Прекъсване на работа при достигнат изискуем осигурителен стаж, но не и възраст

13.03.2024, 06:33 475 2

13.03.2024, 06:33
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Ако темата е дискутирана, моля да ме насочите къде да прочета за поставения въпрос.
Съпругата ми ще "натрупа" изискуемия стаж за пенсиониране 4 години преди да е навършила изискуемата възраст.
- Има ли законови пречки тя да престане да работи/осигурява през тези 4 години?
- На каква база ще се изчисли пенсията и - към момента на прекъсване на работа или към момента на фактическото пенсиониране?
- Има ли право, при тези условия, да се пенсионира с 1 година по-рано т.е. 3 години след прекъсване на работа?
- Какви са негативите от такова действие, освен, че няма да получи обезщетение от последния работодател?
#1 | 13.03.2024, 08:36
Публикации: 184 / 22
1,Няма законова пречка да спре да работи.
2,Не съм много сигурна но според мен последните 10 години са много важни лицето да бъде осигурено - за определяне на индивидуалния коефициент
3, Право да се пенсионира 1 г. по-рано има , тъй като предполагам ще има натрупания стаж - да речем че тези 3г. ще са  2027 г. - трябва да има 37г. стаж
4, Намалена пенсия с 0,2 или 0,5% , но в последствие с осъвременяване на пенсиите през месеците април и юли хипотетично предполагам , че няма да е голяма загуба ако е средно осигурена , но ако е осигурявана на висок доход ще има загуба.
#2 | 18.03.2024, 06:52
Публикации: 2 / 0
2,Не съм много сигурна но според мен последните 10 години са много важни лицето да бъде осигурено - за определяне на индивидуалния коефициент
Благодаря за отговора, но основният въпрос е точно в това на каква база ще се изчислява ИК.
Обърках се в тълкуванията на понятията използвани от НОИ:
"2. Съотношението между:
 СОД2 - средномесечния осигурителен доход на лицето за периода след 31 декември
1996 г.
и
 СРЗС2 - средномесечната работна заплата за страната за същия период, обявена от
Националния статистически институт - Таблица № 2, при отпускане на пенсията преди
01.01.2000 г. или СОДС2 - средномесечния осигурителен доход за страната за същия период,
обявен от Националния осигурителен институт
- при отпускане (преизчисляване с представен
доход за осигурителен стаж след пенсионирането) на пенсията след 01.01.2000 г."

Така написано излиза, че съпругата ми би имала пенсия със същия размер както онези, които са навършили едновременно изискуема възраст и изискуем стаж или казано с други думи дали не си се осигурявал  за периода 2000-2004 г. или за периода 2024-2028 г. би трябвало да няма разлика.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група