Къде и с какъв документ става това?

09.02.2016, 14:17 16432 23

09.02.2016, 14:17
Публикации: 1223 / 70
И тук бях писала за моето ходене по мъките ,за да разбера как и като какъв ще се осигурява едно Българско ФЛ, което работи по ТД с английска фирма и на което нищо не му се удържа там. Той трябва сам да си плаща осигуровките и данъците. Най накрая ми дадоха отговор-малко общи приказки, но все пак е нещо.
Та съгласно чл.16 от Регламент 987/2009г. лицето трябвало да уведоми ,компетентната институция на държавата по пребиваване за това ,че извършва работа и в друга държава членка-т.н нашия НАП.И от там да му определят приложимото законодателство.
Има ли специална декларация за това или може в свободен текст?
Знае ли някой нещо по въпроса?
#1 | 09.02.2016, 14:23
Публикации: 2966 / 392
Трябва да е окд-236 или 237
#2 | 09.02.2016, 14:38
Публикации: 1223 / 70
Благодаря, ще го видя кое за какво е. Ако има срок, а явно има ,отдавна сме го изпуснали.
И глоба? За това че чаках отговор 5 месеца.
#3 | 09.02.2016, 14:39
Публикации: 2966 / 392
Нямам представа
#4 | 09.02.2016, 15:05
Публикации: 1223 / 70
Намерих един материал за определяне на приложимото законодателство-и като чета май е Окд 237-Лице,което обичайно осъществява дейност като заето лице на територията на две или повече държави-членки.
Обаче има и Окде 240-за лице ,което е заето и самостоятелно заето лице в различни държави -членки.
В моя случай лицето работи по ТД с фирма в Англия и осъществява и услуги на фирми в ЕС,като св.професия.Лицето си е в България-тук си живее,има жилище и семейство-ходи в Англия по един път на два ,три месеца.
Къде да ги търся тези бланки-като напиша Окд-който и номер да пиша ,все Окд5 ми излиза или разни писания за А1
#5 | 09.02.2016, 15:45
Публикации: 1704 / 207
Формуляр А-1: Удостоверение относно законодателството в областта на социалната сигурност, което се прилага по отношение на притежателя /Регламенти на ЕС 883/04 и 987/09 / от линка:
http://www.nap.bg/page?id=510
#6 | 09.02.2016, 15:52
Публикации: 1704 / 207
Корекция: В  файла "Уведомления/искания за издаване на Формуляр А-1 /Регламенти на ЕС 883/04 и 987/09 / " има от ОКд-236 до ОКд-241.
#7 | 09.02.2016, 18:34
Публикации: 1223 / 70
Много ти благодаря.В крайна сметка като ги разгледах всичките,май е Окд 238
Предполагам,че трябва в офис на НАП по л.к. да се занесе?Тия от офис център,като ги знам колко са любезни :(
#8 | 10.02.2016, 09:18
Публикации: 1223 / 70
Прикачам писмото-маже да е полезно и на други.
На база на този отговор попълвам Окд238,но се чудя ,дали да чекна само уведомление или и искане за издаване на А1.
В отговора на въпроса не се споменава А1.
И ми изникват още въпроси-като какъв ще се осигурява в случая ФЛ-като самоосигуряващ -вид на осиг.12 или като по ТД-с вид на осиг.01
И как точно ще се попълва Д1.Май ще трябва да им пиша ново писмо.Ама отговорът ще го получа сигурно през м.май.
До сега лицето се самоосигуряваше на база,че е св.професия.
#9 | 10.02.2016, 09:20
Публикации: 1223 / 70
Нещо не стана с прикачването на файла
#10 | 10.02.2016, 09:21
Публикации: 1223 / 70
 :blush:
#11 | 10.02.2016, 09:46
Публикации: 1187 / 228
За самоосигуряващо лице трябва да подадете искане за издаване на удостоверение А1 за приложимото осигурително законодателство са самостоятелно заето лице, а не за наето лице! Ще отметнете "искане", а не "уведомление". Съгласно регламента, формуляра може да се издаде и само на езика на изпращащата страна, но практика на НАП е да ги изготвят на български и английски.
В една друга тема с една  колежка бяхме коментирали какви са стъпките и нужните документи за издаване на подобен документ - може да ви е полезно да я погледнете.
Само имайте предвид, че по принцип НАП по-трудно издава такива за самостоятелно заети лица, отколкото за наети, както показва практиката, но ако си подготвите документацията, не би трябвало да имате проблеми. Аз подавам такива документи от началото на 2011г...
#12 | 10.02.2016, 10:14
Публикации: 1223 / 70
Хрили,благодаря за отговора.Обаче моето лице не е ли наето,след като е по ТД в Англия.
Самонаето е тук в България-на основание регистрацията като св.професия.Направо вече се обърках.
Значи-Българско ФЛ с регистрация в Б-я като св.професия и до сега се самоосигуряваше на тази база с вид осигурен 12.
