понеже толкова противоречиви мнения има , се обаждах и на въпросното лице, с което тя се е свързала за консултация , даде телефона, господина   също каза  , четете указанията в УП-2, "аз ги искам" и от тук съвсем  се обърках и ги направих. Ако не ги иска НОИ ще се махнат.
За да съм по спокойна  , има ли образец   в който лицето заявява "Данните да се вземат от ПР или свободен текст.
Благодаря на всички, които  се  ангажираха да ми помогнат.
Хубава вечер и приятна почивка.
#4 | 20.12.2015, 18:41
Публикации: 11959 / 2182
За да съм по спокойна  , има ли образец   в който лицето заявява "Данните да се вземат от ПР или свободен текст.

Да, има - предоставят го на място в НОИ при поискване.
#5 | 20.12.2015, 19:22
Публикации: 187 / 1
Благодаря Ви . Пожелавам на Вас и на всички потребители "ВЕСЕЛИ ПРЕДСТОЯЩИ ПРАЗНИЦИ"
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група