Отпуск за отглеждане на дете до 2г. и ползване на болничен

01.10.2012, 15:21 12370 9

01.10.2012, 15:21
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Какво ще кажете за следната ситуация:
Майка на дете на 1г. и 3мес. се осигурява на две места:
- по трудово правоотношение, от където ползва платеното майчинство до навършване на 2г. и
- като земеделски производител - като СОЛ майката е започнала да си внася пълните осигуровки вкл. ОЗМ след навършване на 1г. на детето върху минималния осигурителен праг за СОМ - ЗП.
Въпросът ми е: може ли майката да ползва болнични за общо заболяване като ЗП докато е в платено майчинство за второто дете? Защото дефакто тя ползва платеното майчинство по трудовото правоотношение, а като ЗП осъществява дейност?

Благодаря за вниманието!!!!
#1 | 01.10.2012, 15:33
Публикации: 3145 / 253
Ако си прекъсне майчинство по трудово правоотношение, ще може.
#2 | 01.10.2012, 15:40
Публикации: 9 / 0
А прекъсването на майчинство означава да се върне на работа по трудовото правоотношение?
Ако прехвърли майчинството на бащата?
Има ли вариант, при който да не есе връща на работа по трудовото правоотношение и да ползва болничен по ОЗ?
#3 | 01.10.2012, 16:01
Публикации: 3145 / 253
1. да
2. да
3. ОЗ?
#4 | 02.10.2012, 14:44
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Бихте ли ми отговорили на няколко въпроса, които имам във връзка с отпуск за отглеждане на дете и ползване на болничен:

Имам дете на 3 г. като втората година получавах майчинство = на минималната работна заплата. След навършване на 2 години работодателят ми ме съкрати, като ми изплати обезщетение от 5 работни заплати.

1. Въпросът ми е при второ майчинство, дали се взимат предвид тези 240 лв или заплатата, на която съм била назначена по договор.
2. И също така взима ли се под внимание сумата, изплатена като обезщетение, т.е. тя влиза ли в изчисленията за майчинство?
3. И още - ако за даден месец съм била в болничен, ми се изплащат 90% от брутната или 90% от нетната заплата?
4. След навършване на втората година на първото ми дете работя при друг работодател на трудов договор. Ако искам да си внасям допълнителни осигуровки, как точно става това?
5. И последно - ако по време на бременността ползвам болничен, как влияе това на обезщетението, което ще получа по време на отпуска за отглеждане на дете - обезщетението е по-голямо или по-малко от обезщетението, което ще получа, ако не съм ползвала болничен, а съм ходила на работа до 45 дни преди термина?

Предварително благодаря за отговора!
С пожелание за успешен ден!
#5 | 04.10.2012, 14:48
Публикации: 3145 / 253
1. Взима се това, което Ви е плащано, като обезщетение
2. НЕ, защото върху тях няма осигуровки
3.90 % от осиг. доход не повече от нетното възнаграждение
4. НЯМА НАЧИН
5.Взима се дохода от който е изчислен обезщетението по болест

Имам една забележка към Вас. Вие не сте били съкратени от предният работодател щом Ви е броил 5 БТВ. Това не е съкращаване, а освобождаване на основание чл.331
#6 | 04.10.2012, 23:24
Публикации: 2 / 0
Много Ви благодаря за отговорите!
Само на 4-тия въпрос бих искала още нещо да попитам. Защо да няма начин да плащам допълнително осигуровки? Ако в свободното си време изкарвам допълнителни доходи към основната ми заплата, не бих ли могла да се самоосигурявам и за общо заболяване и майчинство?

Още веднъж благодаря.
#7 | 05.10.2012, 11:34
Публикации: 379 / 33
 Ако в свободното си време изкарвам допълнителни доходи към основната ми заплата, не бих ли могла да се самоосигурявам и за общо заболяване и майчинство?

Още веднъж благодаря.

Ако  е по граждански договор - няма осигуряване за ОЗМ.
#8 | 23.02.2016, 16:20
Публикации: 109 / 2
Здравейте,

Позволено ли е в пракитиката баща да ползува болничен за гледане на дете до 18 год., при положение че майката е в отпуск по майчинство за същото дете, ако детето е под две годиша възраст?
#9 | 23.02.2016, 16:25
Публикации: 6668 / 658
Здравейте,

Позволено ли е в пракитиката баща да ползува болничен за гледане на дете до 18 год., при положение че майката е в отпуск по майчинство за същото дете, ако детето е под две годиша възраст?
Нали майката затова ползва отпуска - да гледа детето.
Няма как двамата родители да получават обезщетение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група