Отделно има ТД с Лондонска фирма като"overseas employee"-т.е нещо като изнесено работно място-работи си от България.Ходи там един път на два ,три месеца.Запхлатат му превеждат в Българска банка,но без никакви удръжки-той тук да си се оправя сам.
Не знам дали му трябва А1 изобщо.Но ще подам това Окд,пък каквото стане.
Просто искам всичко да си е законно-той и без това внася осигуровки на максимума.
#13 | 10.02.2016, 10:39
Публикации: 2966 / 392
Аз пак да кажа (мисля, че го писах и в предишната тема) - не съм сигурна, че лицето е наето в Англия. Не и по смисъла на нашето законодателство.
#14 | 10.02.2016, 12:55
Публикации: 1187 / 228
Значи, ако лицето е наето в Англия, трябва да му издадат формуляр от Английския НАП, че работи там, който да представи тук. Сега малко е объркващо основанието, на което работи и хипотезата, както си разправяме - в Англия(доколкото знам) имат много изкелеферчено осигурително законодателство(като вицовете им) и масово  хората си работят като самонаети(self-employed) , но какви са в действителност един Господ знае. Аз съм командировал лица по този ред в Германия, Франция, Белгия и Гърция(имаме клиент -  грък, който има фирма в България и си издава формуляр тук, а го представя там, точно като осигурен за собствена сметка)  без проблем, като формулярите са били признавани навсякъде. Единствени дребни спънки е имало в Белгия, заради техните Кралски укази, който според тях си били с примат на единното европейско право, но в крайна сметка и там са минавали гладко нещата.
#15 | 14.03.2016, 10:46
Публикации: 1223 / 70
Пак идваме в началото или в края,не знам вече,но това си е затворен кръг.Днес ми се обадиха от НАП,да отида да подам искане за отмяна на искането за А1,защото лицето не отговаряло на условията за издаване на А1.Нито ми обясниха,какво точмно и защо.Ако не подам до края на деня това искане за отмяна на искането за А1,трябвало да издаде отказ,а това било много лошо за лицето.
Да съм пишела, че има промяна в обстоятелствата-обаче няма никаква промяна.
Нямам идея какво да правя.И защо е толкова лошо да издадат отказ от това А1.Никой нищо не ти обяснява. нито се представи ,нищо. Просто го изстреля това и готово.Даже не знам телефона ,от който се обади-пише частен номер.
Искаме всичко да е както трябва,да не сме в нарушение на никой закон,а никой не ти отговаря конкретно как и защо.
#16 | 14.03.2016, 11:32
Публикации: 1187 / 228
Лошо е, защото лицето за този период няма да остане подчинено на българското осигурително законодателство, което(донякъде) е по-благоприятно от финансова гледна точка. В отказа, който ще ви направят, трябва да посочат основанието, а после по членовете може да се коментира.
#17 | 14.03.2016, 11:49
Публикации: 1223 / 70
Ами ,служителката ми каза да отида и да подам отказ от искането и мисля да го направя,но да напиша,че остава уведомлението ,защото аз съм подала Окд 238 и там има две квадратчета-уведомление по чл.15 от регламент(ЕО)№ 987/2009 и искане за А1.Аз съм чекнала и двете.та ще отменя исането за А1,но уведомяването да остане.Пък каквото ще да става.
Едва ли нашият случай е единствен,но никой не поема отговорност да каже конкретно,какво следва.Дават някакви принципни отговори,а ето оказа се ,че не отговаряме на критериите.Явно ако оставя да напишат отказ,че има причини,но щом е лошо няма да им дам повод.
Сега се осигурява като самоосигуряващо се лице-плаща на макс.Осиг. доход.
Ако решат да го проверяват по някакъв повод,да кажат дали е било правилно или не.
#18 | 14.03.2016, 12:33
Публикации: 1187 / 228
Искат ви да подадете отказ, за да не ви отказват те, тъй като е свързано с повечко писане за тях и отделно нормативно обосноваване, а ако работата стане дебела, винаги да могат да кажат "Ми... то работодателя си го оттегли сам..."...  :wink1:
Аз затова ви обърнах внимание, че от НАП винаги са предпазливи при издаване на подобни документи, особено на лица, за които до момента не са издавани такива.  :smile1:
#19 | 14.03.2016, 16:09
Публикации: 1223 / 70
Подадох отказа.И пак съм на стартоната линия.На мен това А1 не ми трябва,нито пък от Англия го искат.Просто искам да знам,как да се осигурява това лице,щом от там няма да го осигуряват,а той трябва сам да го прави.Сега го осигурявам като самоосигуряващ се и му подавам Д1 с код 12.Да,ама според мен не е съвсем правилно.И как да му подам ГДД?В справката за оситуровките-Т1 и Т2,какво да пиша?Ако попълня кол.3 със сума 2600,нататък не попълвам.Обаче никой не му е удържал осигуровки-той сам си ги е внасял.Абе каша голяма и никой не казва как да се оправи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